Makový olej

Makový olej účinky (mák účinky)Předpokládá se, že působení máku (Papaver somniferum) bylo známo již před tisíciletími, využívali jej obyvatelé starověké minojské Kréty. Semena obsahují cca 45-50% oleje. Ten se využívá i při výrobě barev a laků.

Rostlina obsahuje různé alkaloidy a bílé mléko z nezralých makovic je významný zdroj opia, proto je v některých státech jeho pěstování zakázáno. Česká republika patří mezi nejvýznamnější legální pěstitelské země. Je nutné podotknout, že makový olej nemá omamné účinky, jelikož se vyrábí ze zralých semen.

Mák dále obsahuje velké množství vitamínu E, vápníku, hořčíku, fosforu, draslíku, sodíku, železa a zinku. Olej je bohatý na kyselinu linolovou, která patří do skupiny omega-6 esenciálních mastných kyselin.

Účinky

  • V průběhu staletí se mák používal k podpoře spánku, na což odkazuje i slovo somniferum, které se překládá jako „přinášející spánek“.
  • Je vhodný při problémech se žaludkem, trávením. V průběhu historie se používal při těžkých průjmech, překyselení žaludku.
  • Rostlina se též využívala při potížích s dýcháním, astmatu, kašli.
  • Mák má mírný tlumicí, protikřečový a analgetický účinek (proti bolesti). Olej je vhodný při svalových křečích a na kosti, klouby.
  • Používá se na cévy, je vhodný při anémii.
  • Využívá se pro uklidnění, při stresu a únavě.
  • Makový olej má při zevním užívání příznivý vliv na pokožku, vlasy, kůži a nehty.

Formy

Makový olej se nejčastěji využívá buď přímo po lžičkách, či se přidává do pokrmů. Též se používá v kosmetickém odvětví a při masážích.

Modrý mák z obchodu se přidává do pečiva, dezertů, omáček.

Upozornění a nežádoucí účinky

Jiří Janča nedoporučuje samostatný sběr a užívání máků, jednak pro jeho prudké a nebezpečné účinky, ale hlavně proto, že jeho odborné využití formou továrních specialit (např. balený mák z obchodu, makový olej) je dokonale propracováno. Nevhodný je též lidový odvar z makovic.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin III. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedia

Zmíněné produkty:

Makový olej