Jitrocelový sirup recept

  Jitrocelový sirup je velmi účinný při kašli, nachlazení a zánětech horních cest dýchacích. Podporuje vykašlávání, vylučování hlenu a uvolnění dýchacích cest. Dále se používá při angínách, katarech a astmatu, pozitivně ovlivňuje krev. Listy jitrocele obsahují slizové látky, organické kyseliny, třísloviny, hořčiny, vitamíny a minerály. Sirup lze konzumovat nejen v období potíží, ale i preventivně – můžeme jej užívat samostatně (po lžičkách), nebo k oslazení čajů a nápojů.

  1, Jitrocelový sirup bez vaření:

  Jitrocelový sirup receptSuroviny:

  • 3 plné hrsti listů čerstvého jitrocele kopinatého
  • 2 šálky krystalického cukru

  Návod:

  Omyté listy jitrocele nakrájíme na malé kousky a naložíme do sklenice spolu s cukrem. Ukládáme jej tzv. „metodou na vrstvy“, tedy střídáme vrstvu jitrocele a cukru, přičemž začínáme jitrocelem a každá vrstva by měla být cca jeden centimetr široká.

  Až bude sklenice plná, zasypeme ji ještě trochou cukru a umístíme na teplejší slunné místo na cca 1-2 dny. Cukr se postupně rozpustí a vytáhne z jitrocele šťávu, kterou poté přecedíme.

  Pokud budeme sirup skladovat na chladném místě, vydrží nám celou zimu.

  2, Postup dle významné bylinkářky Marie Treben

  Suroviny:

  • 4 vrchovaté hrsti listů čerstvého jitrocele kopinatého
  • 2 šálky krystalického cukru

  Návod:

  Jitrocelové listy omyjeme a pokrájíme najemno. Vložíme je do hrnce a zalijeme cca 100 ml vody a přidáme 250 g medu a 300 g hnědého cukru.

  „Kaši“ pak za stálého míchání opatrně ohřejeme až do okamžiku vzkypění. Horkým sirupem (i s pomletými listy) plníme čisté sklenice, které skladujeme v ledničce.

  Zdroje: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/7081-recepty/2073-jitrocelovy-sirup-proti-kasli/, Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

  Podrobněji o jitroceli:

  Jitrocel a jeho účinky

  Zmíněné produkty:

  Jitrocel list

  Jitrocelový sirup proti kašli a nachlazení