Calathea pěstování (kalatea pěstování)

Calathea pěstováníCalathea neboli kalatea je početný rod, který se řadí do čeledi marantovité (Marantaceae). Pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. Jedná se o tropické rostliny, některé z nich se pěstují pro dekorativní účely. Listy této rostliny se v průběhu historie používaly pro skladování věcí.

Někdy je calathea nazývána modlitební rostlinou, protože je blízce příbuzná rostlině maranta, známé také jako modlitební rostlina či modlivka.

Kalatea je spíše vhodná pro zkušenější pěstitele, vyžaduje více péče. Rostlina není jedovatá, takže se hodí do domácnosti s mazlíčky či dětmi.

Popis

Kalatea může dorůstat do výšky 90 cm, ale častěji bývá nižší. Listy jsou velké a barevně vzorované, přičemž existují různé variace červené, růžové, oranžové, bílé apod. Spodní strana bývá nejčastěji fialová. Květy jsou méně pestré. Mohou být žluté, fialové či bílé, většinou mají asymetrický tvar. Rostlina kvete v létě. Pokojové rostliny kvetou jen zřídka.

Zajímavým faktem je to, že listy se pohybují díky spojení mezi stonkem a listem. Tento jev se nazývá nyctionastie. Kalatea se tímto způsobem snaží absorbovat maximální množství světla.

Mezi oblíbené druhy patří:

  • Calathea crocata (syn. Goeppertia crocata ) – vínové listy a oranžové květy
  • Calathea zebrina (syn. Goeppertia zebrina ) – jablkově zelené listy s tmavými pruhy
  • Calathea lancifolia (syn. Goeppertia lancifolia ) – dlouhé světle zelené listy s tmavou a červenofialovou spodní stranou
  • Calathea ‚Medaillon‘ (syn. Goeppertia ‚Medaillon‘) – listy se složitým vzorem v odstínech limetky, jablka a tmavě zelené. Spodní strany jsou tmavě červené
  • Calathea makoyana (syn. Goeppertia makoyana ) – zelené pruhované listy, které se zdají průsvitné, když jimi prosvítá světlo
  • Calathea orbifolia (syn. Goeppertia orbifolia ) – krásné zaoblené listy a stříbrné vzorované znaky
  • Calathea ornata (syn. Goeppertia ornata) – sytě zelené listy s růžovými pruhy

Existuje samozřejmě řada kultivarů.

Světlo a teplota

Rostlina není náročná na osvětlení, vždyť se taky nejčastěji vyskytuje v hlubinách tropických lesů. Preferuje rozptýlené světlo, můžeme ji dát do stínu. Některým druhům se dokonce daří i v koupelně. Calatheu chráníme před přímým sluncem, aby nedošlo ke spálení listů. Snažíme se zajistit, aby teplota byla stabilní, ideální rozmezí je 23-29°C. Přes léto tedy můžeme dát květináč ven do stínu. Dbáme na to, aby teplota neklesla pod 15°C. Jakmile se tedy ochladí, vrátíme rostlinu zpět dovnitř.

Vždy se vyhýbáme průvanu. Kalateu nedáváme do blízkosti klimatizace, topení či krbu.

Zalévání a hnojení

Zaléváme až tehdy, kdy vrchní část substrátu vyschne. Obvykle to bývá 1x týdně, ale je vždy nutné rostlinu sledovat. Dle potřeby frekvenci zálivky vždy upravíme, tedy ji buď zvýšíme, či naopak snížíme.

Důležité je též hlídat to, aby kalatea nestála ve vodě. Půda by měla být vlhká, nikoliv mokrá. Obvykle se tedy spíše doporučuje zalévat častěji, ale menším množstvím vody. Přemokření, ale i nedostatečné zalévání se může špatně projevit na vzhledu listů a obecně růstu.

Rostlina je citlivá na minerály ve vodě z kohoutku. Při zalévání se proto doporučuje volit dešťovou, filtrovanou, případně vychladlou převařenou vodu. V zimním období se obvykle frekvence zálivky snižuje.

Calathea má ráda vlhkost – 50% a vyšší. Do blízkosti tedy můžeme umístit zvlhčovač vzduchu, případně nádobu s vodou. Vlhčení se obvykle nedoporučuje, spíše je vhodné listy občas utřít, abychom se zbavili prachu.

V průběhu vegetačního období se též doporučuje přihnojovat (cca 1 x měsíčně). Nejčastěji se volí tekuté hnojivo pro pokojovky. Během zimy se obvykle nehnojí.

Přesazování a množení

Jakmile to rostlina bude vyžadovat (např. přeroste nádobu), tak ji přesadíme. Obvykle to bývá jednou za 2-3 roky, přičemž nejvhodnější dobou je obvykle jaro. Kalatea vyžaduje dobře propustný substrát, nejlépe doplněný o  rašelinu (pH obvykle mírně kyselé).

Důležitá je samozřejmě nezapomenout na spodní drenážní vrstvu (např. štěrk, keramzit, perlit…), která zajistí odtok přebytečné vody. Velký květináč může způsobit hnilobu kořenů, proto by měla být nová nádoba jen o trochu větší.

Calathea se množí dělením, můžeme ji též pěstovat ze semen.

Zdroje: thespruce.com, Wikipedie, gardenersworld.com