Pohanka účinky (pohanka a zdraví)
Pohanka (Fagopyrum esculentum) není obilovina, ale patří do čeledi rdesnovitých (Polygonaceae), kam se řadí např. rdesno či šťovík. Záměrně se pěstuje. Nať roste velmi rychle, a proto je rostlina výbornou plodinou na zahrádkách, například s výsevem na podzim, po sklizni mrkve nebo petržele. Můžeme sklízet již 3 týdny po zasetí. Suší se na přirozeným či umělým teplem.
Řadí se do čeledi rdesnovité (Polygonaceae). Je to jednoletá rostlina s lysou, zřídka pýřitou lodyhou, dorůstající přibližně půlmetrové výšky. V průběhu roku obyčejně lodyha červená. Listy má dlouze řapíkaté, srdčitě trojúhlé, špičaté. Květy vytváří úžlabní laty, jsou dlouze stopkaté, krátké, husté, zelenobílé, červeně tečkované. Plodem jsou ostře hranaté nažky (Semen fagopyri), tvořící známou pohanku.
Nejstarší zmínky o pohance pochází již z doby železné. Za její pravlast se považuje Asie, přesněji oblast Himalájí, odkud se postupně rozšířila do světa. Do Evropy ji ve 13. století dovezli tatarští bojovníci, kteří si pohanku vozili v kožených měšcích zavěšených na koňském sedle. Byli nazýváni pohany, a nejspíše kvůli tomu se i zrodil dnešní název. Od 14. století patřila pohanka k tradičním pokrmům chudších vrstev.
Postupně se stala tradiční součástí evropské kuchyně – přidává se do polévek, pomazánek, palačinek, kaší a slouží jako příloha. Oblibu si též získal pohankový čaj, existuje pohankové pivo. Oblibu si získává i pohankový med, který lze přidávat do ovesných vloček, palačinek, vaflí, kaší. Je jedním z mála sladidel, které se doporučuje při bezlepkové dietě. Je tmavší než běžný med a má výraznější chuť a velmi specifické aroma.
Z pohankových slupek se vyrábějí pytlíčky, které se dodnes používají při masážích. Popularitu si též začaly získávat polštářky plněné pohankovými slupkami.
Určitě jste si někdy všimli, že pohanková zrníčka připomínají jehlan. Pyramida se již od pradávna považuje za akumulátor energie a síly. Proto byla rostlina neoddělitelnou součástí stravy mnohých válečníků a vojáků, jelikož jim dodávala dostatek síly, ačkoliv jedli skromně. Na Sibiři se jedná o oblíbený pokrm každého stolu, přičemž jedním z hlavních důvodů je právě nutnost dodání energie v tak nepříznivých klimatických podmínkách.
Nejčastěji se využívá buď nať, nebo plody. Bohužel v Česku její popularita s časem klesla. A to i přesto, že nebyla doposud geneticky modifikována a nenajdeme v ní ani lepek. Obsahuje řadu významných látek včetně rutinu, cholinu, vlákniny, minerálů jako je mangan, železo, měď, hořčík, vápník a další. Její součástí jsou aminokyseliny a vitamíny skupiny B, vitamín E, bílkoviny.
Dodnes se hojně využívá v lidovém léčitelství a homeopatii, kde se nejčastěji používá kvetoucí nať (Herba fagopyri), případně i slupky.
Účinky
- Pohanka podporuje pevnost a pružnost cévních stěn, správné prokrvení, normální hladinu cholesterolu. Přispívá ke zdraví žil dolních končetin. (1, 2)
Pevnost a pružnost cév směs: 40 g pohanka nať 40 g, 20 černý bez květ, 20 g maceška nať, 10 g řepík nať, 10 g měsíček květ. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Nálev připravujeme vždy čerstvý. Užívá se 2-3 šálky denně.
Franěcův cévní čaj: 100 g pohanka nať, 50 g černý bez květ, 50 g meduňka nať, 25 g routa nať, 25 g černý rybíz list. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Nálev připravujeme vždy čerstvý. Užívá se 2-3 šálky denně.
- Má antioxidační účinky.
- Podporuje metabolismus.
- Přispívá k přirozené detoxikaci organismu.
- Napomáhá správné funkci střev, jater, žaludku a dvanácterníku.
- Podporuje imunitní systém, zdraví dýchacích cest.
- Přispívá k normálnímu stavu kloubů.
- Podporuje zdraví močové soustavy.
Močový měchýř recept: Dvě polévkové lžíce semene kopřivy smícháme s 80 gramy pohankové mouky a s vodou namícháme na konzistenci tekutého těstíčka. Z toho těsta pak usmažíme na koblihy, které pomazané medem podáváme k večeři.
- Pohankový čaj či med přispívá ke klidnému spánku, harmonii.
- Podporuje zrak a normální stav očí.
- Přispívá ke zdraví pokožky a vlasů. Nálev lze použít k oplachování vlasů, lze jej též vtírat do kořínků vlasů.
Pleťová maska I: loupanou pohanku rozmixujeme na prášek, který pak smícháme s kvalitním olivovým olejem. Doba trvání: 20-30 min, poté vše smyjeme teplou vodou. Maska podporuje zdraví a vitalitu pleti.
Pleťová maska II: loupanou pohanku rozmixujeme na prášek, který pak smícháme s kefírem a kosmetickou hlínou. Doba trvání: 15 min, poté vše smyjeme teplou vodou. Maska je vhodná pro citlivou pleť.
- V posledních letech se spekuluje i o dalších možných účincích.
Nežádoucí účinky
I u pohanky je však nutné aplikovat pravidlo „vše s mírou“. Existují ojedinělé případy alergie na pohanku (může se např. objevit vyrážka), takže pokud jste ještě pohanku nikdy nejedli, doporučujeme nejdříve vyzkoušet menší dávky.
Opatrnost je též nutná v případě užívání léků, během těhotenství a kojení.
Formy
Jak již bylo zmíněno, pohanku můžeme začleňovat přímo do naší stravy ve formě příloh, lze ji přidávat do polévek, kaší, dělat z ní palačinky. Samozřejmě si můžeme udělat nálev, který se připravuje obvyklým způsobem (2-3 šálky denně). Pijeme nejlépe čerstvý. Vhodnou volbou je určitě pohankový med.
Pohankový obklad: 2-3 polévkové lžíce pohanky dáme do 250 ml studené vody a povaříme 2-5 min, následně scedíme. Vlažný odvar používáme jako teplý obklad. Jako obklad lze též použít pohankové slupky.
Slupky: pomeleme na prášek a podáváme obvykle 2-3x denně půl lžičky, před jídlem. Můžeme zapíjet.
Pohanková koupel: 1-2 hrsti pohanky zalijeme 500 ml vody a necháme několik minut louhovat. Kromě pohanky můžeme též přidat i další podpůrné bylinky např. heřmánek, řepík apod. Poté důkladně přecedíme a přidáme k lázni. Můžeme ještě přidat několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Doba koupele by neměla překročit 20 min.
Příprava pohanky (recept):
Pohanka se výtečně hodí jako příloha k nejrůznějším jídlům (salátu, masu, rybě), ale též se přidává do polévek, kaší.
- 1 sklenice pohanky (loupaná kroupa)
- 2 sklenice vody
- 40-50 g másla
- 1/3 čajové lžičky soli (dle chuti)
Vodu nalijeme do hrnce, přivedeme k varu a přisolíme. Pohanku promyjeme a dáme ji do hrnce. Povaříme cca 5-6 min na mírném ohni. Pohanku není nutné míchat.
Jakmile se voda trochu vypaří (svrchní vrstva), vypneme oheň. Zakryjeme pokličkou a necháme takto 15-20 min. Zbývá již jen přidat máslo.
Pohanková kaše
- 1 sklenice pohanky (loupaná kroupa)
- 2 sklenice vody
- 1 sklenice mléka (lze nahradit nemlékem)
- cukr (dle chuti)
- sůl (dle chuti)
Vodu nalijeme do hrnce, přivedeme k varu a přisolíme. Pohanku promyjeme a dáme ji do hrnce. Povaříme cca 5-6 min na mírném ohni. Pohanku není nutné míchat.
Jakmile se voda trochu vypaří (svrchní vrstva), vypneme oheň. Zakryjeme pokličkou a necháme takto 15-20 min. Několik lžic pohanky dáme do misky a zalijeme mlékem.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas,