Tea Tree olej účinky

Tea tree olej účinkyTea Tree oil neboli olej z australského čajovníku se získává lisováním z listů stálezelenéhe stromu Melaleuca alternifolia neboli kajeputu střídavolistého. Jeho původní domovinou jsou mokřiny severovýchodního pobřeží Nového Jižního Walesu a část Austrálie.

Přívlastek australský jsme již pochopili, ale proč se vlastně rostlině hovorově říká „čajovník“? Jedno z možných vysvětlení se pojí se pojí se jménem James Cook. Ten připlul se svou výpravou ke břehům Austrálie v roce 1770. Během průzkumu pevniny narazili muži na zvláštní stromy s vonícími listy a napadlo je, že by si z nich mohli připravit čaj.  Listy proto vzali s sebou do Anglie, aby je mohli prozkoumat.

Tea Tree se využíval již po staletí tamním obyvatelstvem. Lékárník a ředitel Vládního muzea technologie a užitých věd v Sydney dr. Arthur R. Penfold přichází s objevem, že silice z listů rostliny je zhruba 11 až 13 silnější než v té době nejúčinnější desinfekční prostředek, kterým je kyselina karbolová neboli fenol. Změnil také způsob používání listů z rostliny. Jako první člověk extrahoval čistý čajovníkový olej a ukončil tak používání drcených listů.

Během dalších výzkumů se postupně přicházelo na další skvělé účinky této významné rostliny. Říká se, že během válečných let se pak stal Tea Tree olej součástí lékárniček australských vojáků a mnoha australských domácností. Zájem o něj začal klesat až v souvislosti s objevem antibiotik. Ovšem dnes se postupně opět vrací do popředí.

V Austrálii se dnes kajeput střídavolistý pěstuje na rozlehlých plantážích, přičemž se do České republiky přiváží již konečný produkt – olej, který se v plné koncentraci nehodí pro přímé podávání, a musí být proto ředěn. Při užívání se řídíme údaji výrobce.

Účinky

  • Olej účinně bojuje s mnohými bakteriemi, viry a plísněmi. Využívá se při nejrůznějších kožních problémech.

Spekuluje se již i o možnostech jeho využití pro zabránění antibiotické rezistence. Ještě v koncentraci 1:250 má silice výrazné antibiotické účinky.

  • Olej může být s úspěchem použit jako desinfekce při poraněních, odřeninách, ránách nebo menších popáleninách. Při použití nepálí a nedráždí tkáně.
  • Využívá se při planých neštovicích – ulevuje svědění a urychluje hojení puchýřků. Je vhodný i při svrabu, což již dokazuje několik laboratorních výzkumů.
  • Při výskytu plísní se vtírá několikrát denně do postižených míst např. do nehtového lůžka. Při plísních nohou lze kromě vtírání použít i koupel nohou – do vodní lázně přidáme cca 5 kapek oleje.

Účinnost Tea Tree oleje na plísně například potvrdil vědecký americký výzkum z Univerzity California v San Francisku.

  • Existují již i výzkumy potvrzující pozitivní efekt při použití oleje na akné.

Australský výzkum z roku 2017 například poukázal na výrazné zlepšení při aplikaci oleje 2x denně v průběhu 12 týdnů.

  • Napomáhá zdraví vlasů. Pomáhá při seboreické dermatitidě. Výzkum z roku 2002 poukazuje, že 5% Tea Tree šampon pomohl zlepšit stav po 4 týdenním užívání.

Italský výzkum z roku 2012 došel k závěru, že tento olej je velmi efektivní v boji se vši. Již po 30 minutové expozici došlo k jejich 100% úmrtí.

  • Studie z roku 2008 došla k závěru, že při aplikaci Tea Tree každý den na bradavice po dobu 12 dnů došlo k úplnému vymizení.
  • Pomáhá zklidnit pokožku po nadměrném slunění.
  • Doporučuje se při potížích v dutině ústní.

Využívá se na záněty dásní, krvácení, afty, opary (5 kapek oleje smícháme v půl deci olivového oleje a potíráme), zápach z úst (lze smíchat několik kapek Tea Tree oleje s kokosový olejem či jedlou sodou a dostaneme výbornou domácí zubní pastu), zubní povlak (roztok s vodou k výplachům ústní dutiny) a vhodné je i kloktání rozředěného roztoku při zánětech mandlí.

  • Používá se při bolestech v krku, dýchací potížích či nachlazení jako kloktadlo (5 kapek Tea Tree oleje s vodou).
  • Tea Tree olej se doporučuje i při vaginálních mykózách.
  • Při bolestech svalů a kloubů, kožních problém lze též použít hojivou koupel: 5 – 10 kapek Tea Tree oleje se smíchá se lžící některým z panenských olejů (např. mandlový, sezamový  či slunečnicový olej). Koupel by měla trvat cca 15 – 25 minut.

Tea tree lze použít i v domácnosti při uklízení – ničí bakterie a plísně (stačí nakapat 5-10 kapek do vody), lze použít k dezinfekci prádla (při praní přidáme několik kapek do pračky).

Formy

Silice – éterický olej je výchozí formou, která je užívána pro přípravu složitějších výrobků např. gelů, mastí, zubní vody apod.

Lokálně (opar, akné, odřeniny, štípance atd.) může být použit čistý stoprocentní čajovníkový olej. Dle potřeby i několikrát denně. Při použití na sliznice a větší plochy kůže se doporučuje zředěnější forma.

Inhalačně: 10 kapek dáme do vařící vody a obezřetně několik minut inhalujeme.

Kloktadlo nebo ústní voda: 10 až 15 kapek do destilované vody

Jedná se o účinný přírodní repelent (užívá se poměr cca 40 ml panenského oleje na 10 – 20 kapek tea tree – otírat exponovaná místa na pokožce). Pomáhá i při štípancích – pomůže zmírnit svědění a rychleji zahojit. Doporučuje se užívat při vytahování klíštěte, aby se minimalizovalo rozšíření infekce.

Nežádoucí účinky

U citlivých osob je možnost alergické podráždění kůže, proto by měl být v těch případech podáván ve zředěnější formě, ve které si zachovává své účinky.

Zdroje: spektrumzdravi.cz, Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Tea Tree olej

Mast Tea Tree