Tinktura z arniky recept 

  Tinktura z arniky receptArniková tinktura se nejčastěji využívá zevně a určitě by neměla chybět v žádné domácnosti či na cestách. Jedná se o účinné a rychlé řešení mnoha neduhů. Podporuje rychlé uvolnění krevní sraženiny a regeneruje, takže se využívá na modřiny, podlitiny, rány, odřeniny, pohmožděniny, kožní defekty, černé nehty. Pomáhá i při dlouhotrvajících kožních potížích a ranách. Doporučuje se na otoky, vykloubení, vymknutí a bolesti, záněty pohybového aparátu, natržené svaly. Je však vhodná i na akné či při bodnutí hmyzem. Z tinktury lze též připravit kloktadlo.

  Vnitřně se občas používá při některých zánětech a na cévy, ovšem je nutné ji ředit a užívat v malých množstvích.

  Příprava tinktury je velmi jednoduchá a zvládne ji opravdu každý, takže se pustíme do toho.

  Suroviny:

  • 1 polévková lžíce (cca 10 g) arniky
  • 200 l alkoholu

  Příprava:

  Nejdříve rozdrtíme jednu polévkovou lžíci květu nebo kořene arniky a následně je zalijeme 200 g 80% alkoholem (lze využít i méně procentní čistý bílý alkohol např. vodku). Směs necháme na tmavém místě po dobu 10-14 dní louhovat a občas ji protřepeme. Poté přecedíme do vhodné nádoby.

  Dávkování: K obkladům na poraněná a pohmožděná místa se používá 30 kapek arnikové tinktury rozmíchané v 1 l vody nebo potíráme postižená místa tinkturou zředěnou vodou 1:1. Stejně se používá při revmatismu, kdy se s ní potírají bolavá místa. Vnitřně k tomu můžeme užívat 4 kapky tinktury ve lžíci vody pětkrát denně. Při únavě lze užít 5 kapek ve lžíci vody.

  Upozornění: Pozor u vnitřního užívání je pravděpodobnost alergické reakce! Zároveň se nedoporučuje užívat lidem se zvýšenou srážlivostí krve, během těhotenství a kojení, malým dětem.

  Zevně tinkturu nepoužíváme přímo na otevřené rány, akutní kožní záněty, těžké popáleniny a podobně.

  Zdroje: https://bylinkopedie.cz/prha-arnika/, http://oblibenebylinky.cz/tinktura-z-arniky/#more-2381

  Zmíněné produkty:

  Arnika květ

  Tinktura z arniky (Arnika)