Bylinky na oči

Bylinky na oči (bylinky na zrak)Pokusíme se zmínit ty nejznámější bylinky pro podporu zdraví očí a zraku.

Na prvním místě je určitě světlík lékařský neboli slovensky očianka, takže již z názvu vyplývá hlavní oblast působení. V lidovém léčitelství se dodnes využívá na většinu očních chorob – zánět spojivek (konjunktivitida) a očního víčka (ječné a vlčí zrno), nadměrné slzení, hnisání, zčervenání, podráždění, únavu atd. Je vhodný i v rámci rekonvalescence po zákroku. Užívá se jak vnitřně (nálev), tak i zevně (obklady, výplachy). Bylinka je vhodná i pro dlouhodobé podávání.

Druhé místo si zaslouží chrpa modrá, která se též využívá na nejrůznější oční neduhy např. zánět očních víček a spojivek, zhoršené vidění, otoky, únavu očí.

Heřmánek je znám svými protizánětlivými účinky, takže se doporučuje i při zánětech očí. Heřmánkový nálev je výborný na oplachy či obklady.

Univerzální směs na oči, kterou lze použít při otoku, únavě, slzení či zánětu očí: Smícháme stejné díly světlíku a heřmánku a 1 lžičku zalijeme 250 ml vody. Po vychladnutí přikládáme jako obklad.

V případě zeleného zákalu jde podle slov Marie Treben většinou o problém spojený s ledvinami, takže se doporučuje užívat následující bylinná směs. Smícháme rovné díly kopřivy, rozrazilu, měsíčku a přesličky. Každý den by se měly vypít 2-3 šálky.

Na šedý zákal, skvrny na rohovce, oslabení zraku se zevně doporučuje aplikovat vlaštovičník. Čerstvou šťávu musíme vždy naředit vodou.

Verbena neboli sporýš se doporučuje na šedý a zelený zákal, vlčí a ječné zrno. Užívá se jak vnitřně, tak i zevně ve formě obkladů, výplachů.

Určitě též musíme zmínit borůvky, které posilují zrak. Mají příznivý vliv na cirkulaci a zásobování buněk kyslíkem.

Bělotrn kulatohlavý se doporučuje v případě problémů se zrakovým nervem.

Jinan dvoulaločný (ginkgo biloba) podporuje dostatečné prokrvení očí a výživu sítnice.

Zraku také prospívá měsíček lékařský či schizandra (klanopraška). Posilují ostrost vidění.

Po těžkém porodu se někdy u některých žen dostaví poruchy zraku. Příčina je dle Marie Treben zřejmě v tom, že při porodu trpěly i ledviny. Koupele s přesličkou napomohou prokrvení ledvin, čímž se odstraní tlak ledvin na oči a takto se těžkosti zraku pomalu odstraní.

Na závěr bychom chtěli připomenout obecná doporučení, na která bychom určitě neměli zapomenout – zdravou stravu s dostatečným obsahem vitamínů a minerálů, dostatek odpočinku, oční cviky apod.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Zdraví z boží lékárny – Maria Treben

Zmíněné produkty:

Oči set

Oči-Zrak duál