Šeříkový olej

Šeříkový olej receptŠeříkový olej se využívá na vyrážky, spáleniny od slunce, akné, opar a další kožní problémy. Doporučuje se s ním masírovat spánky během bolestí hlavy, bolavé klouby a svaly. Obklady z oleje se aplikují na křečové žíly (necháme působit během noci).

Olej se používá při inhalacích při dýchacích obtížích a aromaterapii pro zmírnění následků stresu a depresích. Přidává se i do domácích kosmetických přípravků.

Jeho výroba je jednoduchá a časově nenáročná. Květy nesbíráme na prašných cestách, ošetřených úsecích a v průmyslových oblastech.

Recept:

Suroviny:

  • čerstvé květy šeříku
  • rostlinný olej (např. slunečnicový, olivový, jojobový)

Postup:

Otrhané květy šeříku dáme do nádoby a zalijeme je olejem tak, aby byly kompletně ponořené. Uzavřeme a necháme takto stát na teplém místě cca 14 dní. V průběhu této doby lahev občas protřepeme. Poté stačí olej přecedit do tmavé nádoby.

Rychlejší způsob:

Nádobu s květy a olejem zahříváme cca 30 min ve vodní lázni (nesmí dojít k varu). Voda by měla být o teplotě cca 60°C, tak aby se účinné látky uvolnily, ale nezničily. Nádobu necháme stát na teplém místě cca 5-7 dní, poté přecedíme.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz