Yerba Maté účinky

Cesmína paraguajská (Ilex paraguiensis st. Hill.)

Yerba maté účinkyCesmína paraguajská, známá též jako maté, je asi desetimetrový strom planě rostoucí v povodí řek Paraguay a Páraná. Hojně se též pěstuje po celé Jižní Americe, přičemž pěstitelé se někdy nazývají „yerbateros“. Do České republiky se samozřejmě musí dovážet.

Předmětem sběru je především list, ale také drobné větvičky (Folium et Herba ilexis), které se používají pro přípravu tradičního stejnojmenného nápoje jihoamerických obyvatel. Ten má příjemnou kouřovou vůni a lehce „uzenou“ chuť, což je dáno specifickým způsobem výroby. Při sklizni se ulamují hned celé větve a protahují se ohněm ze dřeva. Při teplotě 240 až 360 °C se inaktivují enzymy a neprobíhá fermentace listů, jež zůstávají zelené. Ty se pak otrhají a suší po dobu 24 až 36 hodin. Nakonec se zpracují na hrubou drť a naplní do sáčků a kartónových krabic, ve kterých zůstávají uskladněny rok i více.

Maté je prastarou jihoamerickou čarodějnou bylinou, která nemůže chybět při většině indiánských magických obřadů. Často se jí přezdívá „Dar bohů,“ což se vztahuje k pověsti, kdy jeden amazonský kmen zachránil bohyně od útoku jaguára. Za to byl obdarován právě touto rostlinou. Vykuřováním maté se vymítali zlí duchové, vykrápěním odvarem byla zajišťována ochrana obydlí proti přírodním silám.

Nápoj by se měl dle tradičního způsobu podávat v nádobě z vydlabané tykve s úzkým hrdlem, které se říká buď maté nebo kalabasa. Mimochodem název „yerba“ ve španělštině znamená „bylinka.“

Kalabasa pro osobní použití je relativně malá, přibližně o obsahu 1–2 dl. Větší kalabasy jsou vhodné pro skupinové pití, což se považuje za znak důvěry a přátelství.

Nápoj se usrkává bambusovým brčkem nebo kovovou slámkou – bombillou, která je na dolním konci proděravělá a funguje tak jako slámka a sítko zároveň. Jihoameričané pijí maté s limonádou, džusem nebo například pražené.

Pití maté je nejrozšířenější a nejoblíbenější v Uruguayi a Argentině. Přesto ho na nápojovém lístku téměř nikde nenajdete. Materiál, tvar i zpracování kalabasy a bombilly jsou předmětem osobní preference a vztahu. Každá restaurace či čerpací stanice zato nabízí horkou vodu na zalití maté ve vlastní kalabase.

Rostlina obsahuje kofein (v souvislosti s maté se označuje jako matein), minerální látky (hořčík, vápník, draslík, železo, křemík, fosfor aj.), vitamíny A, B, C, E, betakaroten a antioxidanty. Společně se podílejí na jejich účincích.

Účinky

  • Vzhledem k tomu, že maté obsahuje kofein, tak má samozřejmě na náš organismus povzbuzující účinek, podporuje fyzickou a psychickou kondici.

Čaj Yerba maté účinkyKladně působí při vyčerpání a doléčování po těžších nemocech, přičemž se doporučuje maté podávané tak, že do každého šálku přidáme ženám 30 a mužům 35 kapek výtažku z eleuterokoku. Nemocným podáváme dva šálky denně, jeden ráno a jeden před obědem nebo krátce po něm. Večerní podávání se nedoporučuje.

  • Rostlina příznivě působí na funkci ledvin a zlepšuje látkovou výměnu. Podporuje celkovou detoxikaci.
  • Jelikož obsahuje řadu vitamínů a minerálů, podporuje též i imunitní systém. Existuje již několik výzkumů, které poukazují na budoucí potenciál této rostliny v boji s některými infekcemi.
  • Může přispívat k normalizaci hladiny cukru v krvi.
  • Obyvatelé Jižní Ameriky dříve pitím maté tlumili pocit hladu, což jim pomáhalo přežít v dobách nouze. V dnešní době se tato vlastnost využívá při různých redukčních dietách.

Jak užívat?

Vhodnou formou užívání je krátkodobě vyluhovaný nálev, přičemž někteří preferují teplý nápoj, jiní zase studený. V Jižní Americe se podává zásadně neslazený. S ohledem na specifické působení byliny, podáváme maté zpravidla samostatně.

Nežádoucí účinky

Jelikož maté obsahuje kofein, tak se většinou nedoporučuje pít před spaním. Jako u každé bylinky, tak i u yerba maté platí zásada dodržování dávkování. Jiná tvrzení ohledně nežádoucích účinků se zatím nepotvrdila.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, http://eurodenik.cz/zdravi/caj-yerba-mate-procisti-vase-telo-a-pomuze-vam-zhubnout

Zmíněné produkty:

Čaj Yerba Maté (Yerba Maté – Cesmína paraguayská)