Bazalka léčivé účinky

Bazalka léčivé účinkyBazalku určitě není nutné představovat, jelikož se jedná o jednu z neoblíbenějších bylinek středomořské kuchyně, ovšem kromě své chuti a vůně je proslulá i svými všestrannými účinky na naše zdraví.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je pěstovaná teplomilná rostlina původem z Asie a dnes se hojně pěstuje na zahrádkách a v květináčích, přičemž slouží i jako přírodní repelent. Dodnes se využívá při přípravě některých parfémů. V některých kulturách se označuje za symbol lásky.

Má podobné účinky na zdraví jako proslulá bazalka posvátná (Ocimum sanctum), zvaná též tulsí.

Účinky

  • Rostlina je známá pro své protizánětlivé účinky, bojuje s viry, bakteriemi a plísněmi.
  • Bazalka zlepšuje trávení, harmonizuje peristaltiku, upravuje střevní mikroflóru, působí proti nadýmání. Tlumí křečové bolesti. Podporuje jaterní činnost.
  • Pomáhá při kašli a zánětech dýchacích cest. Je vhodným doplňkem při nachlazení, průduškovém astmatu, ale i tuberkulóze.
  • Má příznivý vliv na srdeční sval, mírně zvyšuje krevní tlak.
  • Doporučuje se i při únavě a celkovém ubývání sil.
  • Přispívá k uklidnění a má příznivý vliv na nervy, je vhodná při nespavosti a migréně, při psychogenně podmíněných závratích.
  • Zevně je vhodná proti kožním zánětům, ale i zánětům v dutině ústní, třeba při paradentóze. Výplachy se doporučují při aftách. Využívá se na rány pro rychlejší hojení. Listy se přikládají na opruzeniny.
  • Rostlina se užívá na uvolnění křečí hladkých i příčně pruhovaných svalů, a to i preventivně.

Formy

Z bazalky se nejčastěji používá nať (Herba basilici), kterou podáváme formou nálevu, připravovaného v běžných dávkách, avšak s kratší dobou vyluhování – stačí jen 10 minut. Obvykle se užívají 2-3 šálky denně.

Při podávání ve formě čaje ji zpravidla kombinujeme s dobromyslí, meduňkou, puškvorcem, řebříčkem, heřmánkem, benediktem, tymiánem, kořenem lopuchu nebo s řepíkem.

Bazalku samotnou podáváme práškovanou jako koření nebo pro aromatické koupele či inhalace.

Bylinný balzám se připravuje ze 30 g bazalky a po 20 g nati ožanky kalamandry a květu měsíčku. Je to znamenitý pomocník na poruchy trávení, kdy potrava „leží v břichu jako kámen“. Obyčejně se jedná o poruchu na linii játra-žlučník-slinivka.

Na nespavost a celkové uklidnění se doporučuje 1 polévkovou lžíci bazalky přelít vařící vodou a nechat 5 minut vyluhovat, poté scedit a pít podle potřeby nebo 3krát denně 1 skleničku po jídle a před spaním.

Nežádoucí účinky

Při dodržování rozumných dávek nebyly doposud zjištěny nežádoucí účinky.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Bazalka