Lipový sirup recept

Lipový sirup recept (lipový sirup z květů recept)Lipový sirup si získal oblibu již v dávných dobách. Podporuje zdraví dýchacích cest a imunitu. Pokud sbíráte květy lípy sami, tak je vhodné je nechat doma na několik hodin rozložené na papíru, aby je mohl opustit zatoulaný hmyz. Někdo je doporučuje ještě oplachovat, ovšem to už záleží na každém, jelikož tím zbavujete květy pylu. Každopádně vždy doporučujeme využívat pro sběr méně prašná místa.

Suroviny:

  • Cca pět plných hrstí lipových květů.
  • 1 litr vroucí vody
  • čerstvá šťáva ze 2 citrónů (případně 40 g kyseliny citronové)
  • 1 kg krystalického cukru

Postup:

Lipové květy ještě před zpracováním zbavíme stonků a dáme je do vhodné nádoby. Následně je zalijeme vodou (nejlépe vystydlou převařenou, ale jde to i s nepřevařenou), tak aby byly květy úplně ponořené. K tomu přidáme čerstvou čistou šťávou ze dvou citronů (případně kyselinu citronovou). Směs takto necháme stát na nějakém chladnějším tmavém místě alespoň 24 hodin.

Následující den základ přecedíme přes gázu nebo jemné síto, květy vymačkáme a přidáme cukr. Vše pomalu zahříváme a až se cukr rozpustí (neměl by přijít k varu!), přelijeme jej do připravených sterilně čistých sklenic. Nádoby otočíme dnem vzhůru a po vychladnutí uskladníme na nějakém chladnějším místě.

Použití: užíváme po lžičkách, lze jej též přidat do čaje či letního studeného nápoje.

Lípa účinky

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: prostezdravi.cz

Zmíněné produkty:

Lípa