Domácí citronový sirup recept

Domácí citronový sirup receptCitronový sirup je nejen chutnou, ale i zdravou pochoutkou. Určitě není nutné zmiňovat, že toto ovoce je hotovým pokladem pro náš organismus, a to hlavně kvůli jeho schopnosti podpořit náš imunitní systém. Sirup z něj proto využijeme po dobu celého roku – jeho ředěním vznikne letní osvěžující limonáda, během chladného období si jim zase ochutíme čaj. Využívá se i při výrobě citronové zmrzliny, sorbetu či jiných dezertů. Příprava sirupu je jednoduchá a nezabere moc času, takže pojďme do toho!

Suroviny:

  • 3 velké citrony (nejlépe ty BIO, které nejsou chemicky ošetřené)
  • 1 l vody
  • Cca 1,5 kg cukru
  • 40 g kyseliny citronové

Postup:

Citrony dobře omyjeme a nakrájíme na plátky, odebereme jadýrka. Pokud zrovna nemáte přístup k bio citronům, tak doporučujeme kůru odstranit. Zalijeme je litrem vody a necháme 48 hodin louhovat.

Po dvou dnech smícháme ve velkém hrnci cukr s kyselinou citronovou a důkladně promícháme. Množství cukru záleží na chuti (hraje zde roli i přírodního konzervantu). Vše zalijeme vodou s plátky citronu a dáme zahřívat těsně pod bod varu, až se cukr rozpustí (nemělo by však dojít k varu!).

Jakmile se cukr rozpustí, šťávu přelijeme do sterilizovaných lahví či vhodných nádob. Uchováváme jej nejlépe v chladu.

Zdroje: apetitonline.cz

Zmíněné produkty:

Třtinový cukr