Pohanka a zdraví

Pohanka a její účinky na zdravíPohanka (Fagopyrum esculentum) není obilovina, ale patří do čeledi rdesnovitých (Polygonaceae), kam se řadí např. rdesno či šťovík. Nejstarší zmínky o ní pochází již z doby železné. Za její pravlast se považuje Asie, přesněji oblast Himalájí, odkud se postupně rozšířila do světa. Do Evropy ji ve 13. století dovezli tatarští bojovníci, kteří si pohanku vozili v kožených měšcích zavěšených na koňském sedle. Byli nazýváni pohany, a nejspíše kvůli tomu se i zrodil dnešní název. Od 14. století patřila pohanka k tradičním pokrmům chudších vrstev.

Postupně se stala tradiční součástí evropské kuchyně – přidává se do polévek, pomazánek, palačinek, kaší a slouží jako příloha.

Oblibu si získává i pohankový med, který lze přidávat do ovesných vloček, palačinek, vaflí, kaší. Je jedním z mála sladidel, které se doporučuje při bezlepkové dietě. Je tmavší než běžný med a má výraznější chuť a velmi specifické aroma.

Z pohankových slupek se vyrábějí pytlíčky, které se dodnes používají při masážích. Popularitu si též začaly získávat polštářky plněné pohankovými slupkami.

Určitě jste si někdy všimli, že pohanková zrníčka připomínají jehlan. Pyramida se již od pradávna považuje za akumulátor energie a síly. Proto byla rostlina neoddělitelnou součástí stravy mnohých válečníků a vojáků, jelikož jim dodávala dostatek síly, ačkoliv jedli skromně. Na Sibiři se jedná o oblíbený pokrm každého stolu, přičemž jedním z hlavních důvodů je právě nutnost dodání energie v tak nepříznivých klimatických podmínkách.

Nejčastěji se využívá buď nať, nebo plody. Bohužel v Česku její popularita s časem klesla. A to i přesto, že se nebyla doposud geneticky modifikována a nenajdeme v ní ani lepek.

Obsahuje řadu významných látek včetně rutinu, cholinu, vlákniny, minerálů jako je mangan, železo, meď, hořčík, vápník a další. Její součástí jsou aminokyseliny a vitamíny skupiny B, vitamín E, bílkoviny.

Účinky

 • Podporuje pevnost a pružnost cévních stěn, správné prokrvení, normální hladinu cholesterolu. Přispívá ke zdraví žil dolních končetin. (1, 2)
 • Má antioxidační účinky.
 • Podporuje metabolismus.
 • Přispívá k přirozené detoxikaci organismu.
 • Napomáhá správné funkci střev, jater, žaludku a dvanácterníku.
 • Podporuje imunitní systém.
 • Přispívá k normálnímu stavu kloubů.
 • Pohankový čaj či med přispívá ke klidnému spánku, harmonii.
 • Podporuje zrak a normální stav očí.
 • Přispívá ke zdraví pokožky a vlasů.
 • V posledních letech se spekuluje i o dalších možných účincích.

Formy + nežádoucí účinky

Jak již bylo zmíněno, pohanku můžeme začleňovat přímo do naší stravy ve formě příloh, lze ji přidávat do polévek, kaší, dělat z ní palačinky. Samozřejmě si můžeme připravit nálev, který se připravuje obvyklým způsobem (2-3 šálky denně). Pijeme nejlépe čerstvý. Vhodnou volbou je určitě pohankový med.

I u pohanky je však nutné aplikovat pravidlo „vše s mírou“. Existují ojedinělé případy alergie na pohanku (může se např. objevit vyrážka), takže pokud jste ještě pohanku nikdy nejedli, doporučujeme nejdříve vyzkoušet menší dávky.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich

Zmíněné produkty:

Pohanka

Pohankový polštářek