Zelený čaj a zdraví

Zelený čaj a zdravíZelený čaj je dnes rozšířen po celém světě a patří mezi ty neoblíbenější nápoje vůbec. V minulosti byl jednu dobu využíván i jako platidlo a dopřát si jej mohli jen ti nejbohatší. Ostatní jej občas kombinovali s jinými surovinami například rýží, aby tím snížili výslednou cenu čaje. Tak vznikl i Genmaiča, který byl nazýván lidovým čajem.

Z archeologických výzkumů vyplývá, že původní domovinou zeleného čaje je nejspíše oblast Číny. Což připomíná i jedna stará legenda, která připisuje jeho objevení jednomu čínskému císaři Šen-nung, kterému prý při ohřívání vody do kotlíku omylem spadly lístky čajovníku. Poté, co vzniklý nápoj ochutnal, byl mile překvapen jeho příjemnou vůní a chutí, zároveň cítil větší energii.

Zelený a černý čaj pocházejí ze stejné rostliny – čajovníku čínského (Camellia sinensis). Jejich odlišnost tkví v rozdílném procesu zpracování čajových listů, kdy u zeleného procházejí minimální oxidací. Stálezelené keře čajovníku se pěstují na rozsáhlých plantážích někdy i ve výškách 2000 metrů n.ú.m. Sběr již dnes často probíhá pomocí strojů, což v ohledu kvality ustupuje manuálnímu. Většinou se dává přednost těm nejsvrchnějším lístkům. Nejkvalitnější a nejdražší je obvykle čaj z první sklizně. Jednotlivé druhy zeleného čaje se pak liší dle podmínek ve, kterých rostou, a způsobu zpracování např. Sencha se pěstuje na slunci, a Matcha zase ve stínu. Výslednou chuť čaje ovlivňuje celá řada faktorů jako jsou způsob zpracování, doba sběru, velikost hrnku a konvice, teplota vody, ale dokonce i její původ. Obvykle se říká, že nejlepší je měkká voda z nízkých nadmořských výšek, ale Honda-san, čajový expert z Japonska, se domnívá, že nejlepší je pravděpodobně ta voda, které pochází ze stejné oblasti, kde čaj vznikl.

Kissa Yojoki, neboli Kniha čaje, sepsaná zenovým mnichem jménem Eisai v roce 1191, popisuje pozitivní účinky pití zeleného čaje. Například mluví o jeho účincích na kocovinu, opary a uhry. Vysvětluje jeho působení na trávení, nervový systém včetně nemoci „beri-beri,“ močovou soustavu. V knize je zmíněno i dávkování a způsoby podávání čaje u jednotlivých chorob.

Účinky

 • Jelikož zelený čaj obsahuje kofein, tak má povzbuzující účinky, dodává energii, zlepšuje koncetraci.
 • Je to přírodní antioxidant a přispívá k podpoře imunity.

Studie z roku roku 2006 publikovaná 13. září v magazínu Journal of the American Medial Association, která ji prezentovala jako „Konzumace zeleného čaje je spojená se snížením úmrtnosti zapříčiněným rakovinou.“ Studie, vedená japonskou univerzitou Tohoku, sledovala 40 520 dospělých japonců ve věku mezi 40 a 79 lety, kteří neměli mrtvici, srdeční záchvat nebo rakovinu při zahájení výzkumu v roce 1994.

 • Studie sledovala všechny účastníky po celých 11 let a monitorovala všechny příčiny úmrtí a po 7 let monitorovala specifická úmrtí. Účastníci, kteří pili 5 a více šálků čaje denně měli o 16 procent nižší riziko předčasného úmrtí a o 26 procent nižší riziko výskytu kardiovaskulárních chorob, než účastníci, kteří pili méně než jeden šálek čaje denně.
 • Studie dále uvádí, že „pokud zelený čaj chrání člověka proti kardiovaskulárním chorobám nebo rakovině, lze očekávat, že pití tohoto nápoje se bude částečně podílet na prodloužení života, kde právě kardiovaskulární choroby a rakovina jsou dvě celosvětově nejčastější příčiny předčasného úmrtí.“
 • Zelený čaj podporuje hydrataci organismu.
 • Některé výzkumy již poukazují na příznivý vliv čaje na cévy a cholesterol. Zároveň podporuje snižování vysokého tlaku (1).

„V oboustranně anonymním pokusu, eliminujícím i placebo-efekt, který uskutečnila divize kardiovaskulární medicíny při Univerzitním zdravotním centru ve Vanderbiltu, USA, byl 240 dospělým osobám podáván buď extrakt ze zeleného čaje v podobě 375 mg kapsulí nebo placebo (neškodná náhražka). Po 12 týdnech, pacienti, kterým byl podáván čajový extrakt měli významně nižší úrovně LDL cholesterolu a též celkovou hladinu cholesterolů (o 16,4% a 11,3% nižší než na počátku) než druhá skupina. Závěrem doporučili podávání obohaceného theaflavinového extraktu spolu s další dietou jako prostředek ke snižování „špatného“ cholesterolu.“ (2)

 • Zelený čaj často figuruje v otázce hubnutí, kdy je doporučován jako doplněk zdravé stravy a pohybu. Při pití čaje za účel hubnutí se většinou doporučuje užívání cca 2 hodiny před spánkem či 30-60 min před cvičením.

„Studie publikovaná v lednu 2005 v magazínu American Journal of Clinical Nutrition uvádí, že „denní konzumace čaje s obsahem 690 mg katechinů po 12 týdnů snížila množství tělesného tuku, což znamená, že příjem katechinů může být užitečný při prevenci a zlepšování chorob špatného životního stylu, hlavně obezity.“

 • Existují spekulace o jeho neuroprotektivních účincích. (3)
 • Příznivě působí na zdraví zubů, využívá se jako prevence zubního kazu a nepříjemného zápachu z úst.
 • Zelený čaj též může mít pozitivní vliv na vlasy, proto se jím doporučuje buď vlasy omývat, či jej přímo vtírat do pokožky hlavy.

Několik vědeckých studií prokázalo, že antioxidant Epigallocatechin gallát, známý pod zkratkou EGCG, podporuje růst vlasů. Vitamíny C a E, které též v zeleném čaji najdeme, mají pozitivní účinky na vlasy. Vitamín C chrání vlasy před poškozením UV zářením a vitamín E obnovuje poškozené a suché vlasy.

 • Existuje pravděpodobnost, že by mohl mít příznivý vliv na kosti a klouby

Antioxidanty v zeleném čaji mohou pomoci prevenci a snížení obtíží při revmatické artritidě, tak alespoň uvádí studie CWRU School of Medicine uveřejněná 13.dubna 2005 ve vydání magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences. Studie zkoumá vliv polyfenolů zeleného čaje na kolagenem vyvolanou artritidu u myší, která je podobná revmatické artritidě u člověka. V každé ze tří testovaných skupin se u myší, kterým byly podávány polyfenoly zeleného čaje rozvinula artritida významně méně často. Z 18 myší, kterým byl zelený čaj podáván, se artritida objevila jen u 8 (44 procent). U 18 myší, které zelený čaj nedostávaly se artritida objevila u všech, kromě jediné (94 procent). Navíc výzkumníci zaznamenali, že 8 myší, které dostávaly zelený čaj a onemocněly artritidou, mělo různé druhy artritidy. (4)

Kdy zelený čaj užívat?

Nejlépe ráno, jelikož dodává energii, bojuje s ospalostí a únavou. Nápoj by se neměl užívat na lačno, aby nedráždil žaludeční sliznici. Nejčastěji se doporučuje pít cca 30-60 min po jídle. Pokud preferujete pití čaje večer, snažte se jej neužívat přímo před spaním.

Příprava

Před louhováním se doporučuje všechno nádobí opláchnout vařící vodou a následně již zalít lžičku čaje (cca 6-10 g) vodou o teplotě 70-80 °C (cca 500 ml). Zelený čaj se většinou louhuje kratší dobu – cca 2-3 minuty.

Nežádoucí účinky

Jak bylo již výše zmíněno, zelený čaj obsahuje kofein, a proto bychom neměli jeho pití přehánět. Jeho konzumace by se měla konzultovat s odborníkem během kojení a těhotenství. Nedoporučuje se užívat při nízkém tlaku.

Zdroje: gunpowder.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Zelený čaj Gunpowder