Léčebné účinky konopí

Léčebné účinky konopí svým rozsahem představují přírodní a levnou alternativu k dnes vyráběným klasickým lékům a tím i nevítanou konkurenci farmaceutickému průmyslu.

Léčebné účinky konopí

Bohužel mnohým z nás se slovem konopí asociují spíše negativní myšlenky, avšak za to nemůže samotná rostlina, nýbrž názory dnešní společnosti. Samotné konopí je doslova rostlina nad zlato, jelikož dokáže často pomoci v těch případech, kde jsou klasické metody bezradné. Ale vše po pořádku…

Pro léčebné účely se používá konopí seté neboli technické (Cannabis sativa var. sativa). To je poddruh konopí, který se výhradně pěstuje a zplaňuje opravdu ojediněle. Může dorůstat výšek až čtyřech metrů, přičemž se od konopí setého indického (Cannabis var. indica) odlišuje právě tím, že neobsahuje omamné látky.

Pár zajímavostí z historie konopí…

Konopí rozhodně nepatří mezi novinky posledních let, jedná se o jednu z nejstarších hospodářských bylin. Z jeho vlákna se vyráběly nejen velmi kvalitní textilie, ale i papír a stavební materiály s výrazně příznivými ekologickými vlastnostmi. Mimochodem první džíny, které vyrobila firma Levi Strauss, byly právě z konopí.

Z rostliny lze vyrábět motorové palivo, které by mohlo nahradit ropné produkty či se využívá při recyklaci. Je též velmi vhodnou plodinou pro rekultivaci starých povrchových dolů, hald a pozemních skládek, protože vytahuje z půdy těžké kovy a vytváří bohatou vrstvu humusu. Zemědělci si už dávno všimli, že tato rostlina odpleveluje jejich pole a zhodnocuje půdu, a tuto její vlastnost využívali při střídání plodin na obhospodařovaných pozemcích.

Dlouhou dobu patřilo konopí ke stravě obyčejných lidí. Připravovaly se z něj tradiční pokrmy jako oblíbené židovské jídlo „Tzaddi“ nebo semencová polévka „semientiatka“ vařená v Polsku, Litvě a Lotyšsku tradičně na Tři krále. Semencová kaše bývala běžným jídlem venkovského lidu v Čechách i na Moravě, v některých oblastech Ruska je stále oblíbené semencové máslo. Konopí se využívalo i v klášterech po celé Evropě a Asii. Podle jednoho z výkladů pojídal Buddha během půstu pod stromem Osvícení jedno konopné semínko denně.

Konopí v medicíně

Samozřejmě se též rostlina od pradávna hojně využívala v medicíně. Před více než 2 000 lety lékárníci staré Číny  aplikovali bylinu při řadě potíží. Využívali její schopnost tišit bolesti, odstranit nespavost a uklidňovat nejrůznější nervové potíže. Zřejmě první psaný lékopis Pen Ts’ao Ching (Kánon bylin Božského zemědělce) sestavil ve 3. tisíciletí př. n. l. mýtický čínský císař Shen Nung (2737 až 2697 př. n. l.). Konopí v něm označil za elixír nesmrtelnosti. V Asie se rostlina užívala na podporu trávení a různé typy bolestí. V Africe, kam se postupně též rozšířila, byla využívaná na léčbu malárie. Ještě během 19. století pomohla konopná semínka překonat obyvatelům Austrálie dva rozsáhlé hladomory. V Evropě se rostlina používala při silných bolestech např. při dně a byla běžnou součástí léčebných praktik. Léčily se jí i historicky známé osobnosti jako třeba britská královna Viktorie, která ji užívala na migrénu a menstruační bolesti. Její osobní lékař Sir Russell Reynolds v prvním čísle dnes již věhlasného lékařského časopisu The Lancet řekl: „Pokud je konopí čisté a obezřetně užívané, můžeme je považovat za jednu z nejcennějších medicín, jaké má lékařská věda k dispozici.“

Popularita konopí se držela až do přelomu 19. a 20. století, avšak poté začala postupně klesat. Důvodem toho bylo především hromadné rozšíření aplikace léků injekcemi. Většina aktivních složek této byliny se totiž nerozpouští ve vodě, ale pouze v alkoholu nebo tuku, a není proto vhodná pro injekční použití, a proto se zájem o konopí začal postupně vytrácet.

Teprve v posledních desetiletích minulého století začalo konečně jeho obrození a zájem o něj začal postupně narůstat. Začaly se provádět nové výzkumy a experimenty. Ovšem zůstává otázkou, zda farmaceutický průmysl vůbec dovolí návrat tak levnému a efektivnímu řešení…

Výsledky studie o léčbě konopím provedené ve Velké Británii (I. J. of Clinical Practice, 3/2005) jasně vyznívají ve prospěch účinnosti terapeutického působení konopí. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší vědecký výzkum provedený na populaci 3000 chronicky nemocných pacientů s věkovým průměrem 53 let. Více než dvě třetiny dotázaných uvedly, že nikdy neužívali konopí k jiným než léčebným účelům.

Zjistilo se, že s klesajícím věkem stoupal zájem o tuto léčbu, takže do budoucnosti se dá předpokládat, že ještě vzroste podíl pacientů léčících se konopím. Ukázalo se, že překvapivě vysoký počet 32% chronicky nemocných pacientů se léčí nebo léčil konopím. Sledovaní pacienti konopí užívali většinou na roztroušenou sklerózu, chronické bolesti, neuropatie, deprese, artrózu, gastro-intestinální choroby, migrény, alergie, bolesti páteře, astma, nechtěnou ztrátu tělesné váhy a poranění míchy.

V oblasti výzkumu léčebného působení konopí má Česká republika starou tradici – v 50. letech 20. století pod vedením Prof. Dr. Jana Kabelíka vypracovala olomoucká Universita Palackého rozsáhlou studii antibakteriálních účinků konopí, která je dodnes citovaná v mezinárodních odborných pramenech jako význačná a ojedinělá práce svého druhu.

Účinky konopí

Z konopí se využívá jednak plod (Fructus cannabis sativae), a jednak nať (Herba cannabis sativae), trhaná zpravidla jen z vršků rostliny.

Konopné semínko účinkyRostlina obsahuje celou řadu významných látek – organické kyseliny, sacharidy, cannabiol (CBN), cannabidiol (CBD), tetrahydrocannabiol (THC, jehož obsah v technickém konopí je velmi nízký 0,2-0,3%) a další látky. V semenech je obsažen hodnotný olej, bílkoviny, cholin, trigonellin a enzymy.

Výčet účinků konopí se s každým novým výzkumem více a více rozšiřuje. Níže uvádíme hlavní okruhy jeho použití.

 • Bolesti

Například v USA se konopí využívá přímo v klasické medicíně na různé bolesti. Dle názorů pacientů jim užívání konopí umožňuje žít normálním životem na rozdíl od léků na bolesti, které mají často řadu vedlejších účinků. Rostlina se využívá často na chronické bolesti, ale i na menstruační či bolesti hlavy, migrény.

 • Viry a bakterie

Kanabinoidy, které jsou obsažené v konopí, mají výrazné antibiotické účinky, což prokázaly výzkumy provedené v Olomouci. Působí prakticky proti všem gram+ a některým gram- baktériím, dokonce i proti baktériím resistentním na klasická antibiotika. Výzkum provedený Dr. G. Lanczem v roce 1990 na Universitě v Tampě prokázal u THC silný antivirální účinek, který se úspěšně využívá při léčbě oparů (i pásových).

 • Při revmatismu a artróze, bolestech páteře a svalových křečích

Studie britských vědců publikovaná koncem roku 2005 v časopise Rheumatology potvrdila účinnost konopí při léčbě revmatické artrózy. K aplikaci léčivých kanabinoidů byl použit ústní sprej Sativex nedávno vyvinutý firmou GW Pharmaceuticals. Proti revmatismu můžeme použít listovou drogu ke koupeli rukou nebo nohou. Požívané vnitřně nebo ve formě obkladu či masti je konopí účinným prostředkem i proti bolestem páteře a svalovým křečím. Rostlina podporuje svalovou relaxaci a užívá se i při fibromyalgii.

 • Na dýchací cesty a astma

Konopí má příznivý vliv na průchodnost dýchacích cest a usnadňuje vylučování hlenů ze sliznic. V budoucnosti by mohlo úspěšně nahradit mnohé léky předepisované na astma, přičemž nemá vedlejší účinky.

 • Zažívací potíže, nechutenství a nevolnost

V Indii se konopí od pradávna užívalo na trávicí potíže. Rostlina je vhodná na žaludeční problémy, pomáhá při nechutenství a nevolnostech.

 • Podpora zdraví střev a řešení Crohnovy nemoci

První samostatná studie o terapeutických účincích konopí na toto chronické zánětlivé onemocnění zažívacího traktu (Morbus Crohn) provedená kalifornskou lékařskou společností Society of Cannabis Clinicians zjistila, jak v tlustém střevu funguje endokanabinoidový systém a že kanabinoidy napomáhají při obnově střevní výstelky. Zároveň s výrazným zlepšením symptomů se u pacientů užívajících konopí snížil příjem léků klasické medicíny.

 • Epilepsie, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc

Rostlina snižuje frekvenci i intenzitu záchvatů u epileptiků, ale neohrožuje jejich zdraví nebezpečnými vedlejšími účinky jako u klasických léků. S podobnou účinností působí i u pacientů s roztroušenou sklerózou, jimž pomáhá proti odumírání nervů. Dále se využívá i při poškození míchy. Konopí je rovněž účinné v případě Parkinsonovy nemoci. Výzkum provedený v letech 2002-2004 týmem českých vědců pod vedením Dr. E. Růžičky prokázal, že kanabinoidy příznivě ovlivňují především bradykinezi a že pro ovlivnění příznaků PN je důležité pravidelné dlouhodobé užívání malých dávek konopí.

 • Rakovinové nádory

Konopí čajAčkoliv nebylo konopí oficiálně prohlášeno za lék na rakovinu, přesto již existují výzkumy, které to dokazují. Jedním z vůbec prvních experimentů, který prokázal jeho protinádorové účinky, byl výzkum z roku 1974 v Medical College of Virginia za podpory americké vlády. Původně měl prokázat, že konopí poškozuje imunitní systém. K velkému překvapení politiků však místo toho objevil, že rostlina zpomaluje šíření tří druhů rakoviny u myší – plicní rakoviny, rakoviny prsu a virální leukémie – a prodloužila život pokusných zvířat o 36%.

Americká vláda výsledky výzkumu zatajila, ale v roce 1988 tým španělských vědců objevil, že THC selektivně navozuje programovanou smrt buněk rakovinových nádorů, aniž by negativně zasáhly okolní zdravé buňky. Zároveň je konopí vhodné i při chemoterapii, kdy zmírňuje vedlejší symptomy této léčby (nevolnost, zvracení apod.)

 • Stres a nespavost

Konopí navozuje stav relaxace a uvolnění. Terapeutický účinek je prokázaný u nespavosti, organismus se celkově lépe vyrovnává s následky stresu.

 • Zelený zákal (glaukom)

Konopí snižuje nitrooční tlak, který je hlavní příčinou tohoto onemocnění. Přitom bylina nezatěžuje ani játra, ani ledviny.

 • Pokožka, vlasy, nehty

Konopí posiluje zdraví pokožky a má hojivé účinky. Využívá se na nejrůznější druhy ekzémů, lupénku, akné, opary (herpes simplex, herpes zoster), opuzeniny, oděrky, popáleniny, kousnutí hmyzu, různé plísně, furunkly a hnisavá ložiska a další kožní potíže. Vlasům a nehtům dodává pružnost a pevnost.

 • Chrání srdce

Semeno a výrobky z něj pomáhají při prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Má kladný vliv na krevní tlak, srdce a cévy.

Pro úplnost uvádíme, že zajímavá je i farmakologie konopí indického. V řadě případů bylo dosaženo skvělých léčebných výsledků, například u zeleného zákalu nebo u revmatických chorob doprovázených křečemi. S ohledem na možnost zneužití byl však tento prostředek zatlačen až na okraj zájmu odborných kruhů.

Formy

Semeno se podává buď čajovou formou v běžných dávkách, nebo formou prášku. V tom případě se doporučuje užívat až 4x denně, na špičku kulatého nože. Vršky větviček podáváme také formou odvaru, v množství 2 až 3 šálky denně.

Většinou se podávají samostatně semena, protože je vhodné je před použitím podrtit, což ve směsi není možné. Podrtit by se měla ovšem skutečně těsně před zpracováním, protože jinak velmi rychle žluknou. Listovou nebo větvičkovou drogu však můžeme míchat bez omezení.

Odvar ze semene se používá při močových zánětech, na ochranu sliznic a při bronchitidě na tlumení kašle a chrapotu. Odvar z vršků větviček je používán jako mírný uklidňující prostředek.

Konopný olej se získává lisováním za studena ze semen konopí. Lze jej užívat i dlouhodobě, přičemž příznivě ovlivňuje tvorbu a obnovu buněk v lidském těle a imunitní systém organismu. Venkované, kteří jedli konopnou stravu byli vždy odolnější vůči nakažlivým nemocem.

Konopí nežádoucí účinky

Běžné konopí není toxické a nejsou známy ani žádné kontraindikace.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Konopný olej 100%

Mast z konopí