Tinktura z pupenů břízy výroba

Tinktura z pupenů břízy výrobaTerapie s pomocí pupenů neboli odborněji gemmoterapie je lidstvu známá již delší dobu, avšak pouze v posledních letech se postupně vrací zpět na scénu.

Bříza je známá pro své močopudné účinky, stimuluje činnost ledvin a celkově podporuje detoxikaci organismu. Výroba bylinných kapek je jednoduchá a hravě ji zvládneme přímo doma. Pro výrobu se obvykle doporučuje používat spíše čerstvé pupeny, ovšem lze samozřejmě vyrobit i ze sušených. Pro sběr pupenů je obvykle vhodné využít čas, kdy na jejich povrchu bude znatelně vidět lepkavá čirá míza a budou těsně před rozpukem.

Suroviny:

  • 50 g pupenů břízy
  • 500 ml alkoholu (např. vodka či domácí pálenka)

Postup:

Čerstvé pupeny dáme do vhodné nádoby a zalijeme je alkoholem (obvykle v poměru 1:10 například 50 g pupenů se zalije 500 ml alkoholu). K domácí výrobě je nejlepší použít vodku nebo domácí pálenku. Alkohol hraje důležitou roli nejen při vyluhování účinných látek, ale samozřejmě zde figuruje i jako konzervační látka.

Nádobu dobře uzavřeme a necháme takto alespoň 14 dní. Poté tinkturu scedíme do vhodné uzavíratelné nádoby. Pokud chcete docílit ještě většího účinku, ale přitom tinkturu začít užívat co nejdříve, tak lze po těch 14 dnech scedit jen menší část a zbytek ještě nechat cca 3-4 týdny odstát.

Tinktura se obvykle dávkuje 3 denně 20-25 kapek, kapky lze nakapat do vody či teplého nápoje.