Smrková mast recept (smolná mast)

Smrková mast receptSlyšeli jste již někdy o smrkové masti? Ne? Tak to musíme honem napravit, jelikož nám může být velmi nápomocná. Mast se vyrábí z pryskyřice neboli lidově smůly všem známého jehličnanu. Tato látka koluje vnitřními pryskyřičnými kanálky a pomáhá nejen zacelit rány samotného stromu, ale též jej chrání před škůdci. Lidé ji používaly různě např. z ní byly vyráběny laky, lepidla a též se hojně používala při řešení zdravotních obtíží.

Tradice výroby masti z této látky se nám dochovala již z dřívějších dob, zmiňují se o ní antické a středověké knihy. Pro své antibakteriální, dezinfekční, analgetické a antimykotické účinky se dodnes používá na plísně, vyrážky, vředy, otoky, proleženiny, abscesy, rány či popraskání rtů (mast lze používat pravidelně jako balzám na rty). Je vhodná při popáleninách, omrzlinách, hmyzím bodnutí. Pomáhá při bolestech a zánětech kloubů, zad, ischias. Můžeme ji pravidelně aplikovat na suché a popraskané ruce a nohy.

V dřívějších dobách se předepisovala při uštknutí zmije. Dnes je velmi oblíbená především v severnějších zemích.

Níže uvedeme několik postupů, jak si lze mast vyrobit a záleží již na vašich preferencích a časových možnostech, jakou variantu zvolíte. Tradiční receptura je jen z pryskyřice, bez jehličí.

Recept č. 1

Suroviny:

Návod:

Všechny suroviny dáme do malého hrnce, který zahříváme ve vodní lázni (větší hrnec naplněný vodou) a za občasného míchání necháme poklidně zahřívat, dokud se všechno dokonale nerozpustí a nespojí (cca 20-30 min). Ještě tekutou smrkovou mast rozlijeme do vhodné nádoby a uskladníme do chladnějšího stinného místa. Pokud používáte sádlo, tak se doporučuje mast uchovávat v lednici.

Suroviny:

 • 200 ml kokosového oleje
 • 40 smrkových pupenů
 • 20 mladých větviček smrku o délce cca 5 cm každá
 • 50 ml pryskyřice

Návod:

Větvičky nasekáme a pupeny rozpůlíme, poté všechny suroviny dáme do hrnce a zahříváme je ve vodní lázni, dokud se pryskyřice nerozpustí. Pořádně zamícháme a odstavíme na 20 minut. Pak už se jen smrková mast přelije do připravených nádob a uskladní.

Recept č. 2

Suroviny:

 • 1000 ml olivového oleje či jiného oleje (např. kokosového)
 • 250 ml smrkové pryskyřice
 • 150 g včelího vosku

Návod:

Olivový olej zahřejeme ve vodní lázni, poté rozpustíme pryskyřici a včelí vosk. Chvíli ještě zahříváme a poté necháme macerovat do druhého dne. Na druhý den opět rozehřejeme. Tento proces lze opakovat ještě 2x. V této masti není jehličí.

Recept masti za studena

Suroviny:

 • 200 ml kokosového oleje
 • 40 smrkových pupenů
 • 20 mladých větviček smrku o délce cca 5 cm každá
 • 50 ml pryskyřice

Návod:

Kokosový olej uvedeme do tekutého stavu (stačí ohřát na teplotu vyšší než 25°C), pryskyřici co nejjemněji rozdrobíme, s větvičkami a pupeny postupujeme stejně jako u výroby masti za tepla. Suroviny zalijeme olejem a dáme na cca 14 dní do teplého místa. Mast můžeme v průběhu této doby občas protřepat. Po dvou týdnech je hotová a stačí ji jen přecedit a dát do vhodné nádoby.

Jak sbírat smrkovou pryskyřici?

V minulosti se používaly metody, které nebyly ke stromům zrovna moc šetrné. V přírodě však dochází k narušení kůry či dřeva často fyziologicky a my toho můžeme využít. Většinou se stačí projít po lese, kde jsou smrky, a tupým nožem seškrábnout výron pryskyřice. Nejlépe to jde, když je již pryskyřice tvrdá. Pozor neškrábeme až na dřevo, ale bereme si jen vrchní část. Příroda toho pro nás dělá hodně, takže i my bychom se k ní měli chovat šetrně!

Pryskyřici pak lze rozdrobit na drť či prášek (můžeme ji dát do mrazáku, aby byla křehčí a lépe se drobila). Nůž lze následně vyčistit například olejem či nějakým silnějším prostředkem, vodou to většinou nepůjde.

Tip na závěr: Pryskyřici můžeme směle přidávat i do jiných bylinný mastí – zvýší jejich trvanlivost a podpoří léčebný efekt.

Přejeme hodně zdraví!

Zdroje: mudr-alena-hamplova.cz

Zmíněné produkty:

Smolná mast