Eukalyptus účinky
Eukalyptus neboli blahovičník (Eucalyptus) je obrovský strom, dorůstající výšky přes 30 metrů. Má hladkou, šedou kůru a větvení začíná vysoko nad zemí. Listy jsou zajímavé tím, že staví své čepele svisle. Na mladých prutech nacházíme listy vstřícné, přisedlé, vejčito-srdčité, jasné zelené. Na starších větvích jsou listy řapíkaté, střídavé, kopinaté, někdy srpkovitě prohnuté. Květy vyrůstají po stranách větví, plodem jsou čtyřpouzdré, mnohosemenné, dřevnatící tobolky. Některé stromy se mohou dožívat až 250 let.
Pochází z Austrálie, bývá pěstován i v ČR. Strom se řadí mezi nejlepší rostliny pro místnosti s pobytem lidí, kteří potřebují podpořit dýchací cesty (např. čekárny, lázně). Podobné účinky mají i blahovičník skvrnitý (Eucalyptus maculata) nebo blahovičník citrónový (Eukalyptus citriodora) a některé další. V malých květináčích může být rostlina úspěšně pěstována i v bytech.
Pro své aroma se využívá k osvěžení místností, funguje jako repelent. Používá se při výrobě kartónů, tapet, papíru, ale i oblečení. Ze dřeva se dělá nábytek, podlahy a využívá se při stavbě. Z eukalyptu se vyrábějí bonbóny, pastilky, žvýkačky, extrakty a některé nápoje. V lidovém léčitelství se též dříve připravoval eukalyptový čaj. Na listech si pochutnávají medvídci Koala. Již po staletí se využívá v ájurvédě, čínské medicíně a lidovém léčitelství. Obsahuje silice, terpeny, aldehydy, třísloviny, hořčiny a další významné látky.
Účinky:
- Podporuje normální stav dýchacích cest (1). Využívá se při inhalacích.
- Obsahuje antioxidanty.
- Několik kapek eukalyptového oleje lze přidat do koupele pro podporu relaxace.
- Napomáhá zdraví pokožky (2). Přidává se do různých kosmetických přípravků.
- Zevně se též aplikuje na klouby, podporuje jejich normální stav.
- Využívá se při aromaterapii, napomáhá pocitu harmonie, klidu (3).
Nežádoucí účinky
Vnitřní užívání eukalyptového oleje může vyvolat různé nežádoucí účinky, proto se vnitřně nedoporučuje. I v rámci zevní aplikace se též doporučuje opatrnost – při prvním použité je vhodné provést zkoušku na alergii.
Malé množství aplikujeme na kůži vnitřního zápěstí či loketní jamky, vyčkáme cca půl hodiny, zda se objeví nějaké reakce, která znamená alergii např. svědění, zarudnutí, vyrážku apod.
Formy
Zevně se využívá ve formě inhalací, kosmetických přípravků (mastí, gelů, koupelí).
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, II. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie