Sirup z černého bezu recept

Sirup z černého bezu receptSirup z černého bezu podporuje naši přirozenou obranyschopnost a zvyšuje úroveň antioxidantů v těle. Je to vlastně velmi chutná prevence vůči mnohým nemocem. Takže se pustíme do jeho přípravy.

Suroviny:

  • 2 l vody
  • 30-40 kusů bezových květů
  • 2 kg cukru
  • 3-5 ks citronů
  • Volitelně 2 lžičky kyseliny citronové

Návod na přípravu:

1, V nějakém vhodném místě s minimem silničního provozu nasbíráme květy černého bezu, tak aby vyplnili cca dvoulitrový hrnec.

2, Květy lehce omyjeme vodou, abychom se zbavili nečistot (je nutné, aby pyl zůstal, takže to moc nepřeháníme). Samozřejmě pokud jste je sbírali v čistém prostředí, tak tento krok směle přeskočte.

3, Dále potřebujeme cca 2 l převařené vody (záleží na objemu nádoby, kterou pro sirup použijete), která již zchladla na pokojovou teplotu. Květenství před naložením zbavíme největších stopek a napěchujeme je do předpřipravené nádoby (např. hrnce). Následně proložíme kolečky oloupaných citronů (ve dvou litrech cca 2 citrony, ale záleží na chuti). Poté dáme nádobu do ledničky nejlépe na 24 hod.

4, Nyní vzniklý nálev přelijeme přes gázu nebo velmi jemné sítko a květenství vymáčkneme, aby se do sirupu dostalo co nejvíce účinných látek. Následně přidáme šťávu z dalších několika citronů nebo prášek kyseliny citronové (minimálně 1 lžička na litr).

5, Do nádoby dáme cukr – na každý litr tekutiny = 1 kg cukru. To nejen zlepší výslednou chuť, ale hlavně cukr funguje jako přírodní konzervant. Lze použít jako třtinový, tak i klasický cukr.

6, Za občasného míchání zahřejeme, dokud se všechen cukr nerozpustí a po přivedení k varu dále již nevaříme.

7, Čisté sterilizované lahve naplníme sirupem, uzavřeme víkem a postavíme je dnem vzhůru. Po vychladnutí lahev otočíme a necháme stát na tmavém a chladném místě.

Podrobněji o bezu:

Černý bez léčivé účinky

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 1. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, recepty.cz

Zmíněné produkty:

Bez černý

Černý bez sirup