Lipový květ léčivé účinky

Lípa se považuje za český národní symbol a příčiny toho nejsou jen historické a geografické. Lípa má totiž velmi významné účinky na naše zdraví.

Lipový květ léčivé účinkyPředmětem sběru je nejčastěji lipový květ (Flos tiliae), což je vlastně květenství s blanitým jazykovitým listenem, sbíraný na počátku květu. Pro léčebné účely sbíráme květenství všech tří druhů – lípy obecné (Tilia vulgaris), lípy velkolisté (Tilia platyphyllos Scopoli) a lipy malolisté (Tilia cordata Miller). Přičemž lípa obecná se považuje za křížence lípy malolisté a velkolisté. Jiné druhy jsou pro sběr nevhodné. Vzhledem k malé prozkoumanosti rostliny to nemusí být docela pravda, ale díky převaze jmenovaných tří druhů není třeba se na jiné zaměřovat.

Občas bývá drogou i list (Foliům tiliae), který se používá především k inhalacím při aromateraii (aerofytoterapii). Květ je nejlépe sbírat odpoledne mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou.

Suší se ve stínu na vzdušném místě, přičemž ji nesmíme vystavovat přímému slunci a teplotě vyšší než 35 °C. Správně usušená bylinka si uchovává své původní zbarvení a má jemnou aromatickou vůni.

Lípa je medonosný strom, který může dosahovat výšky až 10 m a v průměru se dožívá 300 let. Ovšem například v Číně narazíme na jedince, kterým je již více než 1000 let.

Zmínky o lípě najdeme již v dávných dobách – kolovaly o ní pověry a různé legendy. Slované ji spojovali s bohyní krásy a lásky – Ladou. Strom často figuroval během nejrůznějších obřadů, důležitých setkání. Využíval se v řezbářství, při vyhotovování nejrůznějších předmětů včetně armádních štítů, nádobí, hraček, hudebních nástrojů.

Křesťané spojovali lípu s Pannou Marií, přičemž se na strom věšely její obrazy a ikony. Existovaly například pověry, že do stromu nikdy neudeří blesk.

O lípě se říká, že má velkou sílu a dokáže nás podpořit v době, když cítíme únavu. Říká se, že největší účinek má mezi 14:00 a 18:00 hodinou, takže v tuto dobu se doporučují vycházky v místech, kde lípa roste.

Účinky

  • Podávání lípy je plně namístě při nachlazení, horečce a pro podporu imunity. Lípa je vynikající potopudná bylinka a působí protizánětlivě.
  • Zároveň se vyznačuje uklidňujícími účinky, takže je vhodná při úzkostech, neklidu. Využívá se i během depresí a při bolestech hlavy.
  • Má mírné močopudné a spasmolytické účinky a doporučuje se při křečových bolestech v oblasti močových cest, při močových kamenech.
  • Reguluje tvorbu žaludečních a střevních šťáv. Působí mírně žlučopudně a využívá se při křečových bolestech v oblasti trávicího ústrojí. Je vhodná při narušené funkci žlučníku.
  • Ředí krev, tím preventivně působí i proti zánětu žil, angině pectoris a infarktu myokardu a mrtvici.
  • Lípa se doporučuje i na dysmenoreu (menstruační obtíže). Čaj podporuje hormonální rovnováhu a odstraňuje nepříjemné symptomy.
  • Využívá se při stomatitidě.
  • Koupele z květů lípy se doporučují na klouby. Lipový čaj je vhodný při podagře a na osteochondrózu, jelikož odvádí z těla přebytečné soli.
  • Lípa se doporučuje i pro normalizaci váhy, přičemž je vhodné rozmělnit sušené květy na prášek a užívat čajovou lžičku 3x denně. Na snížení váhy je též vhodná směs rakytníku a lípy.
  • Podporuje sílu a zdraví vlasů, pokožky. Doporučují se obklady či omývání nálevem.

Formy

Jak pomalu a dlouho lípa žije, tak působí i čaj z lipového květu. Podrobněji.

Přidáme-li nálev do horké koupele, má mimořádné potopudné účinky.

Zkušenosti ukázaly, že nejúčinnější aplikace pro potopudný účinek je asi po patnácté hodině odpolední a pak večer.

Protizánětlivého účinku dosáhneme přidáním tinktury do čaje, tedy formou lihovodného roztoku.

Bylinka je vhodná pro pediatrickou a geriatrickou praxi a většina nemocných toleruje i dlouhodobé podávání. Vhodnou formou obzvláště pro děti je lipový sirup (recept).

Pro aerofytoterapii, neboli pro léčbu inhalací, je maximálně vhodný lipový list, který alergické reakce nepodněcuje. Inhalační aplikaci lipového listu volíme například při rychlém nástupu horečky, třeba při chřipce. Ruští autoři dokonce uvádějí možné zlepšení určitých podob astmatu pomocí těchto inhalací.

Pocitů strachu a stísněnosti se zbavíme následujícím prostředkem: Špetku pokrájeného lipového květu přelijeme šálkem vařící vody a necháme 5 minut vyluhovat. Do poněkud ochlazeného nálevu přidáme 10 až 20 kapek kozlíkové tinktury. Pijeme vždy 1 šálek po nebo mezi hlavními jídly a pak také před spaním. Stejně tak můžeme použít i směs obou tinktur 1:1a užívat 8 kapek ve stejných intervalech.

Kontraindikace

Květ lípy se považuje za alergotropní, a proto je zcela zásadně kontraindikováno jeho podávání formou inhalací (podrobněji o tom výše). O užívání bylinky během těhotenství a kojení je nutné se poradit s lékařem.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. Díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, www.bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Lípa

Lipový sirup