Grep a zdraví (grapefruit a zdraví)

Grep a zdraví (grapefruit a zdraví), grepové kapky účinkyGrapefruit (grep) určitě není nutné představovat. Jedná se o tropické ovoce, pocházející ze stejnojmenného stromu, který obvykle dorůstá do výšky 5-6 metrů, vzácně až 13–15 m. Existuje dnes v nejrůznějších barevných odstínech – bílý, růžový či červený. Přičemž se liší i chuťově – bílé a růžové jsou více hořké, červené sladší.

Grep byl poprvé objeven v roce 1750 na ostrově Barbados v Karibském moři, odkud se postupně rozšířil do světa. Jde vlastně o křížence pomeranče a indonéského pomela. První strom se ve Floridě objevil v roce 1823 a prakticky se jednalo o turistickou atrakci. Největším producentem grapefruitů je dnes USA.

Grapefruit byl dříve označován jako „zakázané ovoce“ a dnešní název odkazuje na to, že ovoce roste ve skupinkách stejně jako hroznové víno.

Ovoce obsahuje vitamíny C, B1 a K, vlákninu, antioxidanty, minerály a další významné látky. Zároveň je znám nízkým obsahem kalorií.

Účinky

  • Zvyšuje obranyschopnost organismu.
  • Podporuje krevní oběh, přispívá ke snižování hladiny cholesterolu a má příznivý vliv na tlak. V americkém výzkumu z roku 2012 bylo zaznamenáno snížení tlaku a zlepšení hladiny cholesterolu u skupiny, která jedla grapefruit každý den v průběhu 6 týdnů (1).
  • Může přispívat ke snižování nadbytečné váhy, a proto se často zařazuje do jídelníčku při dietách. Například z amerického výzkumu z roku 2006 vyplynulo, že ti lidé, kteří užívali čerstvý grapefruit před jídlem, měli lepší výsledky ve snižování nadměrné váhy, než ti, kteří ovoce neužívali (2, 3, 4).
  • Může mít příznivý vliv na regulaci hladiny cukru v krvi, na což již poukázalo několik výzkumů (5, 6).
  • Vzhledem k tomu, že ovoce obsahuje významný podíl vody, tak podporuje hydrataci organismu.
  • Dle některých výzkumů může grapefruit hrát roli v prevenci vzniku ledvinových kamenů (7, 8, 9).
  • Pro dezinfekční účinky se též často využívá v kosmetických přípravcích.

Formy

Ovoce je možné užívat samostatně či jej přidávat do nejrůznějších pokrmů a nápojů např. salátů, dezertů či smoothie. Často se též vyskytuje ve formě grepových kapek či sirupu.

Kontraindikace

Grep se nedoporučuje kombinovat s některými léky (např. antidepresiva, imunosupresiva, některé léky na vysoký tlak apod.), takže se vždy doporučuje před užíváním konzultovat ošetřujícího lékaře.

Zmíněné produkty:

Grepový sirup

Grepové kapky