Jetel luční účinky

Trifolium pratense

Jetel luční účinky

Jetel luční v přírodě tradičně poznáme hlavně podle jeho charakteristických červených nebo bílých květů. Vyskytuje se především na lukách a pastvinách Evropy a v některých oblastech Asie a Afriky.

Jetel luční je vynikající nektarodárná rostlina. Velkou oblibu si získal hlavně ve Spojených státech, kde se z něj vyrábí řada potravinových výrobků.

Předmětem sběru jsou květní hlávky červeného i bílého jetele (Flos trifolii pratensi), ale pokud možno volíme raději vždy hlávky červené. Kromě jetele lučního se někdy užívá i jetel plazivý, nověji známý jako jetelovec plazivý (Amoris repens). Na tomto místě je třeba zvlášť upozornit, že v podmínkách České republiky roste okolo dvaceti druhů jetele a že ne všechny druhy mají terapeutické účinky.

Jetel byl odpradávna považován za bylinu kouzelnou, magickou, používanou proti kouzlům a zlým duchům. Dodnes se čtyřlístek považuje za talisman štěstí.

Američtí Indiáni doporučovali jetel hlavně na bolavé oči a jako prostředek při spáleninách. Na jaře jedli jeho listy jako zeleninu a na tuto tradici navázali i američtí výrobci speciálních potravin. V 19. století se začaly objevovat zprávy o užitečnosti jetele při léčbě zhoubných nemocí.

Účinky

  • Bylina se uplatňuje hlavně při průjmech, zvracení, otravách jídlem. Podporuje funkci jater.
  • Využívá se při kašli (i černému), rýmě, nachlazení, bronchitidě.
  • Volí se u revmatismu a křečí. Ve formě obkladů se používá při artritických bolestech, lze ji též použít do koupelí.
  • Používá se při oteklých lymfatických žlázách a problémech lymfatického systému.
  • Čistí krev a doporučuje se při cukrovce, podporuje zdraví srdce a cév. Využívá se jako prevence avitaminózy například při rekonvalescenci či anémii.
  • Čaj z jetele má zklidňující účinky, užívá se pro snazší usínání a nerušený spánek.
  • Jetel je vhodný při různých hormonálních potížích včetně problémů s bolestivou a nepravidelnou menstruací a nepříjemných potíží během menopauzy. Potvrdily to i výsledky vědeckých analýz, které poukázaly na obsah přírodních látek tzv. fytoestrogenů, které jsou příbuzné svojí strukturou ženským pohlavním hormonům estrogenům.

Vědecká studie z Univerzity Illinois z města Chicago se zabývala působením červeného jetele během klimakteria a zjistila, že zmírňuje nepříjemné průvodní symptomy. To dokázal i další výzkum, kterého se na dobu 180 dní zúčastnilo 53 žen ve věku nad 40 let.

Výsledky rakouského výzkumu poukázaly na výrazné zlepšení nálady, kvality spánku a zmírnění únavy při podávání extraktu jetele.

  • Bylina podporuje regeneraci a sílu kostí a zmenšuje risk osteoporózy, a to hlavně v průběhu menopauzy.

Dánský výzkum sledoval 60 žen s průměrným věkem 52,5 po dobu 12 měsíců. Výsledkem bylo potvrzení pozitivního efektu jetele na zdraví kostí.

  • Zevně se užívá při dezinfekci kůže a ke koupelím. Je vhodný na vyrážky, kožní problémy. Omývání jetelem se doporučuje při ekzémech a lupénce. Čerstvé květy se přikládají na hmyzí bodnutí.

Formy užívání

Jetel účinky

Nejběžnější formou užívání je nálev, zhotovený běžným postupem. Čaje z květů se mohou užívat i delší dobu.

Příprava: cca 1 čajovou lžičku zalijeme 250 ml vařící vody a následně scedíme. Užíváme 2-3 denně.

Jetel lze kombinovat i s jinými bylinkami. Například pro posílení expektoračních účinků volíme kombinace s mátou, fenyklem, mateřídouškou nebo tymiánem. Jako metabolikum ji kombinujeme zejména s kořenem a listem pampelišky.

Z jetele lze též připravit koupel, která je vhodná např. při revmatismu (do koupele přidáme 4-5 polévkových lžic či pár hrstí byliny).

Nežádoucí účinky

U byliny nebyly prokázané žádné vážnější nežádoucí účinky ani kontraindikace. Avšak tradičně by se mělo dbát zvýšené opatrnosti při těhotenství a před užíváním je vhodná konzultace s lékařem.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2 díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Jetel červený

Tinktura z jetele (Jetel)