Šeříkový sirup recept

Šeříkový sirup receptZ šeříkového sirupu si můžeme připravit osvěžující limonádu, dezert a též se využívá v lidovém léčitelství. Podporuje normální stav kloubů, trávení a metabolismus. Příprava sirupu je velmi snadná.

Suroviny:

  • 1 díl cukru
  • 1 díl vody
  • 1 díl otrhaných květů šeříku obecného
  • Citronová šťáva (nepovinná)

Postup:

Květy šeříku rozprostřeme na pečícím papíru a necháme trochu zavadnout. Spáříme vroucí vodou a necháme macerovat nejlépe přes noc. Druhý den přecedíme a můžeme dochutit citronovou šťávou.

Přidáme cukr a zahříváme do doby, než se cukr rozpustí. Ještě horký sirup přelijeme do čisté nádoby, přidáme pár kapek alkoholu (konzervace) a uzavřeme. Skladujeme v chladnu.

Varianta bez vaření:

Šeřík začneme postupně přidávat do čisté nádoby, a to tak, že střídáme vrstvu květů a cukru. Začínáme vždy šeříkem, poté následuje vrstva cukru a takto pokračujeme do naplnění nádoby. Každá vrstva by měla být přibližně centimetr široká. Mezi vrstvy šeříku a cukru můžeme ještě přidat vrstvu koleček citronů (bez kůry).

Nádobu dáme na světlé místo na cca 2-3 týdny. V průběhu této doby můžeme občas protřepat. Po uplynutí této doby sirup přecedíme.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: slunecnyzivot.cz