Zelený čaj a zdraví

Zelený čaj a zdravíTradice pití čaje se nejspíše zrodila již před 5 000 lety. Archeologické nálezy potvrzují, že jeho domovinou je nejspíše oblast Indie a Číny.

Jedna stará čínská legenda připisuje jeho objevení čínskému císaři Šen-nungovi, kterému prý při ohřívání vody do kotlíku omylem spadly i lístky čajovníku. Poté, co vzniklý nápoj ochutnal, byl překvapen nejen jeho příjemnou chutí, ale i tím, že se najednou cítil odpočatý. Od té doby si čaj začal postupně získávat oblibu a rozšířil se i do světa.

Ovšem neužívá se jen v domácnostech, ale též v tradiční medicíně v Indii, Číně, Japonsku a Thajsku, kde se používá na zastavování krvácení a zlepšování hojení ran přes snižování horečky, snižování krevního cukru až po zlepšování trávení.

Kissa Yojoki, neboli Kniha čaje, sepsaná zenovým mnichem jménem Eisai v roce 1191, popisuje pozitivní účinky pití zeleného čaje. Například mluví o jeho účincích na kocovinu, opary a uhry. Vysvětluje jeho působení na trávení, nervový systém včetně nemoci „beri-beri,“ močovou soustavu. V knize je zmíněno i dávkování a způsoby podávání čaje u jednotlivých chorob.

Ať již pijeme černý či zelený čaj, nejčastěji vlastně konzumujeme nápoj pocházející z jedné rostliny – čajovníku obecného. Hlavním rozdílem je až samotný proces zpracování, kdy zelený čaj prochází minimální oxidací. Samotná rostlina představuje sebou stálezelený keř, který se pěstuje na rozsáhlých plantážích někdy i ve výškách nad 2000 metrů. Pro účely výroby se nejčastěji sbírají ty nejsvrchnější listy, které se dle staletých zkušeností považují za kvalitnější.

Zelený čaj a jeho účinky

  • Povzbuzující účinky – obsahuje kofein.
  • Imunita

K zajímavým výsledkům tak například dospěli britští vědci, kteří dlouhodobě sledovali krevní obraz těch, kdo své ráno začínají kávou, aby jej následně srovnali s krevním obrazem pravidelných ranních pijáků zeleného čaje. Výsledky hovoří samy za sebe. Koncentrace antibakteriálních bílkovin byla u milovníků čaje hned pětkrát vyšší!

  • Antioxidant
  • Nervová soustava

Američtí vědci dokázali, že látky obsažené v zeleném čaji také mohou pomáhat proti neurologickým obtížím a souvisejícím poruchám dýchání během spánku. Je tedy možné, že se zelený čaj stane jedním z prostředků, které pomáhají bojovat s onemocněním známým jako obstrukční spánková apnoe. Dnes již existují studie zabývající se vlivem čaje i na Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu.

  • Močopudný efekt
  • Kosti a klouby

Zelený čaj a jeho účinkyAntioxidanty v zeleném čaji mohou pomoci prevenci a snížení obtíží při revmatické artritidě, tak alespoň uvádí studie CWRU School of Medicine uveřejněná 13.dubna 2005 ve vydání magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences. Studie zkoumá vliv polyfenolů zeleného čaje na kolagenem vyvolanou artritidu u myší, která je podobná revmatické artritidě u člověka. V každé ze tří testovaných skupin se u myší, kterým byly podávány polyfenoly zeleného čaje rozvinula artritida významně méně často. Z 18 myší, kterým byl zelený čaj podáván, se artritida objevila jen u 8 (44 procent). U 18 myší, které zelený čaj nedostávaly se artritida objevila u všech, kromě jediné (94 procent). Navíc výzkumníci zaznamenali, že 8 myší, které dostávaly zelený čaj a onemocněly artritidou, mělo různé druhy artritidy.

  • Krevní oběh

„V oboustranně anonymním pokusu, eliminujícím i placebo-efekt, který uskutečnila divize kardiovaskulární medicíny při Univerzitním zdravotním centru ve Vanderbiltu, USA, byl 240 dospělým osobám podáván buď extrakt ze zeleného čaje v podobě 375 mg kapsulí nebo placebo (neškodná náhražka). Po 12 týdnech, pacienti, kterým byl podáván čajový extrakt měli významně nižší úrovně LDL cholesterolu a též celkovou hladinu cholesterolů (o 16,4% a 11,3% nižší než na počátku) než druhá skupina. Závěrem doporučili podávání obohaceného theaflavinového extraktu spolu s další dietou jako prostředek ke snižování „špatného“ cholesterolu.“

  • Buňky

Německá studie odhalila, že přikládání filtrovaného odvaru z extraktu zeleného čaje a horké vody na kůži po dobu 10 minut, třikrát denně může pomoci lidem, jejichž kůže byla poškozena radiační terapií (po 16-22 dnech).

Níže je uvedená studie z roku roku 2006 publikovaná 13. září v magazínu Journal of the American Medial Association, která ji prezentovala jako „Konzumace zeleného čaje je spojená se snížením úmrtnosti zapříčiněným rakovinou.“ Studie, vedená japonskou univerzitou Tohoku, sledovala 40 520 dospělých japonců ve věku mezi 40 a 79 lety, kteří neměli mrtvici, srdeční záchvat nebo rakovinu při zahájení výzkumu v roce 1994.

Studie sledovala všechny účastníky po celých 11 let a monitorovala všechny příčiny úmrtí a po 7 let monitorovala specifická úmrtí. Účastníci, kteří pili 5 a více šálků čaje denně měli o 16 procent nižší riziko předčasného úmrtí a o 26 procent nižší riziko výskytu kardiovaskulárních chorob, než účastníci, kteří pili méně než jeden šálek čaje denně.

Studie dále uvádí, že „pokud zelený čaj chrání člověka proti kardiovaskulárním chorobám nebo rakovině, lze očekávat, že pití tohoto nápoje se bude částečně podílet na prodloužení života, kde právě kardiovaskulární choroby a rakovina jsou dvě celosvětově nejčastější příčiny předčasného úmrtí.“

  • Zelený čaj a hubnutíVlasy

Několik vědeckých studií prokázalo, že antioxidant Epigallocatechin gallát, známý pod zkratkou EGCG, podporuje růst vlasů. Vitamíny C a E, které též v zeleném čaji najdeme, mají pozitivní účinky na vlasy. Vitamín C chrání vlasy před poškozením UV zářením a vitamín E obnovuje poškozené a suché vlasy.

Doporučuje se vlasy buď omývat, či zelený čaj přímo vtírat do pokožky hlavy.

  • Zuby

Zelený čaj má nejen antibakteriální účinky, ale též obsahuje fluor.

Zelený čaj a hubnutí

„Studie publikovaná v lednu 2005 v magazínu American Journal of Clinical Nutrition uvádí, že „denní konzumace čaje s obsahem 690 mg katechinů po 12 týdnů snížila množství tělesného tuku, což znamená, že příjem katechinů může být užitečný při prevenci a zlepšování chorob špatného životního stylu, hlavně obezity.“

Při pití čaje za účel hubnutí se většinou doporučuje užívání cca 2 hodiny před spánkem či 30-60 min před cvičením.

Kdy pít zelený čaj?

Nejlépe ráno, jelikož vás povzbudí a dodá energii. Bojuje s ospalostí a únavou, přičemž je jeho efekt mnohem delší než u černého. Nápoj by se neměl užívat na lačno, aby nedráždil žaludeční sliznici. Nejčastěji se doporučuje pít cca 30-60 min po jídle. Pokud preferujete pití čaje večer, snažte se jej neužívat přímo před spaním.

Nežádoucí účinky

Jak bylo již výše zmíněno, zelený čaj obsahuje kofein, a proto bychom neměli jeho pití přehánět. Jeho konzumace by se měla konzultovat s odborníkem během kojení a těhotenství. Nedoporučuje se užívat při nízkém tlaku.

Příprava

Před louhováním se doporučuje všechno nádobí opláchnout vařící vodou a následně již zalít lžičku čaje (cca 6-10 g) horkou vodou (cca 500 ml). Zelený čaj se většinou louhuje kratší dobu – cca 3 minuty, ale samozřejmě záleží na jeho druhu.

Zdroje: gunpowder.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Zelený čaj Gunpowder