LAPACHO neboli „nápoj Inků“

Již samotné přízvisko připomíná to, že si tento čaj velmi oblíbili Inkové. A ne nadarmo! Vždyť nejen příjemně chutná, ale má i celou řadu pozitivních účinků na náš organismus.

Lapacho stromJeho domovinou je Jižní Amerika a do Evropy se dostal až s postupem času, kde jej začali studovat tamější vědci. Inkové jej používali na nejrůznější nemoci a výsledek je nejspíš uspokojoval, jelikož jej nazývali „stromem života.“

Lapacho neboli portugalsky Pau D’Arco se připravuje z vnitřní kůry stejnojmenného stálezeleného stromu s růžovými kvítky (Tabebuia serratifolia), který roste na území Brazílie, Bolívie, Peru, Paraguayi a severní Argentiny. Existuje více odrůd, ovšem cenné jsou pouze určité z nich, přičemž některé dosahují stáří až 700 let. Mezi ty nejvýznamnější patří Lapacho colorado a Lapacho morado (červené a tmavě červené až fialové). Mimochodem rozlišit kvalitní odrůdy od méně kvalitních mohou pouze zkušení odborníci.

Bylinný čaj neobsahuje kofein a je bohatý na vitamíny a minerály.

Konkrétní účinky:

  • Povzbuzuje látkovou výměnu a čistí organismus. Podílí se na odstranění usazenin a nečistot včetně těžkých kovů a toxinů.

Čaj Lapacho a účinek na organismusExistuje doporučovaná očistná kůra, která se využívá především po chemoterapii, kdy je tělo plné agresivních jedů a výše zmíněných toxinů. Zároveň podporuje funkci jater a ledvin. Pro dodržení správné očistné kůry se doporučuje lapacho užívat po dobu 2 až 3 týdnů, poté na týden vysadit a zase celý proces opakovat.

  • Díky obsaženým bioaktivním látkám (katechiny, saponiny, chinony atd.) podporuje funkce imunitního systému, používá se při nachlazeních a onemocněních dýchacích cest.
  • Používá se též během léčby cukrovky.
  • Pozitivně ovlivňuje činnost nervové soustavy, pomáhá proti migréně a nespavosti. Vhodný je i pro lidi trpící Parkinsonovou nemocí či sklerózou.
  • Zamezuje vytváření otoku a usazenin v krevním oběhu.
  • Podporuje krvetvorbu.
  • Ovlivňuje tvorbu hormonů.
  • Doporučuje se na zažívací obtíže, zácpu.
  • Podporuje mírnění bolesti (např. při různých nádorech nebo bolestech kloubů).
  • Pozitivně ovlivňuje chronická onemocnění.
  • Využívá se při vyrážkách, aplikuje se na zhnisaná místa a při zánětech.
  • Působí močopudně.
  • Má protiplísňové účinky a působí proti virům, parazitům, bakteriím.
  • V posledních letech se též častěji začíná hovořit i o jeho preventivních účincích před vznikem rakoviny, což dokládají různé publikované výzkumy (jeden z nich je uveden ve zdrojích), dle kterých obsažené látky ovlivňují nekontrolovatelný růst buněk. Zároveň se zkoumá jeho pozitivní vliv na zpomalení průběhu leukémie. Mnoho léčitelů jej doporučuje pít nejen během samotné tradiční léčby, ale také po jejím dokončení. Ovšem čaj v žádném případě nenahrazuje samotnou léčbu, lze jej použít jako podpůrný prostředek.
  • Díky antioxidačním účinkům se též debatuje o jeho omlazujících účincích.
  • Používá se i na nejrůznější kožní potíže (lupus, lupénka atd) a také na otoky při alergických reakcích.

Návod: vhodný materiál namočíme v odvaru a přiložíme na postižené místo na cca 30 minut. Procedura by se měla zopakovat 2-3x.

Příprava čaje Lapacho:

Lapacho čajMůže se dělat jednodušší nálev, kdy se čajová lžička zalije vařící vodou a nechá se 7 minut vylouhovat. Druhou variantou je samozřejmě odvar. Do varné nádoby v tomto případě nasypeme 1 lžíci čaje a zalijeme jej studenou vodou, následně přivedeme k varu. Poté ještě povaříme na mírném ohni cca 5 minut. Dále 15 minut louhujeme.

Nápoj se může pít jak teplý, tak i studený a lze si jej i mírně osladit například medem.

Při jeho přípravě se doporučuje spíše užívat nádobí ze skla či porcelánu a hotový čaj neskladovat v plastových nádobách, aby jeho účinky nezeslábly.

V současnosti si můžeme uvařit kromě čistého lapacha také nápoj obohacený o další přísady, jejichž kombinací můžeme docílit mnoha chutí a také zvýšit pozitivní efekt. Často se též kombinuje spolu s Yerba Maté.

Doporučené množství:

Množství vypitého čaje je individuální, obvykle se doporučuje 2 šálky denně – ráno a večer. Lze jej pít delší dobu, jelikož nebyly prokázány vedlejší účinky. Ovšem i zde bychom se měli řídit zlatým pravidlem „všeho s mírou“ a sledovat vlastní tělo a jeho reakci.

Zdroje: celostnimedicina.cz,ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Lapacho