Popenec účinky

Popenec účinkyPopenec (Glechoma hederacea) je hojná a nenápadná bylina, která se dříve těšila značné oblibě. Dnes se na ni bohužel již pozapomnělo a bývá často označován jako voňavý plevel. A to i přesto, že dokáže v mnoha ohledech pomoci.

Ve středověku se využívala jako ochrana před černou nemocí a doporučoval ji i starověký lékař Galén či Hildegarda z Bingenu, což potvrzují také staré herbáře. V Evropě byl znám jako švýcarský čaj.

Popenec se po dlouhou dobu používal i v pivovarnictví (pro zlepšení chutě) a při výrobě sýrů. Dodnes se využívá jako koření, přidává se do polévek, kaší, omáček, salátů, masitých jídel, nápojů.

Nejčastěji se z rostliny využívá kvetoucí aromatická nať (Herba hederae terrestris), která je charakteristická nahořklou chutí. Obsahuje řadu účinných látek včetně tříslovin, organických kyselin, vitamínů (např. A a C) a minerálních látek (draslík, vápník, hořčík, železo atd).

Účinky

  • Popenec se používá při vyčerpání (fyzickém i psychickém), únavě a stresu.
  • Přidává se do očistných kúr. Čistí játra a chrání jaterní parenchym.
  • Působí také protizánětlivě, zejména v trávicím, dýchacím a vylučovacím ústrojí.
  • Tlumí průjmy, zlepšuje trávení, pomáhá při nadýmání a celkově podporuje látkovou výměnu. Doporučuje se užívat lidem se sníženou žaludeční kyselostí a nedostatečnou tvorbou žluči. Je vhodný při zánětech. Lidová léčitelství jej po dlouhou dobu užívalo jako prostředek proti hlístům.
  • Využívá se při chronické bronchitidě, zánětech horních cest dýchacích, kašli a zahlenění. Na Slovensku si získal název zádušník, a to podle jeho nejčastějšího použití na léčení záduchy – průduškového astmatu. Odvar lze použít jako kloktadlo při bolestech v krku a zánětech.
  • Má močopudné účinky. Uplatňuje se u chorob močového ústrojí. Uvolňuje, při delším užívání i pomalu rozpouští močové kameny, písek v ledvinách a žlučové kameny. Používá se při zánětech močového měchýře a močových cest, řeší s tím související zástavu močení. Je také součástí čaje proti pomočování dětí.
  • Využívá se jako posilující prostředek při hypovitaminóze, chudokrevnosti (anémie) a chřipce.
  • Na bolavé klouby se doporučuje přikládat čerstvé listy spařené v páře.
  • Používá se na zánětlivé a svědící projevy při kožních onemocněních, je vhodný na vyrážky, ekzémy. Omývání či koupel se doporučuje u špatně se hojících ran, hemoroidů a bércových vředů. Zevně se též aplikuje na křečové žíly.

Formy

Přidává se do různých čajových směsí, ale lze jej pít i samostatně.

Nálev: vrchovatou polévkovou lžíci byliny přelijeme šálkem vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a scedíme. Užívají se 2-3 šálky denně, mezi jídly.

Popenec je hlavní součástí úspěšného protirevmatického čaje, který se užívá 3x denně před jídlem:

  • 100 g popenec nať
  • 50 g jehlice kořen
  • 50 g vrba kůra
  • 25 g tymián nať
  • 25 g vřes květ

Sirup z popence se především užívá při problémech dýchacích cest.

Popencový olej či mast se doporučují na některé kožní problémy a křečové žíly. Na modřiny a podlitiny se aplikuje kašovitý obklad, který necháme několik hodin působit.

Příprava oleje: bylinky zalijeme olejem a necháme cca 2 týdny louhovat. Poté přefiltrujeme.

Z čerstvé nati si můžeme připravit i šťávu, která se doporučuje při dvoutýdenní detoxikační kúře. Doporučuje se užívat 1 lžičku 3x denně vždy před jídlem.

Nežádoucí účinky

V terapeutických dávkách nevykazuje podávání bylinky nežádoucí účinky, ovšem nedoporučuje se k dlouhodobému užívání. Popenec se nesmí užívat během těhotenství a není vhodný ani při epilepsii.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, bylinkopedie.cz

Zmíněné produkty:

Popenec