Koriandr – léčivé účinky

  Coriandrum sativum

  Koriandr účinkyKoriandr setý je původem ze Středomoří a západní Asie, přičemž může dorůstat do výšky až přes půl metru. V současné době se pěstuje a využívá po celém světě. Vyžaduje slunné a nepříliš suché stanoviště s výživnou půdou,  zplaňuje jen zcela výjimečně.

  Dodnes s přesností nevíme, kdy se lidstvo poprvé dozvědělo o této rostlině. Archeologické vykopávky dokazují, že se užívala již ve starověké Číně, Indii, Egyptě či Řecku.

  Jedno z hlavních odvětví, kde se s úspěchem používá již po staletí, je potravinářská oblast. Figuruje zde hlavně jako koření – využívá se při nakládání hub a zeleniny, přidává se do chleba, perníku, jídel s masem, polévek a salátů, příloh. Tvoří jednu ze základních součástí indického kari a uplatňuje se v ostré mexické, arabské i čínské kuchyni. Využití také nachází během výroby alkoholických nápojů například piva či vína. Během přípravy jídel se doporučuje  přidávat až na závěr tepelné úpravy, aby neztratil svou specifickou chuť a aroma.

  Druhým ne méně významných odvětvím, kde se koriandr vyznamenal, je oblast zdraví. V průběhu historie se využíval pro svoje protizánětlivé účinky, doporučoval se na vysoký cholesterol a cukrovku, neštovice. S oblibou jej používal i Hippokrates a další významní lékaři.

  Kvůli jeho účinkům začaly o něm postupně kolovat i různé legendy. Věřilo se například, že má magické účinky a může udělat člověka nesmrtelným.

  U rostliny se využívají všechny její části – každá má své specifické aroma a chuť. Pro léčebné cíle se nejčastěji používá plod (Fructus coriandri), který se sbírá před úplnou zralostí, nejlépe v srpnu. Bylina obsahuje řadu významných látek včetně organických kyselin, vitamínů (A, K), minerálů (draslík, vápník a další).

  Účinky

  • Povzbuzuje trávení, střevní peristaltiku a uvolňuje křeče v zažívacím traktu. Využívá se na pálení žáhy a podporuje funkci slinivky, jater. Používá se i k hubení střevních parazitů. Tradiční čínská medicína jej též doporučuje na nadýmání. Pozitivní účinky koriandru na trávení byly podpořeny již několika vědeckými studiemi (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=coriander%2C+Digestive+Diseases+and+Sciences).
  • Vyznačuje se antibakteriálními účinky, což lze využít například přidáním koření do pokrmů jako prevenci před otravou jídlem (https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf0354186).
  • Čistí organismus a harmonizuje metabolismus. Využívá se při
   dietách.
  • Zvyšuje obranyschopnost a podporuje vykašlávání.
  • Pravidelné užívání podporuje snižování vysoké hladiny cukru v krvi, špatného cholesterolu (LDL) a vysokého krevního tlaku (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S037887410800696X).
  • Koriandr léčivé účinkyDoporučuje se při zánětech a infekcích močových cest, zánětech ženských orgánů včetně endometriózy, menstruačních potížích.
  • Zevně jej můžeme používat k ošetřování flegmon a vředů, i všude tam, kde chceme dosáhnout antimikrobiálního působení.
  • Z byliny se připravuje účinné protirevmatické mazání.
  • Používá se při zánětech očí, při konjunktivitidě se doporučuje připravit silný nálev z koriandru (1 polévková lžíce na sklenici vody). Po ochlazení jím promýváme oči.
  • Je vhodný na svěží ústní dech a podporuje zdraví zubů.
  • Koriandr má také afrodiziakální účinky. Existuje dokonce recept na nápoj lásky: rozdrcená pražená semínka smícháme s horkým vínem a přidáme skořici a zázvor.

  Formy

  Vhodnou lékovou formou je nálev, který užíváme v množství 2 až 3 sklenic denně. Můžeme též použít prášek ze semen, podávaný 3 až 4x denně, na špičku kulatého nože.

  Drcený koriandr se často používá pro zlepšení vůně a chuti čajových směsí. Jeho účinek lze potencovat smícháním s kmínem, fenyklem, anýzem nebo kořenem anděliky.

  Protikřečový recept: 1 čajovou lžičku semen koriandru zalijeme vařící vodou a necháme odstát cca 1 hodinu. Poté scedíme a pijeme během dne a poslední dávku užijeme před spánkem. Tento postup opakujeme ob den po dobu 14 dnů. Následuje týdenní pauza a v případě nutnosti opakujeme celý cyklus znovu.

  Kontraindikace

  Nejsou známy žádné vážnější nežádoucí účinky. Nedoporučuje se, však přesto užívat u žaludeční leze, například čerstvého žaludečního vředu, a při těžších cévních onemocněních. Zároveň je vždy nutné konzultovat odborníka před užíváním koriandru během těhotenství.

  Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, www.bylinkyprovsechny.cz, http://bylinkovyraj.net/koriandr-sety, http://www.vyvazenezdravi.cz, http://www.ayurvedacollege.com/articles/students/CorianderTheWealthy

  Zmíněné produkty:

  Koriandr