Aronie a zdraví

Aronie a zdravíAronie patří k těm rostlinám, které jsou často opomíjeny, ačkoliv se dle mnohých výzkumů jeví jako účinný pomocník v boji s civilizačními chorobami včetně vysokého krevního tlaku, cholesterolu a stresu.

Aronie neboli černá jeřabina (Aronia melanocarpa) je keř či menší stromek dorůstající do výšky až 3 metrů, který je především známý svými černými plody rostoucí v hroznech. Právě kvůli barvě bobulí se aronii též říká temnoplodec. To se promítlo i v latinském názvu rostliny, které se překládá jako „černé bobule.“

Sklízejí se obvykle koncem léta a začátkem podzimu a mají široké využití především v kuchyni. Připravují se z nich chutné marmelády a džemy, sirupy, šťávy, kompoty, likéry, víno, můžeme je sušit nebo použít do moučníků. Samotné plody jsou ke konzumaci trochu trpké, přidáním cukru se však chuť mění a začíná připomínat borůvky.

Rostlina je pravděpodobně původem z východu Severní Ameriky a do Evropy se dostala až kolem roku 1700, přičemž se již tehdy vědělo o jejich účincích na zdraví.

Aronie se často označuje jako vitamínová bomba, jelikož se doslova jedná o přírodní mix významných látek. Obsahuje vitamín C, E, PP, vitamíny skupiny B, organické kyseliny, cukry, jód, vápník, pektin a další látky.

Aronie léčivé účinky

 • Hojně se využívá při potížích trávicího ústrojí, napomáhá správné funkci jater.

Americký vědecký výzkum z roku 2004 se zabýval potenciálními účinky rostliny v prevenci rakoviny střev, přičemž výsledkem bylo zjištění, že ze sledovaných látek měla právě aronie ten nejsilnější efekt.

 • Je významným antioxidantem, takže chrání buňky našeho organismu před poškozením a stárnutím, a proto se aronii někdy přezdívá „elixír mládí.“
 • Má příznivý vliv na kardiovaskulární soustavu.
 • Bojuje s cholesterolem a vysokým krevním tlakem, podporuje léčbu aterosklerózy, zmírňuje potíže křečových žil, čistí krev a napomáhá zdraví cév.

Vědecký výzkum z roku 2015 potvrdil, že aronie může fungovat jako prevence koronárních nemocí.
Norský výzkum z roku zase poukázal na fakt, že příjem aronie po dobu 6 týdnů dokázal výrazně snížit krevní tlak.

 • Zmírňuje stres, posiluje imunitu a organismus.
 • Podporuje čištění organismu – má diuretické účinky a příznivě ovlivňuje funkci ledvin, je vhodná i při otocích.

Norský výzkum z roku 2014 poukázal na fakt, že šťáva z aronie pomohla snížit výskyt infekcí močových cest již po 3 měsíčním užívání.

 • Je vhodná i při diabetu.

Výzkum z roku 2002, kterého se zúčastnili pacienti s cukrovkou, potvrdil, že aronie nezpůsobuje zvýšení hladiny krevního cukru, ba právě naopak u nich došlo k jejímu snížení po 3 měsíčním užívání.

 • Doporučuje se užívat při nemocích štítné žlázy.
 • Podporuje zdraví očí, přičemž často funguje i jako prevence.
 • Existují předpoklady, že by aronie mohla pomoci i u některých druhů rakoviny např. u rakoviny střev.

Formy

Aronie léčivé účinkyZ aronie se připravují čaje, tinktury, přidává se i do bylinných a ovocných směsí. Velmi často se využívá při přípravě džemů, šťáv, kompotů nebo sirupů. Sušené plody se dají přidat do müsli, jogurtu, nebo se dají konzumovat i samotné.

Listy se užívají formou krátce vařeného odvaru, květy formou nálevu.

Recept sirupu z aronie

Suroviny:

 • 2 l plodů aronie
 • 80 g kyseliny citronové
 • 2-3 kg cukr

Postup:

Plody omyjeme a dáme do vhodné nádoby. Smícháme s kyselinou citronovou, nádobu dolijeme vychladlou převařenou vodou až po hrdlo a necháme cca dva dny stát. Poté bobule rozmačkáme a šťávu scedíme.

Na jeden litr vykapané šťávy přidáme 1 kg cukru (slouží jako přírodní konzervant) a necháme za občasného promíchání rozpustit. Můžeme ještě přidat trochu alkoholu pro delší konzervaci. Hotový sirup rozlijeme do čistých nádob a skladujeme na chladném místě.

Nežádoucí účinky

Žádné kontraindikace nejsou známy, ovšem i tak doporučujeme jít cestou – vše s mírou.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Aronie plod

Černý jeřáb tinktura (aronie kapky)