Tužebník léčivé účinky

Tužebník léčivé účinkyV lidovém léčitelství se tužebníku jilmovému také někdy říká tavolník, ačkoliv se jedná o příbuzný druh nikoliv o stejnou rostlinu.

Rostlina se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Preferuje spíše vlhčí oblasti s dostatkem slunce.

V Podkrkonoší je tužebník nazýván „chlapice“. Z jeho květu je zde vyráběna osvěžující limonáda podobně jako z květu černého bezu. Chlapice je také jednou z bylin, jejíž květy se objevují ve svatojánské postýlce. Kvůli jeho vůni se často užívá v domech, tuto tradici podpořila i královna Alžběta I. V dřívějších dobách byl též považován za symbol lásky, takže byl častou součástí věnce nevěsty.

Mladé části rostliny se užívají v kuchyni některých zemí při přípravě nápoje, který se podobá čaji. Také se využívá při výrobě některých barev.

Bylinu užívali ještě Keltové a zmínky o ní nalezneme v nejrůznějších rukopisech napříč historií. Mimochodem právě z tužebníku byl vyroben všem známý aspirin. To dokládá i fakt, že základ samotného názvu  – „spirin,“ vzniklo odvozením od staršího vědeckého jména tužebníku, Spiraea ulmaria. Využíval se v medicínách starých civilizací hlavně na tišení bolestí a teploty, ale též i například nevolnosti.

 

Tužebník jilmový účinky

V lidovém léčitelství se jí často díky širokému spektru účinků přezdívá „lék 40 nemocí.“

  • Bylina se využívá při řešení revmatických obtíží a dny. Obklady z tužebníku se přikládají na klouby postižené revmatickými a artritickými bolestmi.
  • V lidovém léčitelství se doporučuje při infekčních horečnatých chorobách všeho druhu. Některé studie prokázali účinnost této rostliny v boji se specifickými bakteriemi (viz zdroje).
  • Užívá se při průjmech a při střevních zánětech, dyspepsii, překyselení žaludku, žaludečních vředech a zánětech, poruše střevní mikroflóry. Podporuje látkovou výměnu.
  • Tužebník jilmový účinkyDoporučuje se při bolestech hlavy, nervových potížích a epilepsii.
  • V lidovém léčitelství se používá při krvácení a na podporu srdce, cév.
  • Využívá se při otocích.
  • Doporučuje se na různé kožní choroby.
  • V lidovém léčitelství se dále používá při nemocech ledvin a močového měchýře.
  • Používá se do čajových směsí pro hubnutí a podporu vylučování přebytečných solí z organismu.

Nežádoucí účinky

I u tužebníku platí zlaté pravidlo – vše s mírou. Ačkoliv nejsou známy případy, kdy by tužebník uškodil, spíše se nedoporučuje jeho užívání lidem s většími problémy se srážlivostí krve (např. těžká hemofilie) či astma. Též by jej neměli užívat lidé s nesnášenlivostí na acetylsalicylovou kyselinu.

Formy

Nejčastěji se bylinka užívá ve formě směsí, ovšem někdy ji lze používat i samostatně ve formě nálevu, který lze využívat nejen vnitřně, ale i zevně. Existuje též možnost využívat tužebníkovou tinkturu.

Příprava nálevu: lžičku (4-5 g) bylinek zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut vyluhovat. Doporučuje se užívat 2-3 denně.

Příprava tinktury: cca 130 g natě tužebníku dáme do vhodné nádoby zalijeme 1 litrem 45% alkoholu a necháme 3 týdny stát. Směs se doporučuje občas protřepávat a na konci tohoto období ji scedíme. Užívá se cca 10-20 kapek 2-3 denně.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 5. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Tužebník nať

Tužebník jilmový kapky