Ibišek účinky

Ibiškový čaj účinky (ibišek účinky, ibišek a zdraví)Ibišek súdánský neboli karkadé (Hibiscus sabdariffa) se pěstuje v nejrůznějších kultivarech v Africe, Asii, Jižní Americe a na jihu Evropy. Oblibu si též získaly květy ibišku čínského (Hibiscus rosa-chinensis L.).

Rostlina se řadí do čeledi slézovitých (Malvaceae), kam patří i všem známý sléz. Ibišek je jednoletá bylina, dorůstající obvykle do výšky cca 1,2 m. Má jednoduché pilovité listy, spodní jsou vejčité, vrchní tří až pětilaločné. Lodyhu má přímou, červeně naběhlou. Velké květy vyrůstají v paždí srostlých, purpurově zabarvených listů, které mají masitý kalich a vyvinutý kalíšek. Zůstávají i po odkvětu. Květní koruna je velmi jemná, žlutorůžová, na dně nachová. Kvete pouze několik hodin a odpadáva. Nitky tyčinek bývají srostlé do sloupku. Plodem je tobolka pukající chlopněmi, která obsahuje ledvinovitá semínka.

Předmětem sběru jsou kalichy a kalíšky (Calyce hibisci), květ (Flos hibisci cum calyce). Nemají výrazné aroma, chuť je kyselá.

Ibišek figuruje v kuchyni již po mnohá staletí. Sušený květ se v Mexiku dokonce považuje za lahůdku, využívá se při výrobě některých jídel, často též bývá kandován či podáván s dezerty. V jiných oblastech se využívá do salátů a dělá se z něj i obdoba špenátu. Ibiškový čaj dodnes zůstává tradičním nápojem mnohých kultur, v Mexiku se mu přezdívá Agua/Rosa de Jamaica nebo krátce jamaica. Rostlina bývá často nazývána královnou tropických rostlin.

Během viktoriánské éry bylo darování květu ibišku traktováno jako přiznání krásy dotyčného, komu byla rostlina věnována. Od dávných dob se též využívá jako přírodní leštič obuvi. Květy obsahují barviva, která se využívají pro přírodní barvení obočí či vlasů.

Rostlina se dodnes využívá během svatebních ceremonií v Egyptě a Súdánu. Na Havaji či Tahiti se květ ibišku dokonce používá jako signál nezadaných. Pokud si jej svobodná žena dá za pravé ucho, může očekávat příliv nápadníků. Vdané ženy jej obvykle již nosí za levým uchem či jako součást oděvu.

Ibišek se již od dávných dob hojně využívá v lidovém léčitelství, ajurvédě, čínské medicíně. Obsahuje minerály a vitamíny (např. vitamín C), organické kyseliny (citrónová, jablečná, vinná atd.), barviva, flavonoidy, pektiny, polysacharidy a další významné látky.

Účinky

  • Obsahuje antioxidanty, přispívá k ochraně buněk.
  • Podporuje normální tlak, zdraví cév. (1)
  • Rostlina přispívá ke správnému trávení.
  • Podporuje imunitu.
  • Přispívá ke zdraví dýchacích cest.

Dýchací cesty směs: smícháme stejné díly slézu, ibišku, divizny a lipového květu. 1 lžičku promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 2-3x denně. Můžeme přisladit medem.

  • Podporuje harmonii, klidný spánku. Je běžně používán v kombinaci s meduňkou a třezalkou.
  • Přispívá ke správné funkci močových cest.

Směs podle slovinského bylináře Jožeta Tomažinčiče: květ karkadé 40 g, nať rdesna ptačího 20 g, květ vřesu 20 g, nať pastuší tobolky 10 g, kořen anděliky 10 g. 1 lžičku dobře promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 2-3x denně.

  • V severní Africe používají ibiškový čaj také lokálně, přispívá ke zdraví pleti.

Příprava: rozmixujeme 2-3 květy ibišku v 1/2 šálku jogurtu. Přidáme trochu medu a aplikujeme na odlíčenou pleť. Necháme takto 15-20 minut, poté umyjte vodou. Masku používáme 1-2 krát týdně.

Nežádoucí účinky

Jako obvykle platí doporučení držet se rozumných dávek. Pozor bylina má močopudné účinky, má též mírné projímavé účinky.

Užívání se obvykle nedoporučuje během těhotenství, kojení, nepodává se malým dětem. Opatrnost je nutná v případě užívání léků.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii – naneseme menší množství na loketní jamku či zápěstí a sledujeme, zda se do cca 30 min neobjeví nějaká reakce např. zarudnutí, svědění…

Formy

Nejčastěji se připravuje ibiškový čaj (2-3 šálky denně), často se též kombinuje do směsí (např. se šípky a vřesem). Bylinu též můžeme užívat ve formě tinktury či bylinkového vína. Aplikuje se i zevně – přidává se do kosmetických produktů.

Ibiškový čaj – recept

Tinktura: 50 g ibišku dáme do čisté nádoby a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Bylina by měla být kompletně ponořená. Sklenici uzavřeme a necháme cca 3-4 týdny macerovat. Občas protřepeme. Poté důkladně přecedíme do čisté nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 3x denně.

Víno: 30 g ibišku dáme do čisté nádoby a zalijeme 750 ml kvalitního suchého vína. Necháme takto cca 10-14 dnů vyluhovat. Občas protřepeme. Jemně přefiltrujeme do uzavíratelné čisté lahve. Skladujeme v temnu a chladnu. Užíváme 1 lžíci denně.

Obklad: 2-3 polévkové lžíce ibišku zalijeme 250 ml studené vody a povaříme 3-5 min, následně přecedíme. Vhodnou látku namočíme v odvaru, přikládáme a fixujeme.

Koupel: Hrst ibišku zalijeme 1 litrem studené vody, přivedeme k varu a necháme 10 minut vyluhovat. Poté přecedíme a přidáme do lázně. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min.

Olej: hrst byliny dáme do čisté láhve a zalijeme ji rostlinným olejem, tak aby byla kompletně ponořená. Necháme 2 až 3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Poté již stačí přecedit. Aplikujeme dle potřeby.

Pleťová maska: 2 lžičky rozmixovaného sušeného ibišku smícháme s 1 lžičkou medu a 1 lžičkou bílého jogurtu. Dobře promícháme. Nanášíme na odlíčenou pleť a necháme působit 15-20 min, poté opláchneme teplou vodou.

Cukrový peeling

Suroviny:

  • 1 šálek cukru
  • 1/2 šálku kokosového oleje
  • 1/4 šálku květů ibišku
  • několik kapek esenciálního oleje

Postup:

Nejdříve smícháme kokosový olej a cukr. Sušené květy ibišku nejlépe rozmixujeme a přidáme je do směsi. Důkladně rozmícháme. Kápneme několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Peeling skladujeme v čisté uzavíratelné nádobě na chladném místě nebo v lednici.

Aplikace: používejte 1-2 týdně. Peeling naneseme na celé tělo a krouživými pohyby důkladně vmasírujte. Podporuje hydrataci a zdraví pleti.

Zmíněné produkty:

Ibišek

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Healthline, naplesgarden.org