Rooibos účinky

Video Rooibos účinky

RooibosRooibos (též rooibosh nebo rooibush) spadá do kategorie tzv. čajů nečajů, jelikož na rozdíl od klasického zeleného či černého čaje, se nevyrábí z čajovníku čínského, nýbrž z keře čajovníku kapského (Aspalathus linearis). Ten se přirozeně vyskytuje pouze v Cederbergu v provincii Západní Kapsko v Jižní Africe. Jedná se o velmi malou oblast pouhých 25000 hektarů, ve výšce od 450 m nad mořem. Snahy o jeho kultivaci i v jiných zeměpisných šířkách byly prozatím neúspěšné, což vyústilo v získání tzv. chráněného označení původu (CHOP). Produkty tudíž mohou používat ochrannou známku „Rooibos“ pouze v případě, že pocházejí právě z této oblasti. V roce 2013 se jedna francouzská společnost pokusila zaregistrovat výraz „rooibos“, aby získala výhradní práva k používání tohoto názvu, nakonec však neúspěšně.

Rooibos v překladu znamená „červený keř“. Červenou barvu získává nápoj právě díky kvalitní fermentaci. Existuje samozřejmě i nefermentovaná varianta čaje, která se vyznačuje zelenou barvou. Rooibos se třídí podle délky stonku, vůně, barvy a chuti.

První písemná zmínka o tomto nápoji pochází z roku 1772, ovšem na světové úrovni se s ním začalo obchodovat až začátkem 20. století. Velkou zásluhu na tom má Benjamin Ginsberg, který se považuje za průkopníka v oblasti prodeje rooibos. Zajímat se o něj začal při práci v otcově firmě a rozhodl se, že z něj udělá druhý Ceylon. Je až ironické, že dnes tak populární nápoj bylo kdysi tak problematické prodat. Ginsberg jej například nechával zabalený přímo na chodnících s tím, že jej zvědaví občané určitě rozbalí a ochutnají. Vzorky též nabízel sám zdarma ve stánku na ulici. Postupně poptávka po nápoji sílila a rostlina se začala sklízet ve velkém a Ginsberg uvedl na trh nejstarší existující značku baleného čaje rooibos, Eleven O’Clock. V jeho stopách pak pokračoval i jeho syn, který se především zaměřil na propagaci nápoje na světové úrovni.

V souvislosti s rooibos je též nutné zmínit doktorku Annique Theron, jihoafrickou podnikatelku, která je nejvíce známá výrobou řady kosmetických přípravků a doplňků stravy s využitím rooibos jakožto hlavní složky.

Její nejmladší dcera v dětství trpěla alergií a první měsíce nenaspala v kuse déle než půl hodiny. Jednou ráno se zoufalá matka rozhodla do mléka přidat trochu rooibos. Bylo to poprvé, kdy dítě spalo tři hodiny v kuse. Samozřejmě tomu nejdříve nechtěla uvěřit, ale po 6 úspěšných týdnech se rozhodla, že se s tímto objevem musí podělit. S manželovou pomocí založila firmu Annique a napsala několik knih. Postupně se jí začali hromadit dopisy vděčných maminek, jejichž dětem rooibos pomohl.

Účinky:

 • Rooibos obsahuje antioxidanty, které chrání buňky před poškozením.
 • Užívá se pro celkové posílení organismu.
 • Má příznivý vliv na cévy a srdce, hladinu cholesterolu.
 • Obvykle se může užívat při cukrovce.
 • Rooibos neobsahuje kofein, takže jej lze užívat i před spaním, přispívá k relaxaci. Mimochodem z namletého a upraženého keře rooibos se připravuje i tzv. Red espresso a cappuccino.
 • Neobsahuje kalorie a používá se při některých dietách.
 • Užívá se při některých trávicích potížích (křeče, průjem), má příznivý vliv na játra.
 • Přispívá k čištění organismu.
 • Pro obsah minerálů, existují spekulace, že by čaj mohl přispívat k podpoře kostí.
 • v Japonsku bývá občas označován jako čaj dlouhého života, protože mnoho tamních žen uznává jeho účinky proti stárnutí. Zevně se využívá při některých kožních problémech (např. akné, ekzémy).
 • Díky sytě červené barvě lze rostlinu použít i jako přírodní barvu na vlasy.
 • Lidová medicína v Jižní Africe užívá rooibos na zmírnění dětské koliky.

Formy

V Jižní Africe je běžné pít rooibos spolu s mlékem a cukrem, avšak v ostatních částech světa se většinou podává samostatně. Vůně a chuť nápoje je často popisována jako sladká a mírně ořechová. Příprava nálevu je v podstatě stejná jako příprava klasického čaje s tím rozdílem, že by se měl déle louhovat (1 lžička se zalije 250 ml vody, necháme alespoň 5 min louhovat). Někdy se také míchá s různými přísadami např. bylinkami, ovocem atd.

Nežádoucí účinky

Při dodržování rozumných dávek nebyly zaznamenány nežádoucí účinky. Často se užívá v rámci pitného režimu.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedia, annique.com, redespresso.com

Zmíněné produkty:

Rooibos