Popenec účinky
Popenec (Glechoma hederacea) je hojná a nenápadná bylina, která se dříve těšila značné oblibě. Dnes se na ni bohužel již pozapomnělo a bývá často označována jako plevel. Často se vyskytuje v lužních lesích, v křovinách, na lukách a stráních nebo podél cest.
Jedná se o trvalku, dorůstající asi třiceticentimetrové výšky, s plazivým, kořenujícím oddenkem. Lodyha je lysá nebo pýřitá, vystoupavá, větvená, na bázi listnatá, s dlouhými výhonky. Listy jsou řapíkaté, vstřícné, ledvinovité až srdčité, hrubě vroubkované. Drobné fialové květy sedí v úžlabí středních a horních listů. Zřídka nacházíme i jedince s květy modrými, růžovými nebo i belavými. Plodem jsou tvrdky. Kvete od konce dubna do poloviny července.
Doporučoval ji i starověký lékař Galén či Hildegarda z Bingenu, což potvrzují také staré herbáře. V Evropě se bylina využívala pod názvem švýcarský čaj.
Popenec se po dlouhou dobu používal i v pivovarnictví (pro zlepšení chutě výsledného piva) a při výrobě sýrů. Dodnes se v některých oblastech světa využívá jako koření – přidává se do polévek, kaší, omáček, salátů, masitých jídel, nápojů.
Nejčastěji se z rostliny využívá kvetoucí aromatická nať (Herba hederae terrestris), která je charakteristická nahořklou chutí. Sbírá se v době květu, nejlépe mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Obsahuje řadu účinných látek včetně tříslovin, pryskyřic, organických kyselin, vitamínů (např. A a C) a minerálních látek (draslík, vápník, hořčík, železo atd.).
Účinky
- Popenec se doporučuje tehdy, kdy potřebujeme „dobít baterky“. Podporuje fyzickou a psychickou kondici, využívá se při stresu.
- Přidává se do očistných kúr. Podporuje zdraví jater, žlučníku.
- Podporuje trávení a celkově látkovou výměnu.
- Využívá se na průdušky a obecně dýchací cesty.
- Přispívá ke správné funkci močového ústrojí.
- Využívá se jako posilující prostředek při rekonvalescenci.
- Podporuje červené krvinky.
- Na klouby se doporučuje přikládat čerstvé listy spařené v páře.
- Používá se i pro podporu zdraví pokožky.
Nežádoucí účinky
V terapeutických dávkách nevykazuje podávání bylinky nežádoucí účinky, ovšem nedoporučuje se k dlouhodobému užívání. Popenec se nesmí užívat během těhotenství a není vhodný ani při epilepsii. Konzultace s lékařem je vždy žádoucí v případě užívání léků.
Formy
Přidává se do různých čajových směsí, ale lze jej pít i samostatně.
Nálev: vrchovatou polévkovou lžíci byliny přelijeme šálkem vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a scedíme. Užívají se 2-3 šálky denně, mezi jídly.
Popenec je hlavní součástí směsi na klouby, který se užívá 3x denně před jídlem:
- 100 g popenec nať
- 50 g jehlice kořen
- 50 g vrba kůra
- 25 g tymián nať
- 25 g vřes květ
Sirup z popence se především užívá na dýchací cesty.
Popencový olej či mast se doporučují na pokožku a žíly končetin.
Příprava oleje: bylinky zalijeme olejem a necháme cca 2 týdny louhovat. Poté přefiltrujeme.
Z čerstvé nati si můžeme připravit i šťávu, která se doporučuje při dvoutýdenní detoxikační kúře. Doporučuje se užívat 1 lžičku 3x denně vždy před jídlem.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Bylinkopedie