Mateří kašička účinky

Mateří kašička účinkyMateří kašičku již od pradávna obestírá řada mýtů a pověr. Jedná se o včelí produkt (produkována hltanovými žlázami mladých včel), jehož konzistence připomíná homogenní smetanovou až želatinovou kašičku bílé až nažloutlé barvy. Má charakteristickou fenolickou vůni a kyselo až nahořklo-kyselou chuť. Včely mateří kašičku využívají ke krmení larev a včelí královny. Ta má díky tomu nejen mimořádnou schopnost plodit, ale zároveň se dožívá mnohem delšího věku než dělnice. Mateří kašičce se proto již od dávných dob přezdívá královský elixír mládí.

Hojně se využívala již ve starověkém Egyptě a Římě. Dnes se používá nejen při řešení zdravotních potíží, ale i v kosmetickém odvětví. Obsahuje řadu významných látek včetně bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Velkou popularitu si v posledních letech získala hlavně poté, co ji s úspěchem užíval papež Pius XII při řešení svých zdravotních obtíží.

Účinky

  • Zvyšuje výkonnost a imunitu, podporuje vitalitu.
  • Má příznivý vliv na nervový systém, podporuje paměť a koncentraci. Příznivě působí při bolesti hlavy a problémech s nespavostí.
  • Podporuje normalizaci hormonálního systému.
  • Mateří kašička podporuje zmírnění nepříjemných symptomů v obdobě menopauzy, což potvrdil i japonský výzkum z roku 2018.
  • Podporuje zdraví a kvalitu pleti. Pro své regenerační a protizánětlivé účinky se využívá při potížích s akné nebo různými ekzémy, napomáhá rychlejšímu hojení ran.
  • Přispívá k normalizaci hladiny krevního tlaku a cholesterolu. Výzkum z roku 2017 poukázal na snížení hladiny LDL cholesterolu u pacientů, kteří po dobu 3 týdnů užívali 3 gramy mateří kašičky denně.
  • Využívá se při průduškovém astmatu, opakujících se zánětech horních cest dýchacích.
  • Poslední výzkumy se zabývají i potenciálními příznivými účinky mateří kašičky na kosti.
  • Mateří kašička se využívá pro podporu otěhotnění.
  • Poslední výzkumy ukazují, že lze pomocí kombinace užívání mateří kašičky a plástového pylu PERGA docílit vysoké procento úspěchu početí u žen, které mají s tímto problémy. V tomto případě je doporučováno dávkování 0,5 – 1 g mateří kašičky a 2-3 kávové lžičky plástového pylu PERGA denně.
  • Má příznivý vliv na střeva a játra.

Jak se mateří kašička užívá?

Mateří kašička se zpravidla užívá v čisté formě, ve formě tablet nebo lyofilizovaného prášku. Obvyklá bývá i v medu a jeho kombinacích. Dalším hojným způsobem užití je pak forma mastí, krémů a tekutin.

Doporučuje se většinou užívat jednou denně, ideálně ráno nalačno, přibližně 20 minut před jídlem. Doporučená doba užívání jsou pak 2 až 4 týdny. Kúru s mateří kašičkou lze opakovat po 2 až 3 měsících.

Jak se mateří kašička skladuje?

Mateří kašička nesnáší styk s kovy, takže ji nelze nabírat kovovou lžičkou. Škodí jí sluneční světlo, teplo, kyslík a nečistoty. Po pracném získání se proto ihned konzervuje. Skladuje se nejlépe v chladném a tmavém prostředí ledničky při teplotě 3-5°C. Za těchto podmínek vydrží v čisté formě maximálně půl roku, v medu a v lyofilizované formě pak v lednici vydrží i 1 rok. Trvanlivost mateří kašičky lze prodloužit zamrazením při ideálních teplotách -15 až -20 stupňů, v mrazáku pak vydrží 2 roky. Po rozmrazení ji už znovu nezmrazujte.

Zdroje: pleva.cz, ncbi.nlm.nih.gov