Chia semínka účinky

Chia semínka se řadí mezi tzv. superpotraviny, což je tradiční označení produktů, v nichž je obsaženo vysoké množství látek, které prospívají našemu zdraví. Jaké jsou tedy účinky semínek a kde se vlastně berou?

Chia semínka pocházejí ze šalvěje hispánské (Salvia hispanica), což je bylina z čeledi hluchavkovitých a je příbuzná mátě peprné. Rostlina roste v horských oblastech Střední Ameriky, především v Mexiku a Guatemale.

V dnešní době se již pěstuje i v domácím prostředí. Semínka se sadí do květináčů ve tvaru zvířat a vytvářejí tzv. chia pets.

Ovšem pro nás jsou nejdůležitější právě účinky chia semínek na lidský organismus, o kterých již věděli záhadné civilizace Aztéků a Mayů. Ti si semínka cenili především pro jejich schopnost dodávat tělu energii. Z toho také pravděpodobně vznikl tradiční název, protože slůvkem „chia“ Mayové označovali “sílu.” Užívali je i během obřadů a léčení. Jednu dobu byla semínka natolik ceněna, že se používala jako platidlo. Pro náboženské důvody byla však během kolonizace Jižní Ameriky Španěli popřena a na nějakou dobu upadla do zapomnění. Jenom díky některým malým regionálním lokalitám přežila tradice užívání chia semínek do 90 letech 20. století.

Semínka mají velmi pestré složení – obsahují vlákninu, omega 3 mastné kyseliny, proteiny, vitamíny (vitamíny A, E, D, vitamíny skupiny B…), minerály (železo, zinek, fosfor, mangan…) a další významné látky, které jim propůjčují jejich účinky.

Účinky

 • Chia semínky obsahují vysoký podíl antioxidantů, které chrání buňky před vznikem škodlivých volných radikálů, které zaviňují předčasné stárnutí a vznik řady těžkých onemocnění. Podílejí se na zdraví a mládí pokožky.
 • Díky vysokému obsahu vlákniny a bílkovin, podporují hubnutí a mají pozitivní vliv na trávení.
 • Chia semínka účinkyOvlivňují složení krve, chrání srdce, regulují hladinu cholesterolu a krevního tlaku, čímž se podílejí na prevenci některých onemocnění.
 • Podporují zdraví kostí, svalů a zubů.
 • Chia semínka pomáhají zmírňovat projevy diabetu druhého typu.
 • Jsou bohatým zdrojem energie, dokonce existuje fenomén tzv. chia běžců. Atleti, kteří konzumovali chia semínka, byli totiž schopni uběhnout obrovské vzdálenosti s minimální únavou. Proto se i dnes sportovcům a lidem, kteří mají velký výdej energie, doporučuje užívání chia semínek. Energie se ze semínek uvolňuje postupně, proto jsou pro vytrvalostní sportovce tolik vhodná.

Spisovatel Christopher McDougall ve své knize „Born to run“ (Zrozeni k běhu) napsal, že jednu čajovou lžičku chia semínek lze z hlediska obsahu živin přirovnat ke smoothie připraveného z lososa, špenátu a lidského růstového hormonu.

 • Pravidelná konzumace této superpotraviny snižuje úzkost, deprese a psychické vypětí.
 • U chia semínek se diskutuje o potenciálních možnostech prevence rakoviny prsu a děložního hrdla.

Formy užívání – kolik, jak a kdo je může užívat?

Doporučená denní dávka pro dospělého jsou 2 polévkové lžíce chia semínek. Jsou vhodná pro kohokoli včetně dětí, těhotných a kojících žen. Jsou skvělým doplňkem stravy pro vegetariány a vegany, sportovce. Lze je užívat při diabetu, alergii na lepek.

Semínka nemají výraznou chuť a nejsou na skus tvrdá, takže je lze lehce zařadit do každodenního jídelníčku. Mohou se přidávat prakticky do čehokoliv. Ovšem pokud je užíváme syrová, tak se je nejdříve doporučuje namočit ve vodě – v poměru 1:10 (přibližně 1 a půl lžíce na sklenici vody). Při styku s tekutinou na sebe váží vodu a tvoří hustý gel, což zaručuje lepší vstřebávání významných látek naším organismem. Semínka můžeme přidat do ovocných či mléčných koktejlů, smoothies, jogurtu, pomazánek, cereálních kaší, müsli, polévek, dresingů, salátů apod.

Chia semínka lze též namlít v obyčejném mlýnku a přidat je třeba do receptů na palačinky, muffiny, pečivo nebo těstoviny. Takto namletá semínka uchováváme v uzavřených sklenicích, nejlépe v lednici nebo mrazáku.

Chia semínka vedlejší účinky

Obzvláště v Jižní Americe je populární osvěžující energetický nápoj „chia fresca,“ připravený ze 2 – 3 lžiček semínek a sklenice vody. Nápoj je vhodné pít například před nebo během náročného fyzického výkonu.

Chia fresca recept:

Suroviny:

 • 250 ml vody
 • 2 lžičky chia semínek
 • Citron
 • Sladidlo dle chuti (stévie, med, třtinový cukr)

Popis: Vodu smícháme se šťávou z půlky citronu, sladidlem dle vašeho výběru a dvěma lžícemi chia semínek a necháme na 10 až 15 minut odstát. Semínka mírně nabobtnají a vytvoří jemný gel, následně lze přidat lístky čerstvé máty. Nápoj je možno připravit i v několikanásobném množství a uchovat 2 – 3 dny v lednici, případně si jej brát s sebou na cesty.

Čokoládový chia pudink recept:

Suroviny:

 • 125 ml mléka
 • 25 g chia semínek
 • 1 lžičku kakaa
 • 1 lžičku karobu
 • 1 lžičku čoko proteinu (není nezbytný)
 • 1 lžičku sirupu z agáve

Postup: Jednotlivé ingredience smícháme dohromady a necháme je odležet v lednici, dokud semínka nenabobtnají a nevytvoří tak hustou konzistenci. Ideální je nechat směs odležet přes noc nebo alespoň pár hodin. Pokud by náhodou pudink nehoustl, přisypeme více semínek a opět necháme nějakou dobu odležet.

Chia smoothie mango-pomeranč recept:

 • 100 ml pomerančové šťávy, ideálně čerstvě vymačkané
 • 1 menší mango nebo 1/2 většího manga
 • 1/2 šálku bílého jogurtu
 • 1 lžíce chia semínek

Všechny přísady dejte do mixéru a důkladně rozmíchejte. Ihned podávejte.

Chia semínka vedlejší účinky

U chia semínek zatím nebyly doloženy žádné kontraindikace. Vždy se doporučuje nepřekračovat doporučované dávkování (u dětí, těhotných či kojících žen je vhodné užívat menší dávky) a přijímat dostatek vody po jejich konzumaci. Pokud s užíváním chia semínek teprve začínáte, je vhodné startovat s nižšími dávkami.

Zdroje: seminka-chia.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíně produkty:

Chia semínka