Popraskané paty babské rady

Popraskané paty babské radyZtvrdlá a praskající pokožka na patách postupně vysychá, tvrdne a nakonec praská. Pokud se do prasklin dostanou nečistoty, mohou se časem zanítit a způsobovat bolest. Existuje však řada přírodních metod, které mohou v této situaci pomoci. Pokusíme se zmínit alespoň o některých z nich.

Při koupelích vždy dbáme na to, aby voda byla příjemně teplá. Po ukončení koupele paty ošetříme pemzou a namažeme oblíbeným olejem či mastí, aby se zvlhčily.

Vosk

Včelí vosk podporuje regeneraci, vyživuje a zvlhčuje pokožku. Roztátý vosk smícháme s olejem (např. kokosový či hořčičný). Tuto pastu aplikujeme pravidelně.

Syrovatka

Koupel nohou ze syrovatky a vlažné vody významně pomáhá při řešení popraskaných chodidel.

Tvaroh

Tlustou vrstvu tvarohu namažeme na paty, zabalíme do igelitu, oblečeme ponožky a necháme takto působit přes noc.

Citron

Pro přípravu lázně budeme potřebovat půl hrnku citronové šťávy a polévkovou lžíci soli. Přidáme je do teplé vody a necháme působit cca 15 až 20 minut, poté nohy opláchneme. Do vody můžeme ještě přidat např. olej z Tea tree, který podporuje ošetření hlubších ran a prasklin.

Vazelína

Jednu čajovou lžičku vazelíny smícháme s několika kapkami citronové šťávy. Touto směsí rozetřeme paty a prasklé části nohou. Směs aplikujeme pravidelně nejlépe před spánkem.

Jedlá soda

Do teplé vody přidáme tři polévkové lžíce jedlé sody (pro zesílení účinku můžeme ještě přidat sůl). Koupel necháme působit cca 20 minut.

Sůl

Solnou lázeň připravíme z 1/3 šálku soli. Lze použít sůl z Mrtvého moře, himalájskou či epsomskou sůl. Doba trvání je cca 20 minut.

Měsíčková mast

Jedná se o jednu z nejoblíbenějších hojivých mastí, je vhodná i pro citlivou pokožku. Mast aplikujeme na paty pravidelně několikrát během dne. Vhodná je též propolisová či heřmánková mast.

Kokosový, olivový či slunečnicový olej

Zmíněné oleje mají velmi příznivý vliv na pokožku a podporují její zdraví. Olej aplikujeme na nohy pravidelně každý den nejlépe večer.

Heřmánek a měsíček

Obě bylinky jsou známé svými výbornými regeneračními účinky. Pro přípravu koupele si nejdříve připravíme odvar z bylin.

Příprava: 2-3 polévkové lžíce bylin dáme do 250 ml studené vody a povaříme 2-5 min, následně scedíme a přidáme do lázně.

Med

Do teplé vody přidáme cca šálek medu. Lázeň by měla trvat cca 20 minut. Opakujeme několikrát během týdne.

Bambucké máslo

1 polévkovou lžící bambuckého másla přidáme do teplé vody. Lázeň by měla trvat cca 15-20 minut. Bambuckým máslem můžeme též nohy masírovat, poté oblečeme ponožky a necháme působit přes noc.

Zmíněné produkty:

Včelí vosk

Heřmánek