Bylinky na cholesterol

Bylinky na cholesterol (bylinky na snížení cholesterolu)Ačkoliv se obvykle mluví o tom, jak špatný je cholesterol, tak určitě nesmíme zapomínat na jeho význam v organismu. Je součástí buněk, hraje roli při tvorbě hormonů a vitamínu D. Problém tudíž nastává až v okamžiku, kdy dochází k jeho zvýšené koncentraci v krvi. Obvykle se ještě rozlišuje mezi HDL (tzv. „hodným“ cholesterolem), který přispívá k vylučování nadbytečného cholesterolu z organismu, a LDL (tzv. „špatným“ cholesterolem), jehož zvýšená koncentrace způsobuje usazování cholesterolu v cévách.

Vysoká hladina cholesterolu se řadí mezi časté problémy moderního světa a nese za sebou řadu zdravotních rizik. Samozřejmě existují obecná doporučení, která mohou situaci zlepšit. Je vhodné upravit jídelníček (omezit tučná jídla, zvýšit příjem ovoce, zeleniny a vody), nezapomínat na pohyb a eliminovat rizikové faktory např. kouření, tvrdý alkohol apod. Určitě též nesmíme zapomínat na bylinky.

  1. Rozrazil lékařský (Veronica officinallis)

Tuto rostlinu na cholesterol velmi doporučovala Marie Treben:

„Jeden pán mi vyprávěl o velkém obsahu cholesterolu ve své krvi. Z toho důvodu již vícekrát ležel v nemocnici. Radila jsem mu pít čaj z rozrazilu, a to dva šálky denně. Velmi mne potěšilo, když za půl roku povídal, že při nedávném vyšetření byli lékaři překvapeni, když již nezjistili zvýšený obsah cholesterolu.“

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

Bylinka se často přidává do čajů na čištění krve a zároveň má příznivý vliv na trávení.

Příprava čaje z rozrazilu: Jedna vrchovatě naplněná lžička na 1/4 litru vody, jen spaříme, krátce vyluhujeme. Rozrazil můžeme užívat i ve formě tinktury.

  1. Artyčok (Cynara scolymus)

Již několik výzkumů poukázalo na účinky této rostliny v otázce cholesterolu. Například italský výzkum z roku 2018 sledoval vliv extraktu artyčoku na 700 účastníků po dobu 5-13 týdnů. Závěrem bylo snížení koncentrace LDL cholesterolu v krvi (1, 2). Podporuje čištění a má močopudné účinky. Rostlinu nejlépe konzumujeme v syrovém stavu, přidává se např. do salátů, příloh, připravuje se též čaj. Obvykle se doporučuje dlouhodobá kúra.

  1. Pýr plazivý (Elytrigia repens)

Bohužel se považuje za nežádoucí plevel, ačkoliv podporuje čištění organismu a cév. Přispívá k regulaci cholesterolu a celkově posiluje organismus. Pýr je možné užívat ve formě klasického čaje, ovšem je nutné dlouhodobé podávání.

  1. Lněné semínko (Linum usitatissimum)

Lněné semínko léčebné účinkyPodílí se na normalizaci hladiny cholesterolu v krvi a zároveň příznivě působí na kardiovaskulární soustavu. Podporuje detoxikaci. Semínka užíváme v mletém stavu, ale doporučuje se je konzumovat maximálně do 2 hodin po rozemletí (neměli bychom je mlít do zásoby). Přidáváme je do nejrůznějších kaší, salátů, jogurtů apod. Můžeme též užívat lněný olej.

  1. Stévie sladká (Stevia rebaudiana)

Podporuje zdraví cév a srdce. Dle výzkumu z roku 2009 pomohla snížit hladinu LDL („špatného) cholesterolu a naopak zvýšit HDL cholesterol („hodného“) již po měsíčním každodenním užívání (3).

Můžeme ji užívat čerstvou či sušenou, jako prášek či extrakt. Přidává se do nápojů a nejrůznějších pokrmů. Stévie je velmi vhodná i pro diabetiky a předávkovaní bylinou prakticky nehrozí, neboť ve velkých dávkách je její sladkost až odporná.

  1. Psyllium

Podporuje rovnovážnou hladinu cholesterolu, dle některých výzkumů snižuje LDL cholesterol a zvyšuje HDL cholesterol (4, 5). Zároveň přispívá k čištění střev a organismu. Užíváme ve formě prášku, tablet, granulí, bývá též součástí cereálií a pečiva.

  1. Pohanka (Fagopyrum esculentum)

Švédský výzkum z univerzity Uppsala a Baltimorský výzkum poukázal na to, že rostlina podporuje snižování špatného cholesterolu – LDL (6). Pohanka je obecně velmi prospěšná pro cévy, podporuje pevnost a pružnost stěn, užívá se při křečových žilách, hemoroidech a problémech prokrvení. Rostlinu můžeme začleňovat přímo do naší stravy ve formě příloh (lze ji přidávat do polévek, kaší, dělat z ní palačinky). Vhodnou volbou je určitě pohankový med. Tradičně se též užívá pohankový čaj, který se připravuje obvyklým způsobem.

Příprava: Jedna čajová lžička pohanky se přelije 250 ml vroucí vody a nechá se v zakryté nádobě cca 10 minut odstát. Následně scedíme a pijeme čerstvý.

  1. Zázvor (Zingiber officinale)

Zázvorový čaj recept

Podporuje snižování špatného (LDL) cholesterolu, což bylo závěrem některých vědeckých výzkumů (7, 8). Užíváme jej nejčastěji ve formě čaje.

  1. Zelený čaj (C. sinensis)

Pokud máte rádi zelený čaj, tak vás určitě potěší zpráva, že má příznivý vliv na cévy a chosterol.

„V oboustranně anonymním pokusu, eliminujícím i placebo-efekt, který uskutečnila divize kardiovaskulární medicíny při Univerzitním zdravotním centru ve Vanderbiltu, USA, byl 240 dospělým osobám podáván buď extrakt ze zeleného čaje v podobě 375 mg kapsulí nebo placebo (neškodná náhražka). Po 12 týdnech, pacienti, kterým byl podáván čajový extrakt, měli významně nižší úrovně LDL cholesterolu a též celkovou hladinu cholesterolů (o 16,4% a 11,3% nižší než na počátku) než druhá skupina. Závěrem doporučili podávání obohaceného theaflavinového extraktu spolu s další dietou jako prostředek ke snižování „špatného“ cholesterolu.“ (9)

Zelený čaj se doporučuje užívat nejlépe ráno, jelikož dodává energii, bojuje s ospalostí a únavou. Neměl by se užívat těsně před spaním a na lačno, aby nedráždil žaludeční sliznici.

  1. Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)

Kotvičník přispívá ke snižování vysoké hladiny cholesterolu, má příznivý vliv na cévy (10). Lze užívat ve formě čaje, tablet či tinktury. Nedoporučuje se však těhotným a kojícím ženám, dětem.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie TrebenHerbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Rozrazil

Lněná semínka

Stévie