Pohanka a její účinky na zdraví

Fagopyrum esculentum

Video pohanka a její účinky

Pohanka a její účinky na zdravíPohanka není obilovina, ale patří do čeledi rdesnovitých (Polygonaceae), kam se řadí např. rdesno či šťovík. Nejstarší zmínky o ní pochází již z doby železné. Za její pravlast se považuje Asie, přesněji oblast Himalájí, odkud se postupně rozšířila do světa. Do Evropy ji ve 13. století dovezli tatarští bojovníci, kteří si pohanku vozili v kožených měšcích zavěšených na koňském sedle. Byli nazýváni pohany, a nejspíše kvůli tomu se i zrodil dnešní název. Od 14. století patřila pohanka k tradičním pokrmům chudších vrstev.

Postupně se stala tradiční součástí evropské kuchyně – přidává se do polévek, pomazánek, palačinek, kaší a slouží jako příloha.

Oblibu si získává i pohankový med, který lze přidávat do ovesných vloček, palačinek, vaflí, kaší. Je jedním z mála sladidel, které se doporučuje při bezlepkové dietě. Je tmavší než běžný med a má výraznější chuť a velmi specifické aroma.

Z pohankových slupek se vyrábějí pytlíčky, které se dodnes používají při masážích. Popularitu si též začaly získávat polštářky plněné pohankovými slupkami. Používají se při potížích pohybového ústrojí – bolestech, poruchách hybnosti, bolestech hlavy, nespavosti, stresu, menstruačních bolestech a křečích.

Slupky velice dobře drží teplo, takže je můžeme zahřát do stádia příjemného tepla na topení či suché pánvi a následně přiložit na problémové místo. POZOR! Polštářek nesmí být horký, ale měl by jen příjemně hřát!

Může se však aplikovat i ve studené formě, takže před použitím polštářek dáme do igelitu do ledničky či mrazáku a následně použijeme při horečce, úpalu či úžehu, otocích.

Určitě jste si někdy všimli, že pohanková zrníčka se svým tvarem podobají pyramidě. Ta se již od pradávna považuje za akumulátor energie a síly. V Číně a Indii se proto již po staletí samotná pohanka používá především při vyčerpanosti, únavě a pro rekonvalescenci. Byla neoddělitelnou součástí stravy mnohých válečníků a vojáků, jelikož jim dodávala dostatek síly, ačkoliv jí snědli v malém množství. Na Sibiři se jedná o oblíbený pokrm každého stolu, přičemž jedním z hlavních důvodů je právě nutnost dodání energie v tak nepříznivých klimatických podmínkách.

V Asii, Německu, Rakousku a dalších oblastech se dodnes pohanka řadí mezi léčivé rostliny. Nejčastěji se využívá buď nať, nebo její plody. Bohužel v Česku její popularita s časem klesla. A to i přesto, že se nebyla doposud geneticky modifikována a nenajdeme v ní ani lepek. Je velmi vhodná pro těhotné i kojící ženy.

Obsahuje řadu významných látek včetně rutinu, cholinu, vlákniny, minerálů jako je mangan, železo, meď, hořčík, vápník a další. Její součástí jsou aminokyseliny a vitamíny skupiny B, vitamín E, bílkoviny. Mimochodem pro vysoký obsah bílkovin je pohanka pokládána za prakticky rovnocennou náhradu masa.

Účinky

  • Podporuje pevnost a pružnost cévních stěn.

V lidovém léčitelství se užívá při křečových žilách, hemoroidech, bércových vředech, poruchách prokrvení končetin (červené nitky na stehnech). Má kladný vliv na krevní oběh. Často se užívá jako prevence různých nemocí. Švédský výzkum z univerzity Uppsala a Baltimorský výzkum poukázal na to, že rostlina podporuje snižování špatného cholesterolu – LDL.

  • Podporuje čištění a francouzský výzkum též potvrdil antioxidační účinky.
  • Využívá se při nemocech střev, příznivě ovlivňuje funkci trávicího systému a jater, uklidňuje žaludeční a dvanáctníkové vředy.
  • Užívá se při zánětech a podporuje imunitní systém.
  • Doporučuje se při krvácení z dásní a nosu, posiluje vazivové tkáně, preventivně působí proti revmatickým chorobám a artritidě.
  • Pohanka účinkyVyužívá se na nedostatečné libido a potenci.
  • Má kladný vliv na popraskané žilky v oku a podporuje zrak a zdraví očí.
  • Využívá se při dietách, jelikož zrychluje celkový metabolismus.
  • Má kladný vliv na nervovou soustavu.

Pokud máte potíže s usínáním, tak si můžete připravit jak pohankový čaj, tak i použít polštářek, nebo zkusit jednu kávovou lžičku pohankového medu před spánkem.

  • Podporuje zdraví pokožky a vlasů.
  • V posledních letech se začínají objevovat výzkumy, které zkoumají vliv pohanky na nádory.

Formy

Jak již bylo zmíněno, pohanku můžeme začleňovat přímo do naší stravy ve formě příloh, lze ji přidávat do polévek, kaší, dělat z ní palačinky. Vhodnou volbou je určitě pohankový med. Tradičně se též užívá pohankový čaj, který se připravuje obvyklým způsobem.

Příprava: Jedna čajová lžička pohanky se přelije 250 ml vroucí vody a nechá se v zakryté nádobě cca 10 minut odstát. Následně scedíme a pijeme čerstvý.

Další možností je konzumace slupek ve formě prášku cca 3-4x denně půl čajové lžičky, před jídlem.

Zevně se nejčastěji aplikuje ve formě pohankového polštářku, nebo lze pohanku použít při reflexní masáži chodidel.

Nežádoucí účinky

I u pohanky je však nutné aplikovat pravidlo „vše s mírou“. Existují samozřejmě ojedinělé případy alergie, takže pokud jste ještě pohanku nikdy nejedli, začněte spíše malými porcemi a sledujte Vaše vlastní pocity.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Pohanka

Pohankový polštářek