Ibiškový čaj účinky

Ibiškový čaj účinkyJak jste již určitě z názvu vytušili, tak ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa) nepochází z našich krajů, vyskytuje se v Africe, Asii, v Jižní Americe a na jihu Evropy, přičemž kromě súdánského ibišku si oblibu získaly např. i květy ibišku čínského (Hibiscus rosa-chinensis L.). Rostlina bývá často nazývána královnou tropických rostlin, což není spojeno jen s jejím exotickým vzhledem.

Ibišek figuruje v kuchyni již po mnohá staletí. Sušený květ se v Mexiku dokonce považuje za lahůdku, využívá se při výrobě některých jídel, často též bývá kandován či podáván s dezerty. V jiných oblastech se využívá do salátů a dělá se z něj i obdoba špenátu. Ibiškový čaj, který se připravuje ze sušených zdužnatělých květních kalichů ibišku súdánského, dodnes zůstává tradičním nápojem mnohých kultur a nazývá se Karkade, v Mexiku se mu přezdívá Agua/Rosa de Jamaica nebo krátce jamaica.

Během viktoriánské éry bylo darování květu ibišku traktováno jako přiznání krásy dotyčného, komu byla rostlina věnována. Od dávných dob se též využívá jako přírodní leštič obuvi. Květy obsahují barviva, která se využívají pro přírodní barvení obočí či vlasů.

Rostlina se dodnes využívá během svatebních ceremonií v Egyptě a Súdánu. Na Havaji či Tahiti se květ ibišku dokonce používá jako signál nezadaných. Pokud si jej svobodná žena dá za pravé ucho, může očekávat příliv nápadníků. Vdané ženy jej obvykle již nosí za levým uchem či jako součást oděvu.

Ibišek se již od dávných dob hojně využívá během náboženských rituálů, ale i pro podporu zdraví. Obsahuje minerály a vitamíny, včetně vitamínu C. Uvádí se, že rostlina obsahuje značné množství organických kyselin, včetně kyseliny citrónové, kyseliny jablečné, kyseliny vinné atd. Předepisuje se v ajurvédě, čínské medicíně a přírodní medicíně mnohých zemí.

Účinky

  • Má antioxidační účinky a přispívá k ochraně buněk.
  • Čaj z ibišku je vhodný při vysokém tlaku a cholesterolu, přispívá ke zdraví cév.

V americké studii z roku 2009 užívali pacienti s vysokým tlakem ibišek po dobu 6 týdnů. Ve výsledku se ukázalo, že u nich došlo k výraznému poklesu hodnot systolického tlaku. Tyto závěry potvrdil i výzkum z roku 2015, ve kterém došlo ke značnému snížení jak systolického, tak i diastolického tlaku.

Ve studii z roku 2009, publikované v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine podávali vědci pacientům s diabetem dvakrát denně po dobu dvou měsíců buď ibiškový, nebo černý čaj. Lidé, kteří pili ibiškový čaj, skončili s vyššími hladinami dobrého cholesterolu a nižšími hladinami špatného cholesterolu. Lidé, kteří pili černý čaj, měli také vyšší hladiny dobrého cholesterolu, ale hladina špatného cholesterolu se nezměnila.

  • Rostlina přispívá k ochraně sliznic trávicího ústrojí.
  • Existují již počáteční výzkumy, které poukazují na její antibakteriální účinky, využívá se při snižování horečky, pro podporu imunity.
  • Čaj napomáhá k zlepšení nálady a zklidnění nervů. Je běžně používán v kombinaci s meduňkou a třezalkou na neklid a občasné potíže s usínáním.
  • U byliny byly zaznamenány močopudné účinky, což by mohlo být nápomocné při močových kamenech. Často se využívá do čajových směsí s drcenými šípky a vřesem.
  • Využívá se i během diet.

Studie z roku 2014, zveřejněná v Food and Function Journal uvádí, že lidé, kteří po dobu 12 týdnů užívali tablety vyrobené z extraktu ibišku, vykázali snížený obvod pasu i nižší procento tělesného tuku.

  • V severní Africe používají ibiškový čaj k podpoře horních cest dýchacích, krčních potíží a také lokálně na podporu zdraví kůže.

Příprava: rozmixujte 2-3 květy ibišku v 1/2 šálku jogurtu. Přidejte trochu medu a aplikujte na tvář. Nechte působit 15-20 minut a poté umyjte. Masku používejte 1-2 krát týdně.

Dávkování a příprava

Obvyklá denní dávka jsou 2-3  šálky, přičemž pro močopudné účinky se nedoporučuje pít večer před spaním.

Příprava: jednu lžičku byliny zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 5-10 minut vyluhovat. Čím déle necháme čaj luhovat, tím bude silnější. Poté již stačí přecedit.

Studený ibiškový čaj, který je ideální zejména pro osvěžení v horkých letních dnech, se připravuje obdobně, jen je nutné počkat, až se vychladí.

Nápoj je možné doslazovat medem či stévií. Můžeme jej též spojit například s ledem, mátou a citronem a vytvořit si tak opravdu vydatný a zdravý ledový čaj, který povzbudí nejen v letních dnech.

Nežádoucí účinky

Při užívání doporučovaných dávek, nebyly zaznamenány nežádoucí účinky. Užívání se obvykle nedoporučuje během těhotenství, kojení a malým dětem.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Ibišek květ