Akát léčivé účinky

Akát léčebné účinkyTrnovník akát (Robinia pseudo-acacia) je především znám příjemnou vůní svých krásných sněhobílých květů. V přírodní medicíně se nejčastěji užívají právě ony, jelikož všechny ostatní části stromu jsou víceméně jedovaté.

Původní domovinou stromu je Severní Amerika a do Evropy se poprvé dostal až začátkem 17. století. Jako okrasnou rostlinu ji měl přivést botanik Jean Robin, na jehož počest byla dřevina následně pojmenována.

Jak určitě mnozí uhodneme, tak akát je samozřejmě medonosnou rostlinu. Med z této rostliny je vysoce ceněn nejen pro svou chuť a aroma, ale i výtečné účinky na organismus. Strom se však cení i pro tvrdé, těžké a trvanlivé dřevo, které se používá nejen ve stavebnictví a nábytkářství, ale i např. při výrobě násad a rukojetí nástrojů, stavbě plotů nebo malých člunů. Ve vinohradnických oblastech se akátové větve používají jako výborné kůly k vinným roubům. Dřevo se cení i jako topivo, jelikož se mu připisuje nejvyšší výhřevnost mezi běžně používaným palivovým dřevem v ČR – 11850 MJ/m3.

V minulých staletích se strom hojně vysazoval jako nenáročná lesnická dřevina rychlého vzrůstu, která je navíc odolná vůči většině hmyzu či houbám. V Evropě například nemá vážnějšího škůdce, navíc zabraňuje erozi půdy. Akát se považuje za invazivní druh.

Pro léčebné účely se sbírá květ bez stopek (Flos robiniae) – nejlépe v květnu kolem poledne. Někdy se sbírají i celá květenství, které však mají horší kvalitu. Předmětem sběru bývá i čerstvá kůra, sbíraná v březnu a dubnu z mladých větviček, ovšem ta se užívá výhradně v homeopatii.

Účinky

 • Bylina patří mezi velmi mírně působící bylinné prostředky, ale účinné. Často se přidává do bylinných směsí.
 • Je prokázán mírný účinek spasmolytický, močopudný, žlučopudný, vedle toho má schopnost zvyšovat tvorbu přírodních enzymů pro zlepšení trávení, aniž by se zvyšovala chuť k jídlu.
 • Květ akátu má projímavé účinky, uvolňuje křeče. Při křečích různého původu (žaludku a hladkého svalstva střev) se doporučuje asi 5% spařený čaj z květů (2 – 3 šálky denně).
 • Akátový čajPři úplném selhání ledvin se doporučuje užívat čaj z jedné čajové lžičky směsi smíchané ze stejných dílů natě zlatobýlu obecného, přesličky rolní, listů břízy bělokoré, rybízu černého, jahodníku obecného, ostružiníku křovitého a právě květů akátu bílého, která se zalije 500 ml vroucí vody. Vyluhuje se asi 10 minut a pije se po doušcích 15 dní od 15. do 19. hodiny. Dalších 15 dní je zapotřebí do čaje přidat i nať svízele syřišťového. Po 30 dnech užívání a po týdenní přestávce se kúra zopakuje ještě 6krát.
 • Při zánětu vaječníků a děložním myomu se doporučuje užívat akátový odvar:
 • 1 polévková lžíce květů akátu se zalije 500 ml vody a přivede se k varu. Poté se ještě několik minut vaří na mírném ohni. Následně se odvar scedí a ředí vodou. Denně se užívá polévková lžíce před jídlem.
 • Akátový květ je velmi vhodný i během nachlazení a kašli.
 • Byly zaznamenány antidepresivní účinky. Koupel z květů akátu přispívá nejen k pohodě, ale i odbourává stres a podporuje zdravý spánek.
 • Návod: 50 g čerstvých květů akátu zalijeme několika sklenicemi vařící vody a necháme cca15 min odstát. Poté směs přidáme do vany. Teplota vody by neměla přesáhnout 37°C a koupel by měla trvat maximálně 10 min. Koupel opakujeme ještě 10x vždy nejlépe ob den.
 • Podporuje zdraví srdce. Odvar z květů se doporučuje při hypertenzi a po prodělaném infarktu.
 • Rostlina je velmi účinnou příměsí do spasmolytických směsí, nejlépe v kombinaci například s natí mochny husí, s natí lnice a s natí zeměžluče.
 • V gynekologii je obvyklá kombinace s natí řebříčku, případně s kontryhelem.
 • Tinktura z květů akátu se doporučuje užívat zevně při páteřních potížích, bolestech kloubů a svalů, zánětlivých a nezánětlivých onemocněních kloubů, podagře, varikózních potížích, křečích končetin. Při roztroušené skleróze se doporučuje nanášet akátovou tinkturu v oblasti páteře.

Příprava tinktury: 50 g sušených květů akátu zalijeme několika sklenicemi alkoholu (např. vodky) a nádobu necháme cca 3 týdny na temném místě. Průběžně ji protřepeme. Po uplynutí doby ji scedíme a užíváme zevně na postižené místo.

Při bolestech paty se doporučuje použít buď tinktura akátu (aplikujeme na vatu a přiložíme alespoň na 30-60 min) či použijeme následující recept:

 • 1 polévková lžíce květů akátu
 • 3 polévkové lžíce vody

Květy akátu zalijeme vodou v poměru 1:3. Louhujeme v průběhu jedné hodiny, poté aplikujeme na patu.

V homeopatii se esence připravená z čerstvé kůry a větviček akátu používá při překyselení žaludku (hyperacidita), při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Kdysi se kůra používala i proti zimnici.

Formy

Nejčastěji se užívá nálev, připravovaný obvyklým způsobem. Užívá se 2 až 3x denně po jedné sklenici.

Kontraindikace

Akát se nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení, není vhodný pro malé děti.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, l.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, darius.cz

Zmíněné produkty:

Akát