Bobkový list a jeho účinky

  (Laurus nobilis)

  Bobkový list účinkyBobkový list samozřejmě všichni moc dobře známe z kuchyně a jedná se vlastně o sušený list stálezeleného keře či stromu vavřínu ušlechtilého. Ovšem jen málokdo ví o jeho účincích na naše zdraví.

  Jeho domovinou je nejspíše Malá Asie, ovšem dnes se pěstuje v celém Středomoří a některých oblastech Asie.

  Určitě si ještě ze školních lavic vzpomínáte, že vítězové olympijských her byli obdařováni právě vavřínovými věnci. A odsuď i vzešel latinský název „laureat“ neboli ověnčený vavřínem. Listy byly obecně považovány v období starověkého Řecka  za posvátné. Odvarem si například lidé omývali ruce před jídlem. Do postelí si podkládali listy, aby se jim zdáli prorocké sny.

  Rostlina byla zasvěcena řeckému bohu lékařství – Aeskulapovi. Dokonce existovala pověra, že prý chrání před bleskem. Během středověku se považovala za symbol dobra a úspěchu, takže byla často využívána v průběhu nejrůznějších rituálů a obřadů. Lidé věřili, že přináší úspěch, blahobyt, zdraví a plní sny.

  Dnes jej samozřejmě hojně využíváme při přípravě jídel. Hojně se používá do omáček, polévek, při přípravě masa, zvěřiny, zeleniny a hub. Přidává se též do marinád a sirupů. V domácnostech má i jiný účel – pomáhá bojovat proti molům. Silice se používají v parfumérii a bylinka má i významnou roli v potravinářském průmyslu při výrobě některých alkoholických nápojů.

  Především čerstvé listy jsou zdrojem vitamínu C, ale v rostlině dále nalezneme i jiné významné látky jako je například vitamín A, minerály (měď, vápník, draslík a další) či organické kyseliny. Hojně se proto užívá v lidovém léčitelství a medicíně některých zemí.

  Bobkový list účinky:

  • Působí lehce sedativně a je vhodný pro ty, kteří trpí nespavostí a podrážděností. Pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu. Lze jej použít i během aromaterapie či koupele.
  • Podporuje trávení a chuť k jídlu.
  • Má protizánětlivé účinky, podporuje imunitu a v lidovém léčitelství se užívá i na zmírnění bolestí.
  • Používá se jako doplněk klasické léčby diabetu (cukrovky) v raném stádiu. Přičemž se doporučuje dělat nálev ze dvou bobkových listů, které zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme je 5 minut louhovat. Pijeme 3x denně.
  • Bobkový list a jeho účinky
  • Podporuje rozpouštění kamínků a doporučuje se užívat při nemocech močového měchýře.
  • Užívá se při zatvrdlinách sleziny a na otoky.
  • Používá se pro zmírnění alergických symptomů.
  • Je též někdy využíván jako protijed.
  • Povzbuzuje tvorbu žluči a podporuje játra. Využívá se při trombóze jater.
  • Používá se čištění těla od usazenin a solí kyseliny močové, pomáhá při dně. Doporučuje se při revmatických bolestech. Využívá se při bolestech v kostech, kříži a sedacího nervu. Vavřínové esence a masti se používají na revmatismus. Olej se používá při podvrtnutích a pohmožděninách.

  Bolavá místa můžeme mazat bobkovým olejem, který připravíme tak, že 50 g bobkového listu dáme do láhve a zalijeme nejméně 70 % lihem. 24 hodin necháme směs louhovat a následně přidáme 500 ml olivového oleje. Poté zahříváme ve vodní lázni 5-6 hodin, olej se při tom nesmí vařit. Nakonec hotový produkt přefiltrujeme přes jemné plátno.

  Zevně se dále používá i při chorobách ústní dutiny a při zánětlivých onemocněních se doporučuje žvýkat. Je vhodný i na odřeniny a rány, potíže kůže (akné, plísně, nadměrné pocení, svědění či pálení). Odvarem lze kůži několikrát během dne potírat či přikládat obklady, dělat masky.

  • Ještě naši předkové jej užívali pro zvětšení objemu, posílení a zvýšení lesku vlasů. Dělali odvar, kterým vlasy oplachovaly po tradičním mytí.

  Čaj z bobkového listuRecept přípravy odvaru pro opláchnutí vlasů: Vezměte 20-30 listů a zalijte je 1 litrem vařící vody. Poté směs nechte dojít do varu a povařte ještě 15-20 min. Zatím ji dejte odstát. Doporučujeme odvar využívat po každém mytí vlasů.

  Recept nálevu proti lupům: 30 gramů listů zalijeme 1 litrem vařící vody a necháme odstát cca 2 hodiny. Scedíme a oplachujeme vlasy. Nedoporučujeme používat fén.

  Bobkový list nežádoucí účinky

  Určitě by jej neměly užívat těhotné ženy, jelikož může mít negativní vliv na průběh těhotenství. Též by se jej měly vyvarovat i během kojení.

  Dokonce i menší dávky mohou způsobovat zácpu, takže během užívání bobkového listu bychom měli zvýšit příjem vody a vlákniny. Neměl by se užívat při akutních onemocněních jater a ledvin, těžších formách cukrovky.

  Formy užívání

  Nejčastěji se připravuje čaj z bobkového listu, kdy zalijeme listy (většinou se doporučuje 2-3 listy do 250 ml vody) vroucí vodou a necháme 5 minut louhovat.

  Pro odvar potřebujeme cca 5 g listů, které vaříme ve 300 ml vodě cca 10 minut a minimálně 3–4 hodiny louhujeme v termosce. Pijeme jej malými doušky během dne (v žádném případě se nesmí pít naráz!).

  Dále jej můžeme využít ve formě obkladů, oleje či během aromaterapie.

  Zdroj: zdravezdravi.cz

  Zmíněné produkty:

  Bobkový list celý