Růžová voda recept

Růžová voda domácí výroba (jak vyrobit růžovou vodu)Pokud milujete vůni růže, tak si určitě zamilujete i růžovou vodu. Výborně se hodí i pro péči o pokožku např. pro omývání obličeje, jako tonikum, přidat ji lze do koupele či domácích kosmetických přípravků. Podporuje hydrataci a zdraví pleti. Lze ji též využít jako osvěžovač vzduchu či textilií, výborně osvěžuje obličej během horkých dnů. Růžovou vodu však můžeme využít i při přípravě některých jídel např. sladkostí a pečiva. Její výroba je přitom velmi jednoduchá a časově nenáročná.

Jelikož každá růže se vyznačuje svou unikátní vůní, tak se obvykle doporučuje vybrat pouze jednu odrůdu a nemíchat je mezi sebou. Pakliže budeme růžovou vodu využívat v kuchyni, tak se doporučuje volit lístky z nějaké jedlé odrůdy, jako je například rosa damascena (růže damascénská), rosa centifolia (růže stolistá) nebo rosa gallica (růže keltská).

Suroviny:

  • Hrst růžových okvětních lístků
  • Cca 250 ml destilované či filtrované vody (dle potřeby)

Recept ze sušených lístků růže

Sušené okvětní lístky růže vložíme do sklenice a zalijeme je horkou vodou (neměla by být vroucí), tak aby byly plně ponořené.

Zakryjeme sklenicí a necháme nádobu vychladnout. Poté již stačí vodu přecedit do vhodné uzavíratelné nádoby či do rozprašovací láhve.

Recept z čerstvých okvětních lístků růže

Čerstvé růže nejdříve důkladně opláchneme a otrháme okvětní lístky. Ty pak vložíme do připraveného hrnce a zalijeme je vodou. Ujistíme se, že jsou lístky rovnoměrně rozložené a že je voda příliš nepřevyšuje. Pokud se použije příliš vody, tak výsledný produkt nebude tak aromatický.

Do vody můžeme ještě přidat lžičku vodky. Vůni tím nijak neovlivníme, ale alkohol funguje jako přírodní konzervační látka.

Hrnec poté zahříváme na mírném ohni, tak aby nedošlo k varu. Po cca 20 minutách vodu přecedíme do vhodné nádoby či rozprašovací lahve.

Růžovou vodu nejlépe uchováváme v lednici.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: wikihow.cz, lunecnyzivot.cz