Mučenka účinky

Passiflora incarnata

Mučenka účinkyMučenka pletní je liána, tedy popínavá rostlina, která může měřit přes 5 metrů. Kvete většinou během července modrobílými květy. Původně pochází z oblastí Jižní Ameriky a jižních oblastí Severní Ameriky, ale dnes se již pěstuje i v jiných oblastech světa včetně České republiky, a někdy i zplaňuje.

Tato rostlina má řadu synonym: česky mučenka nachová, mučenka pietní, slovensky mučenka pleťová, lidově Kristův květ, Kristova koruna.

Latinský název Passiflora dali rostlině jezuité (passio = utrpení, flos = květ). Název vznikl kvůli tomu, že v nápadném květu mučenky modré Passiflora caerulea viděli obraz umučení Ježíše Krista: uprostřed tři černé čnělky s bliznami jako hřeby, prašníky jako kladiva nebo jako pět ran Kristových a okolo věnec barevných vláken jako trnovou korunu. Špičatě zakončené listy představovaly kopí, úponky důtky, deset okvětních lístků deset apoštolů. Český název mučenka (a stejně tak anglické passion flower, passion fruit) je překladem z latiny.

Existuje vícero druhů této rostliny. Mučenka jedlá (Passiflora edulis) se pěstuje kvůli bobulím (marakuja) hlavně v Karibské oblasti a v Jižní Africe. Z bobulí se dělají džusy, jogurty, ovocné saláty a další jídla, jí se i samostatně. Mezi další jedlé druhy patří Passiflora lingualis , Passiflora alata, Passiflora quadrangularis, Passiflora laurifolia (známá jako vodní citron) nebo Passiflora maliformis – jeden z jejích několika lidových názvů by se dal přeložit jako sladká tykev.

V posledních letech se v nabídce zahradnictví objevilo i dost okrasných kultivarů, které vznikly křížením původních botanických druhů. V léčitelství se však především využívá mučenka pletní.

Bylinku využívali již Inkové a Aztékové především při zhotovování obkladů na modřiny, naraženiny a různá zranění, šťáva z plodů se užívala na výplachy při bolestech očí. Rostlina se používala na epilepsii, astma, třesavku a černý kašel. Podávala se při rekonvalescenci po těžkých chorobách. Sušené plody a květy se dodnes podávají jako účinné sedativum.

Mučenka byla zapsána jako uklidňující a sedativní prostředek i do National Formulary, kde byly uvedeny lékařské předpisy.

Účinky

 • Mučenka se považuje za přírodní sedativum, anxiolytikum a spasmolytikum.
 • Jednou z hlavních oblastí působení mučenky je nervový systém. Uklidňuje, tlumí pocity úzkosti a psychické napětí, zlepšuje a prohlubuje spánek, tudíž působí jako sedativum. Předpokládá se, že zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomáselné (GABA) v našem mozku. Tato sloučenina snižuje mozkovou aktivitu, což ve finále podporu uvolnění.

V jedné studii účastníci pili každý den dávku čaje z mučenky a již po 7 dnech zaznamenali zlepšení kvality spánku.

V další studii se zase prokázala účinnost bylinky zmírnit úzkost. Studie uvedená v časopise Anesthesia a Analgesia zkoumala její účinky na 60 pacientech, kteří šli k operaci. Účastníci experimentů, kteří ji konzumovali, hlásili méně obav než ti, kteří dostávali placebo.

Mučenka čaj

Ten samý účinek byl potvrzen i v dalším výzkumu, který se zaměřil na zmírnění úzkosti pacientů před návštěvou zubaře.

V dvojitě slepé, placebem kontrolované studii zlepšoval čaj z mučenky signifikantně kvalitu spánku.

 • U 34 dětí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD – Attention-Deficit Hyperactivity Disorder) byl srovnáván účinek mučenky a methylfenidátu. Léčba byla srovnatelně účinná, mučenka by tak mohla najít své využití při léčbě ADHD. Výhodou je minimální výskyt nežádoucích účinků.
 • Bylina je i spasmolytikem, takže je vhodná na zažívací potíže – uklidňuje hladké svalstvo trávicího traktu.
 • Ale zároveň působí i na hladké svalstvo v děloze, takže se již od nepaměti používala na menstruační obtíže.
 • Doporučuje se při bušení srdce (tachykardie) a při „píchání u srdce.“
 • Vedlejší nepříjemné symptomy menopauzy jsou často způsobeny nízkými hladinami kyseliny amma-aminomáselné (GABA). Hormonální terapie, která se spoléhá na moderní medicínu, může způsobit mnoho nežádoucích vedlejších účinků. Ovšem již byly provedeny klinické studie, které potvrdily, že mučenka může zmírnit menopauzální příznaky, jako jsou vazomotorické příznaky (návaly horka a noční pocení), nespavost, deprese, změny nálady, bolesti hlavy a může být skvělou alternativou ke konvenční hormonální terapii.
 • Tiší suchý dráždivý kašel a má celkově pozitivní vliv na celou dýchací soustavu.
 • Pomáhá při odvykacích kůrách (kouření, návykové látky).

Iránská studie z Univerzity v Teheránu provedla zajímavou studii, kdy zkoumala 65 pacientů, kterým se podával extrakt z mučenky během jejich odvykací kůry na opiátech. Výsledky studie poukázaly na výrazné zmírnění negativních symptomů spojených s odvykáním.

 • Využívá se při bolestech a křečích.
 • Byl proveden výzkum s dávkou 50 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti pomocí extraktu z mučenky. Při studii se zjistilo, že hladiny krevního tlaku byly výrazně sníženy.
 • Další studie sledovala 43 dobrovolníků s diabetem typu 2 (28 žen a 15 mužů), kterým byla podávána mučenka, po dobu dvou měsíců. Výsledky ukázaly sníženou inzulinovou rezistenci u pacientů s diabetem typu 2, což naznačuje, že bylina může mít prospěch pro diabetiky.

Formy

Obvyklou formou je nálev z mučenky připravovaný obvyklým způsobem (1 vrchovatá čajová lžička na 250 ml vody), podávaný 2 až 3 krát denně po 1 šálku nebo sklenici. V poslední době se však stále častěji používá extrakt, tinktury nebo různé výtažky a homeopatické prostředky. Tinkturu podáváme v dávkách 20 až 30 kapek 3 krát denně.

Bylinka je častou součástí směsí spolu s kozlíkem, chmelem a meduňkou.

Kontraindikace

Obecně je mučenka považována za bezpečnou bylinku, ovšem i přesto nedoporučujeme překračovat doporučované denní dávkování.

K užívání mučenky během těhotenství a laktace není dostatek informací, proto by se mučenka v tomto období neměla podávat.

Na závěr je nutné dodat, že i u jiných druhů mučenky byly zaznamenány účinky na zdraví například u Passiflora foetida (Mučenka páchnoucí). Ve studii udělané v Indian Journal of Pharmacology výzkumníci zkoumali potenciál této bylinky pro léčbu žaludečních vředů. Zjistili, že opravdu může pomoci zmírnit tyto potíže a zároveň má také antioxidační potenciál. Bohužel však klasická medicína nemá na podobné výzkumy čas…

Zdroje: Herbař léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča Josef, A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Mučenka nať

Mučenka kapky – při únavě a přepracovanosti