Spirulina aneb superpotravina

SpirulinaO spirulině určitě slyšeli mnozí z vás, ovšem jen málokdo dokáže přesně říci, co to vlastně je. Jedná se vlastně o sinice, které si určitě pamatujete z hodin biologie. Tyto organismy jsou tvořeny prokaryotickou buňku, tedy tou nejprimitivnější, ovšem zároveň na rozdíl od bakterií mají v sobě zelené fotosyntetické barvivo chlorofyl. Patří mezi ty nejstarších organismy na naší planetě a mnozí vědci se domnívají, že právě díky vznikl v atmosféře kyslík, který právě vyrábějí během fotosyntézy.

Pár zajímavých faktů:

 • Spiruilinu lze pěstovat – má ráda hodně světla a teplejší, subtropické klima. Přičemž první farma na její pěstování se zrodila roku 1969.
 • Jedná se o bioindikátor, takže je velmi vnímavá na okolní prostředí, kde žije.
 • Užívali ji hodně Aztékové – byla součástí jejich každodenního jídelníčku.
 • Pěstuje se v Japonsku na výrobu vitamínových tablet.
 • Název pochází z latiny a lze jej přeložit jako „šroubovice,“ což odkazuje na její vnitřní strukturu.

Spirulina je hlavně bohatá na aminokyseliny a bílkoviny, přičemž se řadí mezi nejvíce na proteiny bohaté potraviny v přírodě. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, D, A a E.  Dále v ní najdeme značný podíl železa, vápníků a dalších významných látek. Díky svému složení se často označuje jako tzv. superpotravina (superfoods). Mimochodem NASA zařadila spirulinu na seznam potravin, které by byly vhodné k vesmírnému cestování. Většinou se přitom zvažují potraviny, které jsou nutričně bohaté a zároveň zabírají málo místa.

Spirulina a účinky

 • Antioxidant, podpora imunity a detoxikace.

Díky svému složení má spirulina antioxidační a protizánětlivé účinky, takže podporuje ochranu buněk a organismu.

 • Zvyšuje energii a zmírňuje únavu.

Řecký výzkum poukázal na to, že spirulina zmírňuje fyzickou únavu. Jedním z prvních atletů, kteří potvrdili její účinky na sobě byl americký atlet Lee Evans – čtyřnásobný vítěz zlaté medaile a čtyřnásobný držitel světového rekordu. Evans o ní řekl: „zlepšila mé tréningy, dala mi rychlost a upravila celkově moji výdrž, což znamenalo lepší časy.“

 • Spirulina tabletyMá kladný vliv na cévní soustavu.

Japonská studium na univerzitě v Nagasaki zkoumala vliv spiruliny na vysoký tlak a došla k závěrům, že opravdu pozitivně ovlivňuje krevní tlak. Existují též studie zaměřené na výzkum vlivu spiruliny na hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů. To má vliv na prevenci aterosklerózy a jejich následků. Při těchto studiích se užívaly standardní dávky spiruliny cca 1-2 g. Výsledky indické studie z univerzity z Barody ukázaly, že měla vliv na snižování vysokého krevního cukru. Bohužel se poté již ve výzkumu nepokračovalo.

 • Buněčná regenerace

Spirulina je bohatá také na nukleové kyseliny, které jsou důležité pro buněčnou regeneraci a mají tedy vliv na proces stárnutí a opotřebení organismu.

 • Využívá se jako podpora klasické léčby rakoviny, což dokazuje celá řada světových výzkumů, přičemž velmi kladných výsledků bylo dosaženo hlavně u rakoviny úst.

To dokazuje indický výzkum, který zkoumal skupinu lidí s tímto typem onemocnění. Přičemž u těch, kteří opravdu užívali 1 g spiruliny po dobu 1 roku, došlo ke výraznému zmírnění až ústupu.

 • Podpora zažívání při léčbě antibiotik

Podle prvních výzkumů ve zkumavkách bylo prokázáno, že Spirulina podporuje růst Lactobacillus acidophilus a dalších probiotik.

 • Využívá se při chudokrevnosti.

Jelikož je spirulina bohatým zdrojem železa, často se využívá jako doplněk klasické léčby anémie.

 • Používá se při alergické rýmě.

Užívání Spirulina jako doplněk klasické léčby alergické rýmy má velmi dobré výsledky. Dochází ke zmírnění nepříjemných symptomů, což dokázaly turecké studie této problematiky.

Zm

 • Má kladný vliv na nervovou soustavu.

V poslední době se též častěji objevují výzkumy zabývající se vliv spiruliny na paměť a nervy.

 • Využívá se při dietách

Dávkování

Dávkování se různě liší, přičemž se však nedoporučuje překračovat 8 g a je lepší dávky rozložit na menší. V anglické literatuře se například spíše uvádí dávkování 1-4 g.

Zdroje: prozdravi.cz, spirulina.rebelia.cz, spirulina-pestovani.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Spirulina-chlorella