Meruňková marmeláda recept

Meruňková marmeláda recept (Meruňková marmeláda bez chemie)Barva slunce a chuť pravého léta – to je meruňková marmeláda. Určitě ji oceníme nejen během horkých dnů. Výtečně chutná s palačinkami, pečivem či jen tak s chlebíčkem, takže si ji pojďme udělat.

Suroviny:

  • 1 kg meruněk
  • 250 – 500 g cukru (množství záleží na sladkosti meruněk)
  • 10 až 13 g citrusového pektinu
  • Šťáva z 1 – 2 citronů, dle chuti (cca 1,5 polévkové lžíce)

Příprava:

Meruňky nejdříve řádně omyjeme a vypeckujeme, poté je nakrájíme na menší kousky a spolu s cukrem vložíme do hrnce. Ovoce se s cukrem vaří do doby, než změkne – cca 10 – 15 minut. Pokud se na povrchu marmelády během vaření objeví pěna, tak ji sesbíráme.

Ke konci vaření k marmeládě přidáme citrusový pektin (želírovací látka), který jsme nejprve rozmíchali s trochou cukru. Tak se dá předejít nežádoucímu hrudkování.

Marmeláda s pektinem se vaří ještě asi 5 minut. Výsledek by měl být dostatečně hustý, což lze vyzkoušet tak, že se trošku marmelády necháme zchladnout na talířku. Pokud je řídká, přidáme do ní ještě pektin smíchaný s cukrem. Do marmelády lze pro dochucení přidat např. vanilku, rozmarýn či levanduli.

Úplně na závěr se ještě promíchá s citronovou šťávou (případně kyselina citronová). Je to nejen kvůli chuti a barvě, ale i také pro konzervaci.

Chceme-li mít marmeládu hladkou, lze ji propasírovat přes síto.

Ještě horkou marmeládu okamžitě plníme do čistých, sterilizovaných sklenic. Čistotu můžeme podpořit i tak, že víčko a hrdlo sklenic před plněním otřeme alkoholem. Po naplnění se sklenice uzavře a necháme ji zchladnout dnem vzhůru. Není ji pak nutné dále zavařovat.

Dobrou chuť!

Zdroj: ukocouradoma.cz

Zmíněné produkty:

Třtinový cukr

Citrusový pektin