ROOIBOS a jeho účinky na náš organismus

Název Rooibos (též rooibosh nebo rooibush) v překladu znamená červený keř. Čaj je vskutku připravovaný z keře nazývaného čajovec kapský (Aspalathus linearis) z čeledi bobovitých. První písemná zmínka o tomto populárním nápoji pochází z roku 1772 a z Jižní Afriky se postupně se rozšířil i do řady zemí celého světa.

Rooibos neobsahuje kofein!

Rooibos a jeho účinky:

 • Rooibos pomáhá s trávicími potížemi. Působí též na játra. Vědci z Tokia potvrdili, že čaj pomáhá v boji s cukrovkou druhého typu.Rooibos
 • V rooibos se též našli látky, které se používají při terapii rakoviny.
 • Čaj je bohatým zdrojem minerálních látek a vitamínů, takže dokáže pomáhat při bolestech hlavy, nespavosti a podporuje imunitu. Především se jedná o vitamín C, dále řadu minerálních látek, která zahrnuje železo, vápník, zinek či draslík.
 • Vzhledem ke svému zvláštnímu složení pak Rooibos zabraňuje, aby se v našem organismu hromadily různé škodlivé látky, a napomáhá čištění organismu.
 • Velký potenciál má Rooibos v boji s nejrůznějšími kožními chorobami, přičemž jde hlavně o akné a rozmanité druhy ekzémů. Čaj se může buď pít, nebo přímo aplikovat na postižené místo.
 • Tradiční medicína v Jižní Africe užívá rooibos na zmírnění dětské koliky, alergii, astma a kožní problémy.
 • V Rooibosu nalezneme mnoho antioxidantů, které pomáhají v boji proti volným radikálům, které zabíjí či oslabují buňky našeho těla. Vědci ze Švédska též potvrdili, že čaj má blahodárný účinek na srdce.
 • Jelikož Rooibos vypadá a skoro i chutná obdobně jako obyčejný čaj, můžeme ho zařadit do pitného režimu i pro naše potomstvo. Vědci v nedávné době zjistili, že čaj v sobě obsahuje některé látky přímo vhodné pro děti, a to i ty úplně nejmenší.
 • Pomáhá v boji s civilizačními chorobami (riziko infarktu, psychické vyčerpání z přemíry stresu, revma, vyšší krevní tlak aj.).
 • Má též vliv na potlačení HIV viru.
 • V poslední době se také stále více zmiňuje důležitá role Rooibosu při udržování ideální tělesné váhy. Čaj dokáže výrazně utlumit nutkání k jídlu.

Rooibos a jeho účinkyPříprava a tradice:

V Jižní Africe je běžné pít rooibos spolu s mlékem a cukrem, avšak v ostatních částech světa se většinou podává bez těchto přísad. Vůně rooibosu je často popisována jako sladká (a to i bez přidání cukru) a mírně ořechová. Příprava rooibosového nálevu je v podstatě stejná jako příprava černého čaje s tím rozdílem, že vůně je vylepšená delším vařením. Získaný nápoj je červenohnědý, což vysvětluje, proč se rooibosu někdy říká „červený čaj“.

Nápoj má charakteristickou tmavě červenou barvu a lehce nasládlou chuť. Někdy se rooibos také míchá s různými přísadami, aromatickými bylinami a podobně.

Nevíte, zda konkrétní druh čaje Rooibos máme v obchodě?

Přejeme hodně zdraví!

Zmíněné produkty:

Rooibos