Bobkový list a zdraví

Bobkový list a jeho účinky

Bobkový list samozřejmě všichni moc dobře známe z kuchyně a jedná se vlastně o sušený list stálezeleného keře či stromu vavřínu ušlechtilého (Laurus nobilis). V příznivých podmínkách může dorůstat do výšky až 12-15 m. Listy jsou střídavé, aromatické a lesklé. Plodem jsou černé bobule. Má drobné žluté květy.

Jeho domovinou je pravděpodobně Malá Asie, ovšem dnes se pěstuje v celém Středomoří a některých oblastech Asie.

Rostlina byla zasvěcena řeckému bohu lékařství – Aeskulapovi. Dokonce existovala pověra, že prý chrání před bleskem. Vítězové olympijských her nosili právě vavřínové věnce, což se odrazilo v latinském názvu „laureat“ neboli ověnčený vavřínem.

Během středověku se bylina považovala za symbol dobra a úspěchu, takže byla často využívána v průběhu nejrůznějších rituálů a obřadů. Lidé věřili, že přináší úspěch, blahobyt, zdraví a plní sny.

Dodnes se samozřejmě využívá v kuchyni při přípravě jídel. Přidává se do omáček, polévek, masa, zeleniny, hub, marinád, využívá se při výrobě některých alkoholických nápojů. V domácnostech má i jiný účel – pomáhá bojovat proti molům. Silice se používají v parfumérii.

Hojně se užívá v lidovém léčitelství. Obsahuje silice, hořčiny, glykosidy, alkaloidy, třísloviny, vitamíny, minerály a další významné látky.

Účinky:

  • Přispívá k uklidnění, zdravému spánku. Využívá se proto často během aromaterapie, přidává se do koupele.
  • Podporuje trávení, chuť k jídlu, funkci jater.
  • Přispívá k normální hladině krevního cukru (1).
  • Podporuje imunitu.
  • Přispívá ke zdraví močových cest (2).
  • Podporuje správnou funkci lymfatického systému včetně sleziny.
  • Napomáhá normálnímu stavu kloubů, kostí. Nejčastěji se aplikuje obklad, olej, mast či koupel.
  • Přispívá ke zdraví vlasů. Vlasy je vhodné oplachovat odvarem po klasickém umytí.

Na vlasy: 20-30 listů a zalijeme 1 litrem vařící vody. Poté směs necháme povařit cca 15-20 min. Odstavíme.

Nežádoucí účinky

Dokonce i menší dávky mohou v některých případech způsobovat zácpu, takže během užívání bychom měli zvýšit příjem vody a vlákniny. Bobkový list by se neměl užívat při akutních onemocněních jater a ledvin, těžších formách cukrovky. Opatrnost je nutná v případě užívání léků – vždy doporučujeme konzultovat s lékařem. Bobkový list není vhodný během těhotenství (abortivum) a kojení, nepodává se dětem.

Formy

Nejčastěji se připravuje klasický nálev z bobkového listu – recept přípravy (2-3 šálky denně). Odvar se používá spíše při zevní aplikaci např. jako obklad či koupel (několik listů povaříme cca 5-10 min).

Zmíněné produkty:

Bobkový list

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroj: Zdravé zdraví, Wikipedie, Léčivé rostliny na naší zahradě, Bulánková Iveta