Fíkus pěstování (fíkovník pěstování)

Fíkus pěstování (fíkovník pěstování)Fíkovník (Ficus) je početný rod, který se řadí do čeledi morušovníkovité (Moraceae). Vyskytuje se tropech a subtropech po celém světě. Většinou se jedná o stromy, keře či liány (popínavé rostliny s dřevnatým stonkem), některé druhy se přitom řadí mezi tzv. škrtiče, tedy rostliny obrůstající kmen obsazeného stromu. Fíkus poskytuje všem známé ovoce – fíky. Obsahuje mléčný latex. Zároveň se velmi často pěstuje pro dekorativní účely.

Obsažené látky mohou způsobit podráždění pokožky. Při manipulaci tedy oblékáme ochranné rukavice. Květináč nejlépe dáváme mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Fíkovník smokvoň (Ficus carica) nejčastěji roste venku.

Mezi oblíbené pokojové rostliny pak patří fíkovník drobnolistý s přezdívkou benjamin (Ficus benjamina), fíkovník lyrovitý (Ficus lyrata), fíkovník pryžodárný (Ficus elastica).

Fíkovník maloplodý (Ficus microcarpa) a ficus retusa, známý jako ‚Ginseng‘ se pěstují jako bonsaje.

Popis

Jednotlivé druhy se vzhledově značně liší a samozřejmě existuje i řada kultivarů. Společným znakem bývají střídavé listy. Pozor pokojové rostliny většinou nebudou mít plody.

Fíkovník smokvoň (Ficus carica)

Je to opadavý keř či strom. Nejčastěji dorůstá do výšky 3-5 m, zřídka dosahuje 10 m. Větve a kmen bývají masivní a často zkroucené. Borka je šedá a hladká. Listy jsou jednoduché, kožovité, nepravidelně laločnaté. Má drobné květy. Plodem jsou nažky, obvykle uzavřené v dutém zdužnatělém fíku.

Na zahradě pro něj vybíráme chráněné stanoviště. Pakliže jej pěstujeme v chladnějších oblastech světa, tak se spíše doporučuje přezimování v chladné místnosti (např. zimní zahrada, chodba…).

Fíkovník drobnolistý – benjamin (Ficus benjamina)

V nativních podmínkách může tento strom dosahovat výšky i 30 m, při pěstování doma bývá samozřejmě nižší. Větve bývají svěšeny. Borka je šedá, hladká. Z názvu odvodíme, že má spíše drobnější listy, jsou jednoduché, vejčité a celokrajné.

Fíkovník lyrovitý (Ficus lyrata)

Je to stálezelený strom nebo keř, v přírodě může dorůstat do výšky i 9-12 m. Dlouhé, kožovité listy bývají proměnlivého tvaru, ale často mají široký vrchol a úzký střed, což připomíná lyru nebo housle, odtud byl tedy odvozen i název.

Fíkovník pryžodárný (Ficus elastica)

Tento strom může dosahovat výšky až 60 m. Z kmene vyrůstají vzdušné kořeny. Má oválné kožovité listy. Často se pěstuje kultivar Robusta či Tineke.

Světlo a teplota

Rostlina vyžaduje dostatek světla, přičemž jeho nedostatek se může špatně odrazit na vzhledu a dalším růstu. Zároveň se nedoporučuje často měnit lokaci květináče.

Snažíme se též zajistit stabilní teplotu – ideální je rozmezí 18-24°C. Přes léto můžeme dát rostlinu ven. Jakmile se ochladí, vrátíme ji zpět dovnitř.

Vyhýbáme se průvanu. Fíkus nedáváme do blízkosti klimatizace, topení či krbu.

Zalévání a hnojení

Zaléváme až tehdy, kdy vrchní část substrátu vyschne. Obvykle to bývá 1x týdně. Rostlina by neměla ve vodě stát, takže dbáme vždy na to, aby půda byla vlhká, nikoliv mokrá. Přemokření, ale i nedostatečné zalévání se může špatně projevit na vzhledu a růstu rostliny.

Pro zalévání spíše volíme dešťovou či odstátou vodu. V zimě se frekvence zálivky obvykle sníží.

Fíkovník má rád vlhkost nad 40%. Do blízkosti tedy můžeme umístit zvlhčovač vzduchu či např. nádobu s vodou. Vhodné je též použití rozprašovače. Listy se též doporučuje občas utřít vlhkou utěrkou.

V průběhu vegetačního období můžeme přihnojovat (cca 1 x měsíčně). Nejčastěji se volí tekuté hnojivo pro pokojovky. Během zimy se obvykle nehnojí.

Přesazování a množení

Jakmile to rostlina bude vyžadovat (např. přeroste nádobu), tak ji přesadíme. Obvykle to bývá jednou za 2-3 roky, přičemž nejvhodnější dobou je obvykle jaro. Fíkus vyžaduje lehký, dobře propustný a humózní substrát např. směs písku a rašeliny (pH obvykle mírně kyselé).

Důležitá je samozřejmě spodní drenážní vrstva (např. štěrk, keramzit, perlit…), která zajistí odtok přebytečné vody. Velký květináč může způsobit hnilobu kořenů, proto by měla být nová nádoba jen o trochu větší.

Fíkus (fíkovník) se množí pomocí stonkových řízků. Pěstování ze semen bývá značně náročné.

Zdroje: thespruce.com, Wikipedie, gardenersworld.com, Zahrada, Prath-Krejčová Ilona