Lipový sirup recept

Lipový sirup receptLipový sirup patří k těm nejoblíbenějším přírodním lékům při nachlazení. Podporuje odkašlávání, rozpouští hleny, uvolňuje křeče, má též močopudné a potopudné účinky. Pro vysoký obsah významných látek podporuje lípa celkovou imunitu a lze ji tudíž užívat i jako prevenci. Napomáhá správnému zažívání. Příprava sirupu je jednoduchá, takže se pusťme do toho.

Pokud sbíráte květy lípy sami, tak je vhodné je nechat doma na několik hodin rozložené na papíru, aby je mohl opustit zatoulaný hmyz. Někdo je doporučuje ještě oplachovat, ovšem to už záleží na každém, jelikož tím zbavujete květy pylu. Každopádně vždy doporučujeme využívat pro sběr méně prašná místa.

Suroviny:

  • Cca pět plných hrstí lipových květů.
  • 1 litr vroucí vody
  • čerstvá šťáva ze 2 citrónů (případně 40 g kyseliny citronové)
  • 1 kg krystalického cukru

Postup:

Lipové květy ještě před zpracováním zbavíme stonků a dáme je do vhodné nádoby. Následně je zalijeme vodou (nejlépe vystydlou převařenou, ale jde to i s nepřevařenou), tak aby byly květy úplně ponořené. K tomu přidáme čerstvou čistou šťávou ze dvou citronů (případně kyselinu citronovou). Směs takto necháme stát na nějakém chladnějším tmavém místě alespoň 24 hodin.

Následující den základ přecedíme přes gázu nebo jemné síto, květy vymačkáme a přidáme cukr. Můžeme též přidat např. hřebíček, který sirup nejen dochutí, ale i umocní jeho účinky. Směs pomalu zahříváme a až se cukr rozpustí (neměl by přijít k varu!), přelijeme jej do připravených sterilně čistých sklenic. Sklenice otočíme dnem vzhůru a po vychladnutí uskladníme na nějaké chladnější místo.

Použití: sirup můžeme užívat jak samostatně po lžičkách, nebo jej můžeme přidat do čaje či letního studeného nápoje.

Lípa účinky

Zdroje: prostezdravi.cz

Zmíněné produkty:

Lípa