Zelený čaj a zdraví

Zelený čaj účinky (zelený čaj a zdraví)Zelený čaj je dnes rozšířen po celém světě a patří mezi ty neoblíbenější nápoje vůbec. V minulosti byl jednu dobu využíván i jako platidlo a dopřát si jej mohli jen ti nejbohatší. Ostatní jej občas kombinovali s jinými surovinami například rýží, aby tím snížili výslednou cenu čaje. Tak vznikl i Genmaiča, který byl nazýván lidovým čajem.

Z archeologických výzkumů vyplývá, že původní domovinou zeleného čaje je nejspíše oblast Číny. Což připomíná i jedna stará legenda, která připisuje jeho objevení čínskému císaři Šen-nung, kterému prý při ohřívání vody do kotlíku omylem spadly lístky čajovníku. Poté, co vzniklý nápoj ochutnal, byl mile překvapen jeho příjemnou vůní a chutí.

Zelený a černý čaj pocházejí ze stejné rostliny – čajovníku čínského (Camellia sinensis). Jejich odlišnost tkví v rozdílném procesu zpracování čajových listů, kdy u zeleného procházejí minimální oxidací. Stálezelené keře čajovníku se pěstují na rozsáhlých plantážích někdy i ve výškách 2000 m n.m. Sběr již dnes často probíhá pomocí strojů, což se negativně odráží na výsledné kvalitě. Většinou se dává přednost těm nejsvrchnějším lístkům. Nejkvalitnější a nejdražší je obvykle čaj z první sklizně. Jednotlivé druhy zeleného čaje se pak liší dle podmínek, ve kterých rostou a způsobu zpracování – např. Sencha se pěstuje na slunci, Matcha zase ve stínu. Výslednou chuť čaje ovlivňuje celá řada faktorů. Významnou roli hraje způsob zpracování, doba sběru, velikost hrnku a konvice, teplota vody, ale i odkud pochází apod. Obvykle se říká, že nejlepší je měkká voda z nízkých nadmořských výšek, ale Honda-san, čajový expert z Japonska, se domnívá, že nejlepší je pravděpodobně ta voda, které pochází ze stejné oblasti, kde čaj vznikl.

Kissa Yojoki (Kniha čaje) sepsaná zenovým mnichem jménem Eisai v roce 1191, popisuje účinky pití zeleného čaje. V knize je zmíněno i dávkování a způsoby podávání čaje u jednotlivých chorob.

Účinky

  • Jelikož zelený čaj obsahuje kofein, tak podporuje energii, koncentraci.
  • Je to přírodní antioxidant, přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
  • Obsažené látky podporují imunitu.
  • Přispívá ke zdraví kardiovaskulární soustavy (1).
  • Podporuje hydrataci organismu.
  • Může přispívat ke zdraví nervů (2)
  • Podporuje zdraví dutiny ústní.
  • Zelený čaj též může přispívat ke zdraví vlasů – omývání či vtírání do pokožky hlavy.

Nežádoucí účinky

Jak bylo již výše zmíněno, zelený čaj obsahuje kofein, a proto bychom neměli jeho pití přehánět. Jeho konzumace by se měla konzultovat s odborníkem během kojení a těhotenství.

Formy

Před louhováním se doporučuje všechno nádobí opláchnout vařící vodou a následně již zalít lžičku čaje (cca 6-10 g) vodou o teplotě 70-80 °C (cca 500 ml). Čaj se většinou louhuje kratší dobu – cca 2-3 minuty. Doporučuje se nejlépe ráno a neměl by se užívat na lačno, aby nedráždil žaludeční sliznici. Nejlepší doba je cca 30-60 min po jídle. Pokud preferujete pití čaje večer, snažte se jej neužívat přímo před spaním.

Zmíněné produkty:

Gunpowder

China Sencha

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Gunpowder