Kmín a zdraví (kmínový čaj účinky)
Kmín kořenný (Carum carvi) neboli kmín luční se řadí do čeledi miříkovitých, takže se jedná o příbuzného mrkve. Je to dvouletá či vytrvalá aromatická bylina. Běžně se vyskytuje na loukách, mezích a pastvinách. Též se záměrně pěstuje. Předpokládá se, že původní domovinou je Asie.
Má lysou větvenou lodyhu, která obvykle dorůstá do výšky 30-100 cm. Listy jsou jemně zpeřené, lichopřeslenité. Květenstvím je složený okolík s bílými až narůžovělými květy. Kvete od května až do září. Plodem je vejčitá hnědá dvounažka, sbírá se v letním období.
Kmín se využívá již po staletí. Jedná se o oblíbené koření – přidává se do pečiva, omáček, salátů, polévek, některých nápojů. Používal se v antické medicíně a dodnes se využívá v lidovém léčitelství
Obsahuje flavonoidy, třísloviny, silice (karvon, limonen), vitamíny, minerály a další významné látky.
Účinky
- Přispívá k normální funkci střev, žaludku, jater a žlučníku. Podporuje optimální stav střevních plynů, mikroflóry a látkovou výměnu.
- Přispívá ke zdraví dýchacích cest.
- Podporuje normální proudění lymfy.
- Obsažené látky přispívají k optimálnímu stavu hladkého svalstva.
- Podporuje laktaci.
- Přispívá ke zdravému spánku.
Nežádoucí účinky
Při užívání rozumných dávek se kmín obecně považuje za bezpečný. Opatrnost je nutná během těhotenství, kojení a při užívání léků. Existují ojedinělé případy alergie, v tomto případě je nutné s užíváním okamžitě přestat.
Vysoké dávky čisté silice mohou mít negativní vliv na játra a ledviny.
Formy
Nejčastěji se využívá ve formě koření, ale můžeme též připravit kmínový čaj – recept přípravy (2-3 šálky denně).
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie, Healthline