Himalájská sůl a zdraví

Himalájská sůl účinkyVšem známá pohádka Sůl nad zlato výtečně vystihuje fakt, že sůl je v našich životech nezaměnitelná a pokud jí užíváme ve správné formě a s mírou, tak naše zdraví může jedině podpořit. Je důležitá pro mnohé orgány včetně nervů, cévního systému a pohybového aparátu.

Jednou z vhodných variant je určitě himalájská sůl, která vznikala postupně v průběhu milionů let procesem odpařováním a krystalizací mořské vody. Následně byla pokryta vrstvou lávy, a nejspíše proto si zachovala svou čistotu a prospěšné látky. Sůl bývá nejčastěji těžena na úpatí Himalájí, přesněji v kamenném solném dole Khewra v Pakistánu, který je považován za jeden z největších a nejstarších solných dolů na světě. Předpokládá se, že obsahuje přes 200 milionů tun soli a že nám vystačí minimálně na dalších 700 let.

Součástí soli je kromě choridu sodného, také velké množství minerálů a stopových prvků, přičemž některé zdroje uvádějí, že by mohla obsahovat až 84 různých prospěšných látek. Obsahuje železo, které jí dodává charakteristické zbarvení od bílé až po načervenalou. Dále v ní nalezneme hořčík, draslík, vápník, sodík a další významné látky.

Himalájská sůl a účinky

  • Podporuje rovnovážnou hladinu pH v těle, což má vliv na imunitu, trávení a celkové zdraví.

Dr. Mark Sircus, který vystudoval akupunkturu a orientální medicínu, o soli říká: „Dávka soli každý den může významně pomoci našemu trávení. Podporuje rovnováhu trávicích šťav, stimuluje peristaltiku, reguluje metabolismus a navozuje kyselo-zásaditou rovnováhu.“

  • Má kladný vliv na dýchací soustavu, na což již upozornily některé menší výzkumy.

Zároveň čistí ovzduší. Ve mnohých městech můžeme narazit na tzv. solné jeskyně, které využívají účinků soli jako doplněk klasické léčby některých dýchacích obtíží, a dokonce již existuje i termín haloterapie neboli terapie solí.

  • Obsažené minerály a stopové prvky podporují zdraví svalů, kostí, krve a nervové soustavy.

Výzkum z roku 1989 došel k zajímavým závěrům, kdy se ukázalo, že strava s nižším obsahem sodíku způsobila častější probouzení během noci a kratší době spánku.

Dávkování

Himalajská sůl se používá stejně jako kuchyňská, takže ji lze přidávat do pokrmů během přípravy či až poté. Sůl se obvykle prodává jako hrubozrnná, ale lze ji také najít v jemně namleté formě či ve velkých blocích, která je spíše určena pro dekorativní účely.

Jako v případě jakékoli jiné soli bychom si měli hlídat příjem sodíku. Himalájská sůl může být velmi přínosná, ale i tak není vhodné její konzumaci přehánět. Přílišné množství sodíku způsobuje zadržování vody, takže může přílišná konzumace soli vést k různým zdravotním potížím. Většinou se doporučuje, aby maximální dávky nepřekročily množství 2300 mg denně.

Sůl se dá také inhalovat nebo ji můžeme použít do koupele.

Pozor na jód!

Himalájská sůl obsahuje pouze stopové množství jódu a není do ní záměrně přidáván, jak tomu je u klasické soli. Proto musíme buď užívat potraviny s vysokým obsahem tohoto prvku, nebo využívat doplňky stravy. Jód je zásadní pro správnou funkci štítné žlázy, která ovlivňuje celou řadu pochodů v organismu. Mezi významné zdroje jódu patří mořské řasy či ryby, ale je též obsažen ve fenyklu, špenátu, česneku a mrkvi.

Zdroje: vyvazenezdravi.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Růžová himalájská sůl

Černá himalájská sůl