Lípa účinky

Lípa se považuje za český národní symbol. Říká se o ní, že má velkou sílu a dokáže nás podpořit v době, když jsme na dně. Je známá již od dávných dob a v průběhu staletí se vytvořily různé legendy. Strom často figuroval během nejrůznějších obřadů, důležitých setkání. Existovaly pověry, že do něj nikdy neudeří blesk.

Rostlina se využívala v nejrůznějších odvětvích života. Získala si oblibu v řezbářství, při vyhotovování nejrůznějších předmětů včetně armádních štítů, nádobí, hraček, hudebních nástrojů. Přidávala i do některých pokrmů a nápojů. Velký význam má dodnes i v lidovém léčitelství.

Jedná se o medonosný strom, který může dosahovat výšky až 10 m a v průměru se dožívá 300 let. Ovšem například v Číně narazíme na jedince, kterým je již více než 1000 let.Lipový květ léčivé účinky

Předmětem sběru je nejčastěji lipový květ (Flos tiliae), což je vlastně květenství s blanitým jazykovitým listenem, sbíraný na počátku květu. Sbírá se květenství všech tří druhů – lípy obecné (Tilia vulgaris), lípy velkolisté (Tilia platyphyllos Scopoli) a lipy malolisté (Tilia cordata Miller). Přičemž lípa obecná se považuje za křížence lípy malolisté a velkolisté. Jiné druhy jsou pro sběr nevhodné. Vzhledem k malé prozkoumanosti rostliny to nemusí být docela pravda, ale díky převaze jmenovaných tří druhů není třeba se na jiné zaměřovat. Občas se sbírá i list (Folium tiliae), který se používá především k inhalacím při aromateraii (aerofytoterapii). Květ se obvykle sbírá odpoledne mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou.

Rostlina se suší ve stínu na vzdušném místě, přičemž ji nesmíme vystavovat přímému slunci a teplotě vyšší než 35 °C. Správně usušená bylinka si uchovává své původní zbarvení a má jemnou aromatickou vůni.

Účinky

  • Lípa podporuje imunitu, normální činnost dýchacích cest.
  • Přispívá k uklidnění, dobré náladě, harmonii, klidnému spánku. Je vhodná při stresu, pocitech strachu, po náročné a dlouhodobé práci. Nejčastěji se využívá lipový čaj či sirup.
  • Podporuje normální funkci močových cest.
  • Přispívá ke správnému stavu krevního oběhu, tlaku. Pozor: lípa ředí krev.
  • Rostlina podporuje tvorbu žaludečních a střevních šťáv, žluči a funkci žlučníku.
  • Přispívá ke komfortu v průběhu menstruace, hormonální rovnováze.
  • Podporuje zdraví dutiny ústní – kloktadlo.
  • Koupele z květů lípy se používají pro podporu stavu kloubů.
  • Podporuje metabolismus a normální váhu.
  • Přispívá ke zdraví vlasů, pokožky. Vhodné jsou obklady či omývání nálevem.

Formy + nežádoucí účinky

Mezi nejčastější formy patří tradičně připravovaný nálev (2-3 šálky denně), sirup. Zevně se připravuje koupel, obklad či kloktadlo.

Ačkoliv se obecně jedná o bezpečnou rostlinu, tak i přesto nedoporučujeme překračovat rozumné dávkování. Květ lípy se považuje za alergotropní, a proto je zcela zásadně kontraindikováno jeho podávání formou inhalací a není vhodný v případě alergie na lípu. Pozor: lípa ředí krev, takže užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě užívání léků. Užívání bylinky během těhotenství a kojení je nutné konzultovat lékařem.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. Díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Lípa

Lipový sirup