Jestřabina lékařská

Jestřabina lékařská účinkyJestřabina lékařská (Galega officinalis) roste nejen volně v přírodě, ale zároveň se i záměrně pěstuje pro léčebné účely, jako krmivo, ale i jako okrasná rostlina. Vyskytuje se v Evropě, Asii a v horách východní Afriky. Lidově se jí přezdívá kozí routa či polní štědřenec.

Bylina se využívala při přípravě salátů a některých pokrmů a v Itálii je používána dodnes. Pro léčebné účely se užívala již od středověku. Používala se pro podporu laktace, což se následně odrazilo i v jejím latinském názvu, který vznikl z řečtiny a znamená „přinášející mléko.“ Doporučovala se při horečce a na snížení abnormální hladiny cukru v krvi. Jednu dobu byla dokonce využívána v boji s morem, spalničkami, spálou a epilepsií.

Účinky

  • Bylina se používá jako podpůrný prostředek pro zvýšení tvorby mateřského mléka.
  • Snižuje hladinu krevního cukru u diabetů II. typu, a bývá proto označována jako orální inzulín či přírodní antidiabetikum. Postupně redukuje nutnost aplikace inzulínu.

Nať jestřabiny obsahuje glukokinin galegin, což byla vzorová látka pro syntetickou výrobu biguanidového PAD metforminu (jedná se o perorální antidiabetikum, které se rutinně používá v léčbě diabetu mellitu 2. typu).

  • Působí močopudně a podporuje metabolismus.
  • Zpevňuje cévní stěny a přispívá k čištění krve.
  • Je potopudná a využívá se při zánětech krku.
  • Zevně se užívá na ekzémy (doporučuje se i na mokrý ekzém) a lišej.

Formy

Obvyklou a vlastně jedinou lékovou formou je nálev, připravený běžným způsobem. Ovšem nejčastěji se neužívá samostatně, ale ve směsích s jinými bylinami. Jako podpůrný prostředek pro tvorbu mléka se často kombinuje s drceným fenyklem. Při cukrovce jsou vhodné kombinace s listem borůvky, dále též s fazolovými lusky, kořenem a listy pampelišky, listem kopřivy, natí pelyňku brotanu nebo kořenem lopuchu.

Čaj na podporu kojení: směs 30 g jestřabiny lékařské, 20 g plodů koriandru setého, 20 g kopru a semen fenyklu.

Kontraindikace

Při dodržování doporučených dávek se žádné nepříznivé účinky neobjevují, ovšem obvykle se doporučuje užívat v bylinných směsích s jinými bylinkami, obzvláště pokud se užívá dlouhodobě.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča Josef A. Zentrich, praktickelekarenstvi.cz

Zmíněné produkty:

Jestřabina nať