Cibulový sirup na kašel – recept

  Cibulový sirup na kašel - receptPrvní příznaky nachlazení, kašel či problémy s průduškami není vždy nutné řešit prášky, někdy totiž stačí využít přírodní metody prověřené tisíciletími. Jedním z takových receptů je i domácí cibulový sirup. Jeho příprava je až směšně jednoduchá a časově nenáročná, avšak výsledky nezanechají dlouho čekat.

  Samotná cibule je opěvovaná již z antických dob, dodnes se považuje za přírodní antibiotikum a v mnohých kulturách je brána za symbol zdraví a vitality. Obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů (B1, B2, méně C), silic (éterické oleje), slizů a pektinů, minerálů (křemík, draslík a další) a dalších. Je vhodná nejen při nachlazení, chřipce či potížích dýchacích cest, ale i na trávení a obecně pro podporu imunity.

  Med vlastnosti cibule významně umocňuje, jelikož se též řadí do skupiny přírodních antibiotik. Úspěšně bojuje s bakteriemi a viry a posiluje celkovou obranyschopnost. Stejně jako cibule, tak i med doslova překypuje prospěšnými látkami –  vitamíny, bílkoviny, minerály, aminokyseliny, éterické oleje, enzymy a mnohé další.

  Jak již všichni jistě tušíme, pokud se tyto dva spojí, vznikne účinný prostředek, kterým si lze pomoci již při prvních příznacích nachlazení či kašle.

  Cibulový sirup recept č. 1

  Suroviny:

  • 1-2 cibule
  • med

  Návod:

  Cibuli očistíme a nakrájíme na malé kousky, které zalijeme v nádobě medem. Necháme takto několik hodin odstát (dokud cibule nepustí šťávu). Nádobu není nutné uzavírat. Poté již stačí scedit a užívat po lžičkách. Pro větší efekt lze užívat i každé 2-3 hodiny několik dní za sebou. Je vždy vhodné připravit každý den nový sirup, aby byl účinek efektivní.

  Cibulový sirup recept č. 2

  Suroviny:

  • 1-2 cibule
  • med (alergici mohou použít obyčejný cukr)
  • citron (není nutný)

  Návod:

  Cibuli a citron očistíme a nakrájíme na plátky (kolečka) a postupně je pokládáme po vrstvách do větší skleněné nádoby (opakujeme kolečko cibule – plátek citronu, přičemž každé zalijeme polévkovou lžící medu).

  Sirup necháme několik hodin stát, dokud cibule nepustí šťávu a následně jej scedíme. Předtím případně ještě zbylou cibuli dobře promačkáme, abychom ještě vymačkali šťávu. Užíváme po lžičkách několikrát denně a opět je nutné si na druhý den připravit nový sirup.

  Zdroje: https://bioporadce.cz/cibulovy-sirup-proti-kasli-recept/, https://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/1137-recepty/1380-cibulovy-sirup-proti-kasli/

  Zmíněné produkty:

  Med 1 kg