Bylinky na stres

Bylinky na stres (bylinky na stres a úzkost)Stres je přirozenou reakcí organismu na zátěž. Ovšem při jeho delším trvání může vyvolat řadu fyzických a psychických potíží např. únavu, úzkost, problémy se spánkem, bolesti hlavy, trávicí potíže a mnohé další.

Se stresem je nutné bojovat komplexně, takže kromě níže zmíněných bylinek je vhodné nezapomínat na odpočinek, zdravou stravu, dostatečný příjem vitamínů a minerálů, pohyb (např. chůze či oblíbená cvičení) a pobyt na čerstvém vzduchu.

 1. Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Meduňka patří mezi nejoblíbenější bylinky vůbec. Přispívá k uklidnění nervů a podporuje usínání a zdravý spánek. Je vhodná při úzkosti, neklidu, psychickém napětí. Má příznivý vliv na trávení. Nejčastěji se podává ve formě klasického nálevu, často se kombinuje i s jinými podobně působícími bylinkami. Je chuťově velmi příjemná a lze ji užívat dlouhodobě. Bylina je vhodná i pro děti, těhotné a kojící ženy. Kombinace meduňky a levandule je též velmi vhodná do uklidňující koupele.

 1. Srdečník obecný (Leonurus cardiaca)

Srdečník bývá často zmiňován pouze v souvislosti se srdcem, ovšem určitě nesmíme zapomínat i na jeho uklidňující účinky. Dokonce se říká, že v některých případech dokáže být silnější než populárnější kozlík. Bylina je vhodná při srdeční neuróze, nervozitě, úzkosti, bolestech hlavy a přepracovanosti. Pomáhá při nespavosti. Srdečník obvykle užíváme ve formě nálevu, kapek či prášku.

 1. Kozlík lékařský (Valleriana officinalis)

Již zmíněný kozlík přispívá k uklidnění nervů, využívá se při neklidu, strachu, nervozitě, přecitlivělosti, hysterických stavech a podporuje spánek. Užívá se ve formě tablet, valeriánských kapek či v kombinaci s jinými bylinkami např. již zmíněnou meduňkou, třezalkou, lípou a heřmánkem.

 1. Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Tato bylinka je již po staletí využívána na nejrůznější problémy s nervy. Doporučuje se při nespavosti (především problémy s usínáním, noční můry), podrážděnosti, nervozitě, hysterii, stavech neklidu a lehčích formách deprese. Používá se při poruchách trávení, průjmech a žaludečních neurózách. Užívá se ve formě čaje, v užívání se doporučuje dělat přestávky.

 1. Eleuterokok (Eleutherococcus senticosus)

Eleuterokok lidově nazývány sibiřský ženšen je méně známou rostlinou, ovšem ne méně účinnou. Patří mezi přírodní adaptogeny a antistresory, takže podporuje odolnost organismu na nejrůznější změny. Využívá se i při rekonvalescenci po nemoci. Nejčastěji se užívá ve formě tinktury.

 1. Mučenka (Passiflora incarnata)

Je vhodná při stavech napětí, úzkosti, psychickém vyčerpání, nočním probouzení, nervovém neklidu a s tím souvisejícími střevními obtížemi např. syndromu dráždivého tračníku. Užívá se ve formě čaje, kapek či se přidává do směsí. Není vhodná pro těhotné ženy a malé děti.

 1. Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)

Mateřídouška uklidňuje nervy a pomáhá navodit kvalitní spánek. Je vhodná i pro malé děti a v běžném množství nebyly zaznamenány nežádoucí účinky. Z byliny připravujeme klasický čaj.

 1. Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)

Tato rostlina je velmi oblíbená v čínské tradiční medicíně. Kořen se využívá při stresu, hysterii, úzkosti, nervovém vyčerpání, bolestech hlavy a problémech s usínáním. Užívá se ve formě tinktury, tablet či prášku.

 1. Vrbka (Chamaerion angustifolium)

Vrbka neboli vrbovka úzkolistá uklidňuje, zmírňuje podrážděnost, pocit tísně a psychického napětí, řeší problémy se spánkem. Užívá se ve formě čaje či v kombinaci s jinými bylinkami.

 1. Chmel otáčivý (Humulus lupulus)

Chmel má uklidňující účinky a nejčastěji se přidává do směsí na podporu spánku, pro uklidnění a při nervozitě. Přidává se též do bylinných polštářků.

Bylinné směsi proti stresu:

Bylinná směs I.

Stejné díly mučenky, kozlíku, chmelu a meduňky.

Příprava: 1 čajovou lžičku zalijeme vodou, několik minut louhujeme. Užíváme 2-3x denně.

Bylinná směs II.

Stejné díly meduňky, vrbky, třezalky a chmelu.

Příprava: 1 čajovou lžičku zalijeme vodou, několik minut louhujeme. Užíváme 2-3x denně.

Bylinná směs III. dle Janči:

 • Dobromysl nať 40 g
 • Eleuterokok kořen 20 g
 • Leuzea list 20 g
 • Vřes květ 10 g
 • Třezalka nať 10 g.

Podáváme 2-3 šálky nálevu denně, poslední nejpozději do 17:30 hodin.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Meduňka

Třezalka

Mučenka kapky