Damiána účinky

Damiána účinkyPastala rozprostřená neboli damiána (Turnera diffusa) je keř s žlutými květy a vůní. Připomíná klasický heřmánek.

Původ rostliny musíme hledat v Severní Americe, přičemž se především vyskytuje v oblasti Texasu a Mexika. Postupem času se rostlina začala pěstovat i v Africe. Jelikož je náročná na pěstování (potřebuje teplo a dostatek světla), tak se v České republice vyskytuje zřídka.

Aztékové a Mayové používali rostlinu k výrobě elixírů lásky. Proto se nejspíše zrodil i její neobvyklý název, který pochází ze staré řečtiny a překládá se jako „zkrotit“ či „podmanit.“ V dřívějších dobách se rostlina používala i jako náplň do dýmek, přispívala totiž k relaxaci a pocit klidu.

Vynálezce Coca-Coly John Stith Pemberton vytvořil i tzv. „french wine coca,“ ve kterém byla obsažena právě damiána. Dodnes se přidává do některých energetických nápojů.

Účinky

  • Rostlina se v průběhu staletí využívala jako afrodiziakum, podporuje plodnost a správnou hladinu pohlavních hormonů.
  • Přispívá k normálnímu trávení.
  • Damiána podporuje duševní pohodu, dobrou náladu. Využívá se při stresu. Často se kombinuje s mučenkou.

Formy + nežádoucí účinky

Damiána se nejčastěji užívá ve formě tradičně připravovaného nálevu (2-3 šálky denně).

Možné je také sušenou nať byliny naložit na 14 dní do vína nebo jiného alkoholu a připravit tak speciální ženský afrodisiakální bylinný likér.

Při užívání rozumných dávek prozatím nebyly zaznamenány žádné větší nežádoucí účinky. Konzumace vyšší dávek se může projevit nevolností, těžkostí v žaludku apod. Pro nedostatek vědeckých výzkumů se již tradičně nedoporučuje užívat během těhotenství, kojení a neměla by se podávat dětem. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě užívání léků. Pozor: bylina může mít projímavé účinky.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Healthline

Zmíněné produkty:

Damiana