Rozmarýn a zdraví

Rozmarýn léčivé účinky (rozmarýn účinky)Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis, rozmarýna) je neopadavý polokeřík s přímým nebo vystoupavým, dřevnatějícím stonkem. Listy má přisedlé, čárkovité, kožovité, podvinuté, na rubu běloplstnaté, vstřícné. Z úžlabí listů vyrůstají fialové dvoupyské květy, sestavené do chudokvětých lichopřeslenů v krátkých lichohroznech. Plodem jsou hnědavé tvrdky.

Původně pochází z oblasti Středomoří, ale dnes je již běžnou součástí bylinkových zahrad. Jeho domovinu dodnes připomíná jeho latinský název, který se překládá jako „mořská rosa“. Pozor – nesnáší zimu, musí se ošetřovat ochranným obalem.

Pro svou kořenitou vůni a hořkou, aromatickou chuť se často používá jako koření pro dochucení ryb, zvěřiny, salátů, příloh a dalších pokrmů. Z rostliny se též vyrábí rozmarýnové víno. Odpuzuje také hmyz, větvičky či listy lze v pytlíčku vkládat do prádla, podobně jako květy levandule. V antice byl rozmarýn považován za posvátnou bylinu, jeho spalování či pokládání pod polštář mělo chránit před negativní energií. V některých kulturách se dodnes považuje za symbol lásky, proto jej lze občas spatřit během svatebních obřadů.

Oblibu si získal již v antických dobách, předepisoval ho Hippokrates, Galénos i Dioskorides. Obsahuje flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny, hořčiny a další významné látky. Hojně se užívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Z rostliny se proto tyto účely nejčastěji používá list (Folium rosmarini). Sbírá se od konce května do srpna.

Účinky

  • Rozmarýn podporuje trávicí trakt, tvorbu šťáv a žluči, činnost jater, normální stav střevních plynů.
  • Přispívá k normální psychické a fyzické kondici, obnově sil.
  • Podporuje oběhový systém, srdce.
  • Bylina přispívá k normální funkci průdušek, plic, dutin, sliznice.
  • Podporuje paměť, soustředění. V antice proto rozmarýn často nosili studenti.
  • Využívá se při odvodnění.
  • Nálev se používá jako kloktadlo a ústní voda.
  • Rozmarýnová koupel podporuje pokožku, svaly a klouby.
  • Nálev poslouží i jako kondicionér pro tmavé vlasy (barva a lesk).

Formy + nežádoucí účinky

Klasický nálev se připravuje nejčastěji z listů (2-3 šálky denně). Bylina je vhodná pro samostatné podávání i pro kombinaci do směsí. Často se užívá např. s meduňkou, mátou, řebříčkem, měsíčkem.

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Bylinné víno: nadrobno nasekanou bylinu nasypeme cca do 1/4 objemu nádoby. Doplníme červeným vínem a necháme za občasného protřesení 3-4 týdny stát. Poté přecedíme. Užívá se po lžíci ráno a večer nalačno, zásadní je nepřekračovat dávkování.

Zevně se nejčastěji aplikuje ve formě obkladů, mastí či rozmarýnového oleje. Dále se užívá formou koupelí a vonných mazání.

Bylina je kontraindikována v těhotenství a v průběhu kojení. Není vhodná pro děti. Nedoporučuje se lidem, kteří prodělali zánětlivé onemocnění ledvin nebo jater. Pozor: bylina zvyšuje krevní tlak. Opatrnost je nutná v případě užívání léků.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Rozmarýn

Rozmarýn semena